Már tart a felkészülés
Bár Áder János köztársasági elnök még nem írta ki az európai parlamenti választás időpontját, a szakapparátus már megkezdte a felkészülést.Bár Áder János köztársasági elnök még nem írta ki az európai parlamenti (EP-) választás időpontját, a szakapparátus már megkezdte a felkészülést a választás lebonyolítására: folyik a területi választási szervek munkatársainak képzése és megtörtént a szavazókörök felülvizsgálata is.
Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) tájékoztatása szerint a regionális szintű választásszakmai értekezleteken január közepe és február közepe között mintegy ötszáz munkatárs vesz részt, elsősorban a területi választási irodák és az országgyűlési egyéni választókerületi választási irodák vezetői és munkatársai, akik majd továbboktatják a helyi választási irodák és a szavazatszámláló bizottságok tagjait. A képzéseken nemcsak a májusi EP-választásra, hanem az októberben esedékes helyi és nemzetiségi önkormányzati választás lebonyolítására is felkészítik a választási irodák munkatársait.
Az NVI ezeken a képzéseken is felhívja a választási irodák munkatársainak figyelmét arra, hogy tavaly év végén megváltoztak a választás egyes szabályai, így például a korábbiaktól eltérően csak a szavazást megelőző 66. naptól, vagyis március 21-től lehet a választási kérelmeket – mint például az akadálymentes szavazókör igénylését, az átjelentkezést vagy mozgóurna kérését – benyújtani.
A választási előkészületek része, hogy a jegyzők januárban felülvizsgálták a szavazókörök számát és területi elosztását, mert a választás kitűzésétől a szavazás napjáig nem lehet település, választókerület és szavazókör határát, sorszámát megváltoztatni, ezt tehát még a választás kitűzése előtt el kellett végezni a legfrissebb lakcímnyilvántartás alapján. A szavazóköröket a jegyzőknek úgy kellett kialakítaniuk, hogy azokba lehetőleg 600-nál több, de 1500 választópolgárnál kevesebb jusson, és minden településen legyen legalább egy szavazókör. A körzetek felülvizsgálatára azért volt szükség, mert az utolsó választás óta növekedhetett vagy csökkenhetett az egy-egy szavazókörben nyilvántartott választópolgárok száma.
A májusi EP-választásra 6,8 milliárd forintot biztosít a költségvetés.