Március közepén tartják a Balkán fórumot Budapesten
Március közepén rendezik meg a Budapest Balkans Forum (BFF) elnevezésű nemzetközi konferenciát Budapesten, amelyen az Európai Unió (EU) bővítése mellett főként gazdasági kérdésekről lesz szó – közölte a tanácskozást szervező Magyar Külügyi Intézet kutatási igazgatója pénteken, budapesti sajtóreggelin.Eszterhai Viktor elmondta, a Balkán fórumot immár nyolcadik alkalommal rendezik meg március 12-én és 13-án. A tanácskozás Európa legjelentősebb „balkános” rendezvénye, amelyet minden évben megrendeznek – tette hozzá. Eszterhai Viktor közölte, a BFF on Tour keretében a konferenciát megelőzően ellátogatnak a balkáni országokba, hogy népszerűsítsék a márciusban megrendezendő konferenciát, ismereteket szerezzenek és találkozzanak a helyi szakértőkkel, akikkel együttműködést alakíthatnak ki.
Első alkalommal, szerdán Szkopjébe, Észak-Macedónia fővárosába látogattak, a jövő héten pedig a szerb fővárosba, Belgrádba mennek – ismertette. Németh Ferenc, a nyugat-balkáni kutatói program vezetője elmondta, az első látogatásuk során az EU bővítéspolitikájának jövőjéről és az EU reformjának kérdéseiről beszélgettek szakértőkkel. A tanácskozáson volt egyfajta optimizmus a „levegőben”, hogy „Ukrajna egyfajta hozományaként” a Nyugat-Balkán integrációja is felpöröghet – közölte. Hozzátette: ugyanakkor olyan nagy áttörésre az elkövetkező hónapokban nem szabad számítani.
Ármás Julianna kutató azt mondta, a tanácskozáson az uniós és a helyi szakértők egyetértettek abban, hogy a bővítés – ahogy eddig is – egy politikai döntés lesz. Orosz Anna és Viola Cintia kutatók elmondták, jövő szerdán Belgrádban energetikai témakörben tartanak találkozót, ahol kormányzati és vállalati szereplők is jelen lesznek.
Kérdésekre válaszolva Ármás Julianna elmondta, a konfliktusok kapcsán háborús helyzetről nem beszélhetünk a Balkánon. Németh Ferenc szerint nagyon reálisan látják helyben az eseményeket, a balkáni folyamatokat, és úgy vélik, hogy ezek „alapvetően egy politikai szintről érkező riogatások, mintsem valós veszélyek”.
Hangsúlyozta: a Balkán stabilitása és biztonsága prioritás a magyar külpolitikának.