Márki-Zay Péter népszerűtlenebb a baloldalnál
A Nézőpont Intézet MTI-hez eljuttatott közleménye szerint Márki-Zay Péter nem hozott új szavazókat, sőt a meglévő baloldaliakat sem tudja egységesen maga mögé állítani. Bár a biztosan szavazó pártválasztók 42 százaléka baloldali, csak 24 százalékukra számíthatna a hódmezővásárhelyi polgármester – írták.Kiemelték: már egy hónapja, hogy Márki-Zay Péter megnyerte az ellenzéki előválasztáson a miniszterelnök-jelöltséget, de továbbra sem sikerül népszerűségben országos áttörést elérnie.
A Nézőpont Intézet korábbi kutatása felhívta már a figyelmet arra, hogy a baloldal népszerűségnövekedésében nem segített a miniszterelnök-jelölt megnevezése, hiszen sem a Fidesz, sem a baloldali közös lista népszerűsége nem változott – jegyezték meg, hozzátéve: ezt a tendenciát a legfrissebb adatok is alátámasztják, továbbra is a biztos szavazó pártválasztók 56 százaléka Fidesz-támogató és csak 42 százaléka a baloldal szavazója.
A Nézőpont Intézet szerint „a baloldal problémája azonban ennél is súlyosabb”, ugyanis – mint írták – Márki-Zay Péter a jelenlegi kormánykritikus szavazótábor egésze számára sem elfogadható. Arra a kérdésre, hogy ő vagy valaki más legyen a miniszterelnök, csupán az aktív szavazók 24 százaléka nyilatkozott támogatóan a hódmezővásárhelyi polgármesterről, a válaszadók 62 százaléka a „más” alternatívát választotta. A baloldali szavazótábornak csak 58 százaléka mondta azt, hogy Márki-Zay Pétert szeretné kormányfőnek, 26 százalékuk „valaki mást” (a többiek nem tudtak dönteni vagy nem kívántak válaszolni).
Úgy fogalmaztak: a baloldali összefogás számára figyelmeztető jel, hogy a „politikai innovációnak” tervezett baloldali előválasztás során nem egy tábornövelő, hanem egy tábormegosztó jelöltet sikerült pajzsra emelniük. Az intézet szerint már az október 23-ai ünnep „baloldali kudarca is megmutatta, hogy a baloldali pártokkal is hadakozó kormányfőjelölt az érintett pártok támogatói körben mérsékelt népszerűséget remélhet”.
A Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása november 8-10-én, ezer ember telefonos megkérdezésével készült. A minta minden kutatás esetében reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. Ez a mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba 3,16 százalék – olvasható a közleményben.