Fotó: MTI/Lakatos Péter
Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára beszédet mond a 10. Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén az Országházban 2025. április 8-án
Hirdetés

A Belügyminisztérium köznevelési államtitkára hangsúlyozta: a fenntarthatóság bekerült a tankönyvekbe, a taneszközökbe, az érettségi követelményekbe, része lett a pedagógusok minősítési, továbbképzési rendszerének, és a téma megjelenik az ökoiskolák tevékenységében is.

„A 2020-2021-es tanévtől kezdve a nemzeti alaptantervben a fenntarthatóság, a környezettudatosság kiemelt fejlesztési terület, szerepel a környezetismeret, a természettudomány, a biológia, a kémia, a fizika, a földrajz, a technika, a vizuális kultúra, az etika, a hon- és népismeret, valamint markánsan az állampolgári ismeretek tantárgyak témaköreiben és a tankönyvekben”

– sorolta az államtitkár. Mint elhangzott, a fenntarthatóság szabadon választható tantárgyként elérhető a középiskolák 9-12. évfolyamában, és a közelmúltban engedélyezték az 5-8. évfolyamokban is, így az szeptembertől beindul, és kifejezetten ehhez a tantárgyhoz készült a Zöld Föld tankönyvsorozat. „A fenntarthatóság az érettségin is választható tantárgy lett, az ennek teljesítéséhez szükséges feladatgyűjtemények elkészültek” – tette hozzá.

Maruzsa Zoltán szólt arról, hogy 2005-ben az ökoiskolák projektje 150 iskolával indult, napjainkban pedig már 1415 oktatási intézmény vesz részt benne. A köznevelési államtitkár elmondta, hogy a Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét indulásakor, 2016-ban 60 ezer tanuló vett részt a projektben, idén ez a szám az előzetes regisztráció alapján eléri a 450 ezret. A politikus megemlítette, hogy az Áder János volt köztársasági elnök nevéhez kapcsolódó Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány a kezdetektől támogatja a Fenntarthatósági Témahetet, amelyet a hazai állami és társadalmi szervezetek együttműködésével finanszíroznak.

Matolcsy Miklós, a Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét szervezője arról számolt be a rendezvényen, hogy idén 1900 iskola regisztrált az eseményre. Kitért arra, hogy minden évben a Zöld Tündér-díjjal ismerik el az előző évben vagy években kiemelt fenntarthatósági aktivitást végző iskolákat, tanulókat, szervezeteket, szakembereket, pedagógusokat.

A díjakat Maruzsa Zoltán mellett Raisz Anikó környezetügyért felelős államtitkár; Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója; Sódar Gabriella, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány operatív és projekt igazgató-helyettese; valamint Bozóky Anita, az MVM Csoport kommunikációs igazgatója adta át.

A témahét egyrészt iskolai tanórák, másrészt csaknem ezer külső helyszíni foglakozás keretében zajlik. Az idei, jubileumi év kiemelt témái a talaj és biodiverzitás, a mesterséges intelligencia, a zöldenergia-források, a hulladék és a tudatos fogyasztás, ezeket a tanórai keretek és a helyszíni látogatások mellett a diákok pályázatok, aktivitások, versenyek keretében dolgozhatják fel, járhatják körbe.

A Fenntarthatósági Témahét fővédnöke Áder János volt államfő, kiemelt támogatója a Belügyminisztérium és a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány, védnöke az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság, szervezője az Alapértékek Nonprofit Kft.

Korábban írtuk