Átadták a Mecsek Discovery Centert
Mecsexplorer
Oktatási és idegenforgalmi célokat egyaránt szolgál a Pécs-Árpádtetőn megnyitott Mecsek Discovery Center. A horvát–magyar kooperációban megvalósult ökoturisztikai fejlesztés európai uniós támogatással jött létre.Házi rozsdafarkú erdei koncertje fogad bennünket a Mecsekerdő Zrt. Árpádtetői Erdészetének területén megtekinthető Mecsexplorer kiállítás első állomásán. Az Odvas fák megállónál elhelyezett fatörzsbe kukucskálva fészekvideót is láthatunk a karcsú testű, rozsdavörös farkú madár életéről. De hallhatunk és láthatunk kék és széncinegét is, miközben információt gyűjthetünk a mesterséges odvak kihelyezésének fontosságáról.
– A helyszín kialakításának egyik legfontosabb pedagógiai vezérelve volt, hogy a gyerekek saját élményeik által fedezzék fel a természet összefüggéseit és váljanak a környezetüket tisztelő természetjárókká – fejti ki Balogh Bettina, a kiállítás vezetője. – A tárlat a Mecsek növény- és állatvilágának sokszínűségéből, túraútvonalainak kínálatából, kultúr- és ipartörténeti értékeiből próbál ízelítőt adni. Mi is sajátunknak tudjuk érezni dr. Madas László Európa-díjas erdőmérnök gondolatát, amely szerint: „Az erdő a világ egyetlen olyan könyvtára, amely már akkor is tudáshoz juttat, ha csendben vagy, és nyitott szemmel sétálsz benne.”
Az angol, horvát és magyar nyelven is megtekinthető tárlatot applikációk teszik még színesebbé és információgazdagabbá. A digitális tartalom alkalmazásával életre kelthetünk néhány, a kiállításon bemutatott állatot: a nagy testű gímszarvast, az éjszaka hőseként is ismert denevért, a föld alatti üregében elrejtőző borzot. A borzvár körül elhelyezett magaslesen VR-szemüvegen keresztül horvát tanösvényeket járhatunk be, miközben szarvasok és vaddisznók közelítenek felénk a vadregényes tájon.
Kedvcsinálóként jókora interaktív digitális terepasztal szemlélteti a Mecsek hegységet szinte pókhálóként át- meg átszövő kiránduló-útvonalakat. A közelben ugyanis jó néhány bakancskímélő és bakancskoptató nemzeti és nemzetközi túrahelyszín is megtalálható, köztük az Országos Kék Kör, a Dél-dunántúli Piros Túra, valamint a Mecseki Zöld Túra és Zöld Út. Ezeken az útvonalakon kora tavasszal medvehagyma leveleiből áradó fokhagymaillat kíséri az utunkat.
A Mura–Dráva–Duna Határokon Átnyúló UNESCO Bioszféra-rezervátum területeként is jegyzett vidéken zakatol a keskeny nyomtávú erdei kisvasút, a népszerű „Zselici Csühögő”. De a Mecsekerdő Zrt. kezeli hazánk első erdei környezetben épített kalandparkját, az Árpádtetői Erdészet területén található Mecsextrém Parkot is.
Továbbsétálva a kiállítás Betyár-tanyájára egy olyan valósághűen kialakított kulcsos turistaházba jutunk, amelyből több is található a Mecsekben. A pihenőház gasztróterminálján kalandozva megtudhatjuk, hogy milyen vadnövények játszottak egykor fontos szerepet az itt élő emberek mindennapi életében. A kukoricacsuhé például az ágymatrac kitömésére szolgált, az óriás zsurlót súrolásra használták, az erdei mályvából meg köhögéscsillapító szirupot készítettek. De virtuálisan mi is előállíthatunk magunknak gyógyelixírt a növényekből és termésekből, amiket az erdő kínál.
A bemutatót sok-sok játékelem, kockapuzzle, kifestő, infografika, kvízkérdés teszi még izgalmasabbá minden korosztály számára.
Balogh Bettina elmondja, hogy a Mecsek Discovery Centernek oktatási és idegenforgalmi funkciója is van. A látogatóközpont felső szintje a csaknem harmincéves szakmai múltra visszatekintő erdei iskolának ad otthont. A Mecsexplorer interaktív kiállítást pedig az alsó szinten lehet megtekinteni.
Maga az épület magyar–horvát nemzetközi együttműködés nyomán jött létre. A horvát határ menti térségben található Bilogora, valamint a Mecsek hegység, illetve a Dráva vízgyűjtő területe különösen változatos természeti és kulturális örökséget felvonultató úgynevezett Interreg, vagyis kiemelt uniós fejlesztési terület. Háttérben a 900 éves közös történelmi múlttal, a Pécs és Pitomacsa központtal megvalósuló beruházások azért jöttek létre, hogy a gazdaságélénkítő idegenforgalmi lehetőségek még inkább kiszolgálják a modern turisztikai igényeket.
Az Interreg övezetben megvalósuló EAGLE pályázat célja, hogy a határ két oldalán fekvő térségek új helyszínek turizmusba való bekapcsolásával minél több látogatót vonzzanak. Mint ahogyan az országhatárokat nem ismerő, azokat több tucatszor is metsző Dráva folyó öleli át a szomszédos övezeteket, úgy fogja össze az EAGLE program a Bilogor és Mecsek hegység idegenforgalmi látnivalóit. Erre utal a mottó is: határokon átnyúló régió, ahol a folyók összekötnek, nem elválasztanak.