Egyre nagyobb hullámai vannak a Rákosrendező körüli botránynak, hatalmas telekügyletre készül a Karácsony Gergely vezette főváros. A csődközeli helyzetben lévő önkormányzat szeretné megvenni a nemzetközi befektetők elől Rákosrendező százhektáros területét. A Mandiner értesüléseire hivatkozva a Magyar Nemzet azt írja, az ingatlanüzletben nem más segíthet Karácsony Gergelynek, mint a volt baloldali miniszterelnök, Bajnai Gordon. Mindezt úgy, hogy a budapesti baloldalra évek óta árnyékot vet egy súlyos ingatlanpanama-botrány.

Hirdetés

2021 őszén különböző, nyilvánosságra került hangfelvételekből kiderült: a Városházát többmilliárdos „jutalékért” cserébe akarták egyesek értékesíteni. A titokban rögzített beszélgetések alapján ráadásul az a kép is kirajzolódott, hogy a fővárosban – a Városháza eladási tervén túl – az ingatlanértékesítésekre szakosodva egy jól behatárolható kör jutalékos rendszert működtetett. Jutalék alatt kenőpénzt kell érteni – ismerteti a Magyar Nemzet.

A több szálon futó ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomoz, a hatóság eddig már négy gyanúsítottat kihallgatott. Egyikük az a Berki Zsolt, aki a korrupciós botrány kulcsfigurájának tekinthető. Az eddigi adatok szerint a hivatalos pozíció nélkül tevékenykedő férfi több, Magyarországon ismert üzleti kört is megkeresett a Városháza-projekttel és több más budapesti ingatlan-adásvétellel összefüggésben.

Gyanúsított még az ügyben Berki Zsolt testvére, a kiváló baloldali kapcsolatokkal rendelkező Berki József is. A nyomozást megkönnyíthette, hogy Berki Zsolt szerepel a hangfelvételeken, amelyeken Bajnai Gordon hangja is beazonosítható. Bajnait – az egyik hanganyag szerint – abba a tárgyalásba vonták be, amikor a Városházát az orosz származású, milliárdos Rahimkulov családnak próbálták eladni – emlékeztet a Magyar Nemzet.

Az oroszokon kívül, Berkin keresztül, izraeli, amerikai, arab és olasz üzletembereknek is felajánlották a Városházát. Utóbbi befektetők képviselője az a Riccardo Salvatore volt, aki egy vallomás szerint többmilliárdos jutalékot, kenőpénzt emlegetett a Városháza eladása kapcsán. Az olasz üzletemberről érdemes tudni, hogy számos személynek megadta a Városháza paramétereit, jellemzőit és a jövőbeli hasznosítási lehetőségeit.

Salvatore ragaszkodott ahhoz, hogy az ügyletben részt vevők titoktartási nyilatkozatot írjanak alá, továbbá a vállalkozó a botrány kirobbanása után azt kérte a vele kapcsolatban lévőktől, töröljenek minden, a Városházával összefüggő üzenetet, dokumentumot.

A nyomok eltüntetése akár azért is lehetett fontos, hogy ne lehessen azonosítani a szereplőket, akik a Városházán kívül több ingatlant is értékesíteni akarhattak, működtetve a „jutalékos rendszert”. Az érintett ingatlanok közé tartozott a Rimaszombati út 2–4. címen található telek is. A terület a Budaörsi út és a Koszorúslány utca között terül el, nagysága 29560 négyzetméter. A bemutató anyag szerint a Budapesten kiemelt kereskedelmi környezetben kifejezetten kuriózumnak számít egy ilyen méretű telek. A kenőpénz – a kiszivárgott információk alapján – ez esetben sem maradt volna el – olvasható a Magyar Nemzet oldalán.

A témában írt korábbi cikkeink ITT olvashatók.

Korábban írtuk