Fotó: MTI/kormany.hu
Hirdetés

Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) köznevelésért felelős államtitkára hangsúlyozta: a hétfőn kezdődő idei érettségin a járványhelyzet miatt a biztonsági intézkedésekre kell kiemelten odafigyelni.

Ezeket sorolva közölte: néhány tárgy kivételével csak írásbeli vizsgákat tartanak, ami jelentősen csökkenti a személyes kontaktusok számát . A közlekedési tumultus csökkentéséért az első héten a vizsgák délelőtt kilenc órakor kezdődnek – tette hozzá.

Sűrítik a közösségi közlekedés járatait, ugyanakkor vélhetően sokan személyautóval közelítik meg az iskolákat, ezért a rendőrök a forgalomirányításban vállalnak szerepet, és figyelnek a kialakuló csoportosulásokra is – tette hozzá.

Korábban írtuk

Maruzsa Zoltán hangsúlyozta, hogy minden intézményben biztosítanak fertőtlenítőszereket, maszkokat és a tanároknak védőkesztyűt az állami tartalékok terhére.

„Ezek biztosításában oroszlánrésze van a kormányhivataloknak” – mondta.

A maszk viselése az iskolák folyosóin, közösségi helyiségeiben kötelező, a dolgozatok megírása közben azonban nem, ugyanakkor viselésük „erősen ajánlott” – emelte ki az államtitkár, arra is kitérve, hogy az épületeket alaposan kitakarították, de a higiéniára a vizsgák alatt is kiemelten figyelnek.

Úgy folytatta: a felügyelői teendők alól mentesítették az idősebb, krónikus betegségben szenvedő pedagógusokat, az iskolai kapukat, ajtókat – kitámasztva – nyitva tartják, a vizsgahelyiségekben is folyamatosan szellőztetnek.

A termekben legfeljebb 10 vizsgázó lehet, közöttük legkevesebb másfél méter távolságot kell tartani, az érettségi dolgozatokat szintén járványügyi megfontolásból egy napig „pihentetik” a kijavításuk előtt – sorolta az államtitkár, aki megköszönte a kormányhivataloknak a vizsgák lebonyolításához nyújtott segítséget.

Fotó: MTI/Vasvári Tamás
Az érettségi lebonyolításához szükséges szájmaszkokat és fertőtlenítőket pakolják a székesfehérvári Árpád Szakképző Iskola és Kollégium épülete előtt 2020. április 30-án.

György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára ismertette: országszerte a diákoknak 422 ezer 445 maszkot, a tanároknak több mint 147 ezer maszkot és kesztyűt biztosítanak, továbbá 20 ezer félliteres kiszerelésű pumpás kézfertőtlenítőt és 8376 liter felületfertőtlenítő-szert szállítanak ki.

A kormányhivatalok 536 intézménybe juttatnak el védőfelszereléseket – jelezte a politikus, arra is kitérve, hogy azokat az egyházi és alapítványi fenntartású intézményeknek, illetve a magániskoláknak is eljuttatják.

A kormányhivatalok munkatársainak, népegészségügyi és fogyasztóvédelmi szakembereinek is köszönetet mondva György István beszámolt arról is, hogy 84 ezer érettségizőből mintegy hétezren – köztük azok, akiknek nincs tanulói jogviszonyuk – a kormányhivatalok által szervezett vizsgákon vesznek részt.

Sára Botond, Budapest Főváros Kormányhivatalát vezető kormánymegbízott közlése szerint minden negyedik érettségiző a fővárosban vizsgázik. A 20 254 érettségiző 244 helyszínen vizsgázik, és 13 292 felügyelőtanár biztosítja az érettségit.

Budapesten 153 ezer maszkot, 42 ezer pár védőkesztyűt, 5300 félliteres kiszerelésű kézfertőtlenítőt, és „töménytelen mennyiségű” felületfertőtlenítőt osztanak ki – részletezte, majd kijelentette: a fővárosban is felkészültek az érettségi biztonságos lebonyolítására.

Az érettségi vizsga miatt elmarad a riasztórendszer májusra tervezett tesztelése – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság csütörtökön az MTI-vel.

A Monitoring- és Lakossági Riasztórendszer (MoLaRi) próbája minden hónap első hétfőjén 11 órakor, míg a paksi csökkentett üzemű próba 13 órakor szokott lenni – írták -, a diákok nyugodt vizsgázása érdekében azonban májusban sehol nem szólalnak meg a katasztrófavédelem által üzemeltetett szirénák.

Felidézték: a MoLaRi egy érzékelő és riasztórendszer, amelyet a veszélyes anyagokkal foglalkozó ipari üzemek környezetében építettek ki. Ha valamelyik veszélyes üzemből meghibásodás vagy baleset miatt a levegőbe veszélyes vegyi anyag kerül, a koncentrációját a telepített mérőszondák mérik, és a rendszer az időjárási körülményeket is figyelembe véve úgynevezett terjedési modellezést végez. A katasztrófavédelem éjjel-nappal működő ügyelete pedig azonnal meg tudja tenni az adott helyzetben szükséges intézkedéseket.

A katasztrófavédelem az érintett ipari üzem környezetében élőket a rendszer hangszóróin keresztül tudja tájékoztatni a szükséges magatartási szabályokról.

A szirénapróba tehát nem a rendszer hibája miatt marad el, hanem az érettségiző diákok érdekében – emelte ki a katasztrófavédelem.

Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke arról beszélt, hogy a takarítók az érettségi alatt emelt számban dolgoznak az iskolákban. A biztonsági intézkedések miatt a vizsgák lebonyolításához kétszer annyi teremre és pedagógusra van szükség, mint általában, ezért általános iskolai tanárok is vállaltak felügyeletet. A dolgozatokat a pedagógusok kesztyűben osztják ki.

A Klebelsberg Központ elnöke azt is fontosnak nevezte, hogy a vizsgához használható segédeszközök – helyesírási szótár, számológép, függvénytáblázat – közül mindenki a sajátját használhatja.

Maruzsa Zoltán kérdésre válaszolva közölte: várakozásaik szerint 900-1000 közötti külföldi vizsgázó vesz részt az idei érettségin, ők nem csak a szomszédos országokból érkeznek. Esetükben a karantén alkalmazásától eltekintenek.

Szintén kérdésre kifejtette, hogy használhatják a kollégiumokat az érettségizők, szobánként ugyanakkor csak egy ember elhelyezése lehetséges és be kell tartani a távolságtartás szabályait. Kapacitásproblémáról nincs tudomásuk – mondta.

Az érettségi vizsgák megszervezése nem sért oktatási jogot, a köznevelési államtitkár által ismertetett feltételek a biztonságos vizsgázást szolgálják – állapította meg Aáry Tamás Lajos oktatási ombudsman az MTI-hez csütörtökön eljuttatott összegzésében, amelyben a koronavírus-járvány miatt megváltozott feltételeket tekintette át.

Aáry Tamás Lajos kiemelte: az érettségi megszervezéséről szóló döntést folyamatosan segítették a járványügyi szakemberek, az akciócsoportok és az operatív törzs. A járványügyi szakemberek csütörtökig bezárólag is az érettségi vizsgák mielőbbi megtartását javasolják.

Rámutatott: a különleges jogrend keretén belül hozott rendelkezések azt szolgálják, hogy az érettségi vizsgák megfeleljenek az alaptörvény rendelkezéseinek, biztosítsák a művelődéshez való jogot a köznevelésben és a felsőoktatásban is, és érvényesüljön az esélyegyenlőség. A fogyatékossággal élők jogait biztosítja az a rendelkezés, hogy a sajátos nevelési igényű tanulók szóbeli vizsgát tehetnek – rögzítette.

Kiemelte: a köznevelési államtitkár által ismertetett feltételek a biztonságos vizsgázást szolgálják, amellyel védik a tanulók és a tanárok egészségét, biztonságát és méltóságát.

Hozzátette: a kormány rendeletében alapos indoknak nevezte a kijárási korlátozás szempontjából a vizsgázást, a közlekedési vállalatok különleges megoldásokkal segítik a vizsgák lebonyolítását, a rendőrség pedig segíti a forgalmat az iskolák környékén.

A biztos hangsúlyozta: a tanulók bármikor dönthetnek úgy, hogy mégsem vizsgáznak, e döntésüket nem kell indokolniuk. A felelős döntésükhöz minden információ a rendelkezésükre áll – hangsúlyozta elemzésében.

Aáry Tamás Lajos kiemelte: az érettségi vizsgák megszervezése nem sért oktatási jogot. A járványügyi szakemberek javaslatai alapján született feltételek mindegyike az élet, testi épség, egészség védelmében született, ezek betartása minden résztvevőnek elemi érdeke.

Megjegyezte: a 2020-as érettségi vizsgák megszervezésére olyan körülmények között kerül sor, amelyre nem volt példa a második világháború óta. Tanárok, diákok és szülők, tankerületek, kormányhivatalok és minisztériumok szoros és felelősségteljes együttműködésére van szükség, hogy sikeresek lehessenek az érettségik. Orvosok, kutatók segítik folyamatosan a döntéshozókat, rendőrök, busz- és villamosvezetők munkája támogatja a diákokat – közölte.

Az oktatási jogok biztosa reményének adott hangot, hogy a diákok is tudják, milyen sokan vannak mellettük, segítik, támogatják őket a sikeres érettségi és felvételi vizsga érdekében. „Mindannyian tudjuk, hogy különleges generáció az övék, megérdemelnek minden segítséget és támogatást, és bízhatnak bennünk, mert mi is bízunk bennük” – fogalmazott Aáry Tamás Lajos.