Megkezdődött az ösztöndíjak kifizetése a szakképzésben
Az iskolakezdés után az ösztöndíjak kifizetése is rendben elindult a szakképzésben, a pénz megérkezett a tanulók számlájára, és megkapták az Apáczai-ösztöndíjat is az arra jogosult tehetséges diákok – erről a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára beszélt az M1 reggeli műsorában csütörtökön.Varga-Bajusz Veronika felidézte, hogy 2020-ban átalakították a szakképzési rendszert, megerősítették a duális oktatást, és elindították az ösztöndíj rendszerét. Az első két évben ösztöndíjat, a duális képzésben munkabért kapnak a diákok.
Hozzátette: a szakképzési ösztöndíj tanulmányi eredménytől függően havi 8 és 59 ezer forint között van, a munkabér pedig a minimálbér 43-72 százaléka.
Ezt követően a sikeres szakmaszerzéshez is társul egy juttatás, ott tanulmányi eredménytől függően 150-300 ezer forintos életkezdési támogatásban részesülnek a diákok; 2024-ben csaknem 43 ezren kaptak ilyen támogatást több mint 5 milliárd forint értékben – ismertette az államtitkár.
Varga-Bajusz Veronika elmondta: 325 ezren tanulnak szakképzésben – közülük idén 50 ezren kezdték meg a tanulmányaikat -, 270 ezren vannak tanulói jogviszonyban, számukra alanyi jogon biztosított az ösztöndíj, a mértéke függ a tanulmányi eredménytől, illetve feltétel, hogy nem hiányozhatnak a képzésről.
Az államtitkár kitért arra, hogy a szakképzési mellett létezik az Apáczai-ösztöndíjprogram, amely egyszerre rászorultsági és tanulmányi alapú. Itt havi 42 ezer forintot kaphatnak a jól tanuló diákok, a mentortanárokat pedig 16-80 ezer forinttal segítik.
Közlése szerint a szakképzési ösztöndíjra az első hónapra összesen 210 millió forintot utaltak ki. Ez szabad felhasználású pénz, a diákok arra fordíthatják, amire szükségük van. Az államtitkár példaként említette, hogy akár moziba is mehetnek belőle, a lényeg a jó életminőség, az, hogy normális körülmények között tudjanak tanulni.
A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában Varga-Bajusz Veronika elmondta, a szakmaszerzési támogatás következő fázisa lehet a most bejelentett munkáshitel, amely szabad felhasználású lesz a szakmát szerzett fiatalok számára.
Az ösztöndíjrendszer eredményének nevezte, hogy 2021 óta 20 százalékkal csökkent a lemorzsolódó diákok száma, megduplázódott a technikumból a felsőoktásban továbbtanulók száma, már 17 ezren jutnak el a felsőoktatásba, valamint azt is, hogy az általános iskola 8. osztálya után tízből hat diák a technikumot választja.