Miért maradtak le a gyógyszerészek? – Kásler Miklós válaszol
A Covid-19-járvány alatti helytállásért – Orbán Viktor szavai szerint – a minden egészségügyi dolgozónak járó bruttó félmilliós bérkiegészítések kifizetésére július elsején 92 milliárdot fordítanak az állami költségvetésből.A mintegy 160 ezer jogosult elsősorban az életmentésből, a gyógyításból, a logisztikából, az irányításból vette ki elismerésre méltóan a részét, mégis, Kásler Miklós miniszter bejelentését követően a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, majd pedig a Magyar Orvosi Kamara is közleményt adott ki.
Hankó Zoltán a gyógyszerészek nevében tette szóvá, hogy a közforgalmú gyógyszertárak dolgozói nem részesülnek az egyszeri juttatásból, hiszen „valamennyi gyógyszertár folyamatosan, közvetlenül és teljes körűen elérhető volt”. Az intézkedés egyébként közel 12 ezer dolgozót érintett volna.
A Kincses Gyula vezette orvoskamara – a kibicnek semmi sem drága elv alapján – azonnal amolyan balkézről igyekezett a gyógyszerészek mellé állni, és saját politikai érdekei szerint velük együtt követelni az „egészségügyi dolgozók egyenlőségét”. Még később, pontosan vasárnap délután már a gyógytornászok és a szociális szférában dolgozók is csalódva vették tudomásul, hogy ők is lemaradtak.
Kásler Miklóst, az emberi erőforrások miniszterét sikerült vasárnap késő délután telefonon elérni:
– A gyógyszerészek valóban szerepeltek a kormány elé kerülő díjazottak listáján, de kérdőjellel, ugyanis az ágazat eleve nagyon magas, huszonöt százalékos haszonnal dolgozik, ráadásul az üzletek vállalkozási formában szolgáltatnak és a tulajdonosok közel egyharmada külföldi. A gyógyszertárak egyébként is azt tették, amit járvány nélkül is tettek volna – mondta honlapunknak Kásler Miklós. – Horváth Ildikó államtitkár asszony azért nem tudott válaszolni a kérdésükre, mert arról már a kormányülés döntött. A gyógytornászok és az idősotthoni dolgozók, illetve a házi segítségnyújtók azért maradtak ki, mert a munkáltatójuk, egyben fenntartójuk is az illetékes egyház, a vállalkozó, az egyesület, vagy éppen az önkormányzat. Sajnos így nem tartoznak bele abba a körbe, amely kifejezetten az egészségügyi dolgozókat öleli fel, noha az ő munkájuk is a járvány idején kifejezetten veszélyes, hála és köszönet illeti őket – fogalmazott a demokrata.hu-nak az emberi erőforrások minisztere.