Minden adott a sikeres szervátültetésekhez
Magyarországon minden feltétel adott a sikeres szervátültetésekhez - mondta Ónodi-Szűcs Zoltán.Magyarországon minden feltétel adott a sikeres szervátültetésekhez – mondta az egészségügyért felelős államtitkár szerdán Budapesten sajtótájékoztatón abból az alkalomból, hogy februárban elvégezték a tízezredik szervátültetést Magyarországon.
Fotó: ShutterStock.com, illusztráció
Ónodi-Szűcs Zoltán úgy fogalmazott, „a szakmai teamek és eszközök világszínvonalúak, a finanszírozás rendelkezésre áll, és az elmúlt évek tapasztalatai szerint ma már csak donorkérdés, hogy mennyi transzplantáció történik Magyarországon.” Egyben történelmi jelentőségűnek nevezte Magyarország Eurotransplanthoz történő 2013-as csatlakozását.
Az államtitkár hozzátette: az európai szervkoordinációért felelős szervezethez történt csatlakozás óta 30 százalékkal emelkedett a magyar betegekbe beültethető donorszervek száma. Úgy fogalmazott, a magyarországi transzplantációk területén van még teendő, mint mondta, a következő fontos lépés a műtéten átesett betegek rehabilitációja lesz.
Szabolcs Zoltán, a Semmelweis Egyetem szívtranszplantációs program vezetője a tízezredik operációról elmondta, az tulajdonképpen egy kettős szervátültetés volt, egy 34 éves nő kapott egy műtét keretében szívet és vesét. A páciens, akinél hét évvel ezelőtt már történt egy szintén kettős szív-vese átültetés, jól van, jelenleg rehabilitálják. A beteg a februári műtét előtt 36 napot töltött a sürgősségi várólistán, és 31 sikertelen szervfelajánlás után sikerült számára megfelelő szervet elfogadni – ismertette a szívsebész professzor.
Szabolcs Zoltán felelevenítette, hogy az első magyarországi szívátültetést 1992-ben végezték el, az akkor műtött beteg azóta is él. Azóta 475 felnőtt szívátültetést végeztek Magyarországon, közülük többeken már másodszor hajtottak végre szívátültetést.
Az Eurotransplanthoz történő csatlakozás felgyorsította a szervátültetéseket Magyarországon, azóta 270 felnőtt szívátültetésre került sor, ami több, mint a csatlakozás előtti műtéti szám – tette hozzá.
Rényi-Vámos Ferenc, az Országos Onkológiai Intézet (OOI) bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinika docense, az OOI osztályvezető főorvosa elmondta azt is, kormánydöntés értelmében hárommilliárd forint fordítható a magyarországi tüdőtranszplantációs program és a mellkassebészet fejlesztésére és kiterjesztésére. Az elképzelések szerint szeretnének egy olyan szakmai bázist létrehozni, amely lehetővé teszi, hogy a környező országok tüdőtranszplantációra szoruló betegeit Magyarországon operálhassák – tette hozzá a főorvos.
Az összegből lehetőség lesz egy világszínvonalú technológiát képviselő sebészeti robot beszerzésére is.
Ónodi-Szűcs Zoltán ehhez hozzátette: az OOI-n elhelyezni tervezett sebészeti robot egy pilot-program része lesz, és ha jók a tapasztalatok, akkor a másik három orvosegyetemen is működne egy-egy ilyen műszer.
Rényi-Vámos Ferenc emlékeztetett arra is, az első magyarországi tüdőátültetésre 2015 decemberében került sor, azóta több mint negyven ilyen beavatkozást végeztek itthon. Korábban a tüdőátültetésre szoruló magyar betegeket Bécsben műtötték.
(MTI)