A tájékoztatás szerint az elmúlt napokban a Tisza-tó Tiszafüred és Tiszanána-Dinnyéshát közötti szakaszán tartott háromnapos verseny résztvevői naponta négyszáz-ötszáz zsák hulladékot szedtek össze az ártéri erdőkből, a nádasokból és a tóparti hulladékszigetekről. A zsákolt hulladékért „PETákok” jártak, az úgynevezett szuperzsákokért -színre válogatott, összezsugorított, kupak nélküli PET-palackokért – négyszer annyi pontot osztottak ki a PETbankárok, mint a válogatás nélküli zsákokért. Ennek köszönhetően a hulladék felét szuperzsákként adták le a résztvevők. A szemét között naponta találtak kerti bútorokat, hűtődarabokat, televízót, autókarosszéria-daradokat, különböző szigetelőanyagokat és veszélyes hulladékot (festéket, olajos hordókat) – ismertették.

Hirdetés

A megmérettetést a DHL Clean Up Hungary nyerte, a Tisza-Hőse kitüntető címet ezúttal a Zábrák nevű csapat vehette át – írták.

A hulladékgyűjtő rendezvény az Energiaügyi Minisztérium (EM) támogatásával valósult meg. Mint írták: az első, 2013-ban megrendezett PET Kupa óta ez volt a tizennyolcadik hulladékgyűjtő verseny az ötletgazda Természetfilm.hu Egyesület szervezésében. A hagyományos felső-tiszai versenyek után, öt évvel ezelőtt elsőként a Tisza-tóra terjesztették ki környezetvédelmi munkájukat a szervezők, négy évvel ezelőtt kezdték meg a Bodrog takarítását, idén májusban pedig első alkalommal látogattak el a Marosra – tájékoztattak. A Tisza-tó térsége az elmúlt években fontos központjává vált a folyótisztító, környezetvédő programoknak. A nyári versenyeken túl egész évben szerveznek hosszabb-rövidebb hulladékgyűjtő akciókat – írták. A háborús helyzet nem kedvez a határon túli, hiányos hulladék-infrastruktúra megoldásának, a többségében Ukrajnából érkező hulladékot az idén is hozta az áradó Tisza, így a tavon kevés, korábban kitakarított terület maradt tisztán – közölték.

Több mint egy évtized során a PET Kupákon 194 hulladékhajó épült és 317 tonna hulladékot szedtek össze a környezetvédelmi aktivisták. Ehhez most újabb mintegy 6,5 tonnát tettek hozzá a IV. Tisza-tavi PET Kupa résztvevői, a hulladék 60 százaléka újrahasznosult – olvasható a közleményben. A hulladékhelyzet felderítése során a PET kupa szakemberei és önkéntesei a Tisza és mellékfolyói mentén összesen 5779 szennyezett helyszínt vittek térképre, amelyek közül 831 területet sikerült megtisztítani – számoltak be.

Korábban írtuk