A médiumok tulajdonosi hátterét, annak esetleges aránytalanságát vizsgáló bizottság felállítását szorgalmazta Molnár Gyula, az MSZP elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Az ellenzéki politikus – aki Tóth Bertalan frakcióvezetőhöz hasonlóan fekete szalagot viselt – a Népszabadság kiadásának felfüggesztését úgy értékelte: „a magyar demokrácia és a sajtószabadság sötét időszaka kezdődött el”.

Hozzátette: csak nagyon kevesen hiszik, talán ők maguk sem, hogy gazdasági érdekre hivatkozva, éppen most és éppen így megszűnik egy patinás lap. Emlékeztetett arra, hogy a napilap az elmúlt hetekben kérlelhetetlenül mutatta be azt, hogyan éli mindennapjait egy miniszter, illetve „hogyan tengeti életét a várban a Magyar Nemzeti Bank elnöke”.

Molnár Gyula szerint az általa javasolt bizottságnak azt is vizsgálnia kellene, hogy a médiumok reklámbevételei milyen cégekhez, cégcsoportokhoz köthető, van-e ebben aránytalanság.

Azt is javasolta, hogy a Legfőbb Ügyészségen belül jöjjön létre a politikusok ügyeit vizsgáló kiemelt részleg. Ebbe Polt Péter legfőbb ügyésznek ne lehessen beleszólása, az is helyes döntés lenne, ha lemondana – tette hozzá, jelezve azt, hogy a legfőbb ügyész a felesége miatt érintett a jegybank ügyeiben.

Az MSZP elnöke szorgalmazta a választási törvény aránytalanságainak vizsgálatát is. A lehető leggyorsabban készüljenek fel arra, hogy Magyarországon adott esetben előrehozott választások lesznek és olyan választási törvény legyen, amely alkalmas a kisebbségi jogok, illetve az arányos képviselet biztosítására – magyarázta.

Az ellenzéki politikus véleménye szerint a népszavazás után „ugyanott vagyunk, mint másfél hónappal ezelőtt”, egy „spirituális” jelleggel bíró alkotmánymódosításról beszélnek csupán.

Kezdeményezte azt is, hogy a Fidesz és „a hozzá kötődő érdekcsoportok” fizessék vissza a népszavazás 15 milliárd forintos költségét a költségvetésnek. Ezt a pénzt csak és kizárólag az egészségügyre lehetne fordítani – mondta.

Molnár Gyula szerint „bűnösen hallgat” Áder János köztársasági elnök. Az elmúlt hetekben többször lett volna lehetősége – folytatta – , hogy hallassa a hangját, de ő kitüntetést adott át „egy Fidesz-közeli, egyértelműen idegengyűlölő újságírónak”, és hallgatott a „brutális”, a hangulatot szító népszavazási kampány idején is. Hallgat most is, amikor egy ellenzéki napilapot megpróbálnak bezárni – jelentette ki. A pártelnök szerint Áder János nem tölti be azt a szerepet, amit köztársasági elnökként be kellene töltenie. Megerősítette: jövő tavaszra alternatív köztársaságielnök-jelöltet kívánnak állítani a demokratikus ellenzéki pártokkal együttműködve.

Jelezte azt is, hogy október 23-nak olyan ünnepnek kell lennie, amikor a demokratikus ellenzék a civilekkel közösen meg tudja mutatni, milyen lehetséges megoldásokban gondolkozik a jövőről.

Tóth Bertalan frakcióvezető közölte, a hogy kvótareferendummal összefüggő „csalárd” alaptörvény-módosítás folyamatában, az ötpárti egyeztetéseken és a parlamenti szavazáson az MSZP-frakció nem vesz részt. Az elnökség erről a népszavazás napján döntött, most ezt erősítette meg az MSZP-frakció a képviselők egyhangúlag leadott szavazatával – jelezte.

Azt mondta, a népszavazás nem oldja meg a menekültválságot, a választók többsége a népszavazástól való távolmaradással is ezt üzente, így az alaptörvény-módosítás sem oldja meg.

A frakcióvezető szerint azért csalárd az alkotmánymódosítás, mert az alaptörvényben szereplő sajtószabadságra fittyet hány a kormány. Így veszi komolyan a Fidesz az alaptörvényt – hangoztatta.

Arra a kérdésre, mit szólnak ahhoz, hogy a Demokratikus Koalíció a Népszabadság felfüggesztése miatt nem vesz részt a parlamenti munkában, Molnár Gyula közölte, helyes döntést hozott egy frakcióval nem rendelkező párt. Egy frakcióval rendelkező párt, ha ezt a lépést megtenné, gyakorlatilag átengedné a Jobbiknak az ellenzéki terepet, ezt pedig az MSZP nem teheti meg – közölte.

MTI