– Mi késztet egy alapvetően reáltárgyakat oktató tanárt arra, hogy politikai pályára lépjen?

– 2002-ig nem voltam igazán aktív a politikai életben. Akkor is megvoltak persze a gyökereim, ám a választások után – szerintem sokadmagammal – arra jutottam: persze, hogy vártuk a nemzet hasznára tevékenykedő polgári kormány mandátumának meghosszabbítását, de valójában azon kívül, hogy szavazni eljártunk, nem sokat tettünk érte. A keresztet jó helyre tettük a választás vasárnapján, de más nem történt. Ezt felismerve lettem a Fidesz tagja. A közösség építése mindenhol, Bicskén is nagyon fontos feladat, amelyben még bőven akad tennivaló, erre a mostani választás is rávilágított. A választási részvétel nem érte el a 40 százalékot, amely időközi választáson nem túl rossz, de mutatja a köz élet iránti alacsony fogékonyságot.

– A helyi politikától fordultak el az emberek, vagy országos folyamat ez?

– Az őszödi beszéd után a politikusokba általában vetett hit ingott meg. Az volt a legfájóbb, s az mai is, hogy a demokratikus berendezkedés nem tud gyógyírt találni a probléma elfogadható megoldására. A tehetetlenség eltántorítja az embereket attól, hogy hittel tudjanak közéleti kérdésekben véleményt formálni, akár helyi ügyekben is.

– Az önhöz hasonló új szereplők vajon visszaadhatják-e az emberek hitét?

– Minden becsületes, jó szándékú közösségi ember segíthet ebben a folyamatban, régiek és újak egyaránt. Azokat is ide sorolom, akik bár nem nevezhetők a szó hagyományos értelmében politikusnak, de a közösség formálásában cselekvő szerepet vállalnak.

– Mi volt az a program, amire a választók azt mondták: igen, Tessely Zoltán a mi emberünk.

– Nem az a fő, hogy én milyen irányba gondolom fejleszteni Bicskét. A polgármester feladata az, hogy meghallja az emberek problémáit, elképzeléseit, hogy ők milyen településen szeretnének élni, és ezeket a törekvéseket kell megvalósítania. A bicskeiek nyitott embernek ismernek, programomat politikai oldalhoz tartozástól függetlenül elfogadták.

– Mi a legsürgetőbb feladat Bicskén?

– Az emberek igényei világosak. Azt mondják, közérzetüket nagyban javítaná egy olyan önkormányzati hivatal, amely barátságos, gyors és valóban problémáik orvosolására törekszik. Ez alapvetően nem anyagi kérdés. Szeretném, ha a hivatalba érkezőt azonnal fogadná valaki, egy barátságos tekintet. Az első feladatok egyike tehát egy ügyfélszolgálati munkatárs rendszerbe állítása, az ügyfélbarát hivatal megteremtése. Az első pár napban már jutott idő a biztonság kérdésével is foglalkozni. Néhány héttel ezelőtt a HVG-ben jelent meg egy cikk, amely szerint a hasonló városokkal való összevetésben Bicske a bűnözés szempontjából az első három helyezett közt van. A bűnözés megugrása lehet egy félrevezető statisztikai adat, ugyanakkor a lakosság is érzi a bőrén, hogy a biztonsági kérdésekkel foglalkozni kell. A polgárőrségnek feladatuk megkönnyítése érdekében ajándékoztam egy kamerát és egy éjszakai világító készüléket. De megítélésem szerint nem a polgári szolgálatot kell megerősíteni, hanem a rendőrséget. Bicskén négy olyan területi egység van, amellyel egymástól jól elkülöníthetők, mindegyikben hosszú távon posztos rendőrre van szükség. Jövőre a legfertőzöttebb területegységben már megkezdi működését az első rendőr.

– Mi az oka a helyi bűnözés terjedésének?

– A rendőrség véleménye szerint abban van a probléma gyökere, hogy a határőrség és a rendőrség összevonása után 60 kilométernél távolabbi pontra a volt határőr nem helyezhető át. A határszéleken így jóval több a rendőr, mint a belső területeken. Ahol a rendőrök száma magasabb, onnan visszaszorult a bűnözés azokra a területekre, ahol nincsen elegendő számú, a rendre vigyázó szakember. Nem a helyi vagy környékbeli lakosság követ el bűncselekményeket, hanem az országhatáron belülről, távolabbról érkezők. Ezek a cselekmények alapvetően vagyon elleniek, de nemrégiben volt olyan erőszakos bűncselekmény is, amelynek során egy idősebb hölgyet bántalmaztak. Tragikomikus jelenség az, hogy a Gyurcsány-féle őszödi beszéd kapcsán kialakult tüntetéshullámban, amikor a rendőrségi jelenlét erősödött, lecsökkent a bűncselekmények száma. A magunk részéről technikai eszközökkel igyekszünk segíteni a rendőrségnek, és azt szeretnénk elérni, hogy a rendőr és az állampolgár kapcsolata személyesebb, ezáltal hatékonyabb legyen.

– Megörökölt egy képviselő-testületet, amellyel együtt kell dolgoznia…

– Mind a saját, mind a polgármesterségért ringbe szállók programjában markáns elem volt az, hogy Bicskének fejlődnie, gyarapodnia kell. A helyi politikai erőviszonyokat tekintve egyértelműen látszik, hogy csak olyan kérdésekben tudunk majd hatékonyak lenni, amelyek széles elfogadottságnak örvendenek. A testület reményeim szerint egyértelműen működőképes lesz, gyorsan és hatékonyan jár majd el olyan ügyekben, amelyek Bicske érdekeit szolgálják.

– Milyen beruházásokat terveznek?

– Több pályázati projekt is folyamatban van, ugyanakkor rögzíteni kell, hogy Bicske városának anyagi helyzete nem túl rózsás, a város erőteljesen eladósodott. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy a 2006-os választások előtt az akkori szocialista városvezetés a ciklus utolsó szakaszában döntött 1,4 milliárd forintos fejlesztési hitelkeret felvételéről, amelynek felét elhasználták, és közérzetjavító beruházásokat finanszíroztak belőle.

– A beruházások önerőből valósultak meg, vagy pályázati lehetőségeket is igénybe vettek?

– Az akkori beruházások sajnos teljes mértékben önerősek voltak. A helyi Fideszfrakció úgy ítélte meg, hogy a szocialistákban erős vágy munkált a teljes hitelösszeg fölvételére – erre a mostani ciklus első etapjában sor is került –, és jeleztük: a beruházásokat fontosnak tartjuk, de célszerűbb volna olyan fejlesztésekben gondolkodni, amelyekből a későbbiek folyamán a városnak bevétele származik. Példaként említhető a gazdálkodó infrastruktúra fejlesztésére vonatkozó elképzelésünk. Sajnos ezt a szándékot kisebbségből nem tudtuk érvényre juttatni. A javaslataink helyett megszavaztatott útépítés és óvodabővítés gyakorlatilag elvitte a felvett hitelösszeget.

– Mennyi a város tartozása?

– Sajnos egyéb nehéz örökséget is kaptunk: két részletben 600 millió forintos működési hitelt is felvett az önkormányzat. Az 1,4 milliárdot, amely halasztott tőketörlesztésű konstrukció volt, az idei évtől kell elkezdeni visszatörleszteni. Az örökségünk 2 milliárd forint adósság. A költségvetés bevételi főösszege 2,9 milliárd, és szakemberek a bevétel 60 százalékát elérő adósságállománynál már felhívják a figyelmet arra, hogy komoly likviditási gondok lehetnek. Könnyen kiszámolható, hogy Bicske ezen a 60 százalékos arányon jóval túlhaladt, az elmúlt időszakban a testület emiatt is kemény pénzügyi kontrollt alkalmazott. Ami mellé forrás nem biztosítható, azt nem tudjuk támogatni. A pályázatokra azonban önrészként így is jelentős figyelmet fordítunk, és anyagi keretet biztosítunk. Az egyik legfontosabb helyi beruházás a tanuszoda, PPP-konstrukcióban valósul meg. Jó tempóban készül, az itt élők régi vágyát valósítja majd meg. Külön elégedettséggel tölt el az a körülmény, hogy a létesítményt a jobboldali érzelmű testületi tagok szavazták meg. Fontos beruházási cél a rendelőintézet is, amelynek felújítására és bővítésére pályázunk. Ez a fejlesztés a bicskeiek egészségügyi állapotának javítását segíti elő. Folyamatban van az úgynevezett Budapest Gate beruházás is. A bicskei Fidesz kezdeményezésére kimondta a testület, hogy a beruházást érzelmi alapon elutasítani nem lehet. Mindez azt is jelenti, hogy biztosítékok kellenek arra, az történik, amit a bicskeiek akarnak és elfogadnak. A beruházás során 1500 új lakóingatlan keletkezik, amely többletköltségeket jelent majd az önkormányzatnak. Szeretnénk, ha a beruházás jelentős számú új munkahelyet is generálna. Erre vonatkozóan várunk érdemi garanciákat a befektetőtől, akivel szocialista elődöm érthetetlen titkolódzás közepette írta alá a megállapodást.

– Egyik versenytársa a választási küzdelem során azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy bejelentette, amennyiben ő lesz a polgármester, akkor csak Bicskén felhasználható helyi pénz veretésével teremt kapcsolatot a helyi vállalkozások között.

– Jelölttársam ötletét furcsálltam, ugyanakkor utánanéztem, van-e gyakorlata ennek külföldön. Létezik ilyen virtuális fizetőeszköz Európa néhány országában. Németországi példát idézve valaki szívesen vállal fűnyírást, ezt felajánlja a közösségnek, és cserébe például egy ügyvéd – szintén ingyenes társadalmi felajánlás keretében – jogi tanácsadást vállal, de az egész folyamat nem jár pénzmozgással. Mi is gondolkozunk a Bicske-kártya bevezetésén, amely jogilag rendezett körülmények között lehetővé teszi a kártya birtokosának kedvezmény igénybevételét, például a művelődési ház rendezvényein. A törekvéshez a vállalkozók is csatlakozhatnak, a bicskei állandó lakosoknak előnyösebb áron vagy módon biztosíthatják szolgáltatásaikat.

– Polgármesterként és helyi lakosként milyen Bicskét szeretne?

– Barátságos, családbarát Bicskét szeretnék, ahol az emberek közösségben élnek. Az egész országban nagyon fontos lenne a kis közösségek megerősítése. Az emberek ne különálló egyedként vagy csupán családi szövetben éljék mindennapjaikat, hanem közösségben, amelyért hajlandóak tenni és a közösség is szolidáris velük, hajlandó tenni értük. Az a feladatom, hogy az itteniek érdekeit szem előtt tartva mindvégig a közösséget erősítsem.

———————

TESSELY ZOLTÁN

1967-ben született Budapesten.

Az ELTE Tanárképző Főiskolán diplomázott, a Martonvásári Művészeti Alapiskola néptánc tagozat vezetője.

2002-től Bicskén a Szent László Általános Iskolában biológiát, földrajzot és néptáncot tanít.

A 2006-os önkormányzati választások óta a Fidesz bicskei képviselőcsoportjának vezetője, valamint Fejér Megyei Önkormányzatának tagja.

2007 decemberétől Orbán Viktor a Fejér megye 7-es számú választókerülete elnökének nevezte ki.

2008 júniusától Fejér megye Kulturális Örökségének tanácsnoka.

Nős, három gyermeke van.

—————————

A Budapest Gate beruházás

Világversenyek megrendezésére is alkalmas golfpálya, speciális lakópark, luxusszálloda és konferencia-központ épül Bicskén 75 milliárd forintból. A beruházást a Budapest Gate International Golf and Country Club ingatlanfejlesztő holding valósítja meg 280 hektáron. A fejlesztésre kiszemelt 280 hektárt hamarosan belterületbe vonják. A pálya tervezését a világhírű, többszörös bajnok ír Christy O’Connor Jr. tervezi. Bicske városa a megnövekedő közfeladatok ellátásban való befektetői részvételt szeretné elérni és erre vonatkozóan garanciákat vár.