Az MSZP és az LMP közösen tiltakozott az ellen a kormányzati módosító javaslat ellen, amelyik szerint a földeladásokból származó bevételeket nemcsak a vidék fejlesztésére, hanem az államadósság csökkentésére is lehessen fordítani.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi, archív

Sallai R. Benedek (LMP) és Gőgös Zoltán (MSZP) közös hétfői sajtótájékoztatóján az előbbi azt mondta, hogy a kormány két, a termőföld-privatizáció befejezéséhez kapcsolódó jogszabályjavaslatot nyújtott be. A kabinet a Földet a gazdáknak! program lezárásáról szóló törvényjavaslattal úgy tenné legitimmé eddigi „földrablását”, hogy az Országgyűléssel fogadtatja el annak végrehajtását – fogalmazott. A másikkal pedig úgy módosítanák a Nemzeti Földalapról szóló törvényt, hogy a földeladásokból származó forrásokat az államadósság törlesztésére is fel lehessen használni – hívta fel a figyelmet. Az indítványt gazemberségnek nevező politikus emlékeztetett arra, hogy a parlament egy olyan kétharmados jogszabályban rendelkezett a Nemzeti Földalapról, amelyik kimondja, hogy ezeket a forrásokat csak a vidék, a kis- és közepes családi gazdaságok helyzetének javítására lehet fordítani.

Sallai R. Benedek azt is bírálta, hogy kétharmados törvényhez olyan módosító indítványt nyújtottak be, amelyet egyszerű többséggel is el lehet fogadni. Hozzátette, hogy az alaptörvény viszont kimondja, a nemzeti vagyon megőrzésének, védelmének, az azzal való felelős gazdálkodásnak a következményeit és követelményeit sarkalatos törvények határozzák meg.

Az ellenzéki pártok frakciói továbbra is egységesek abban, hogy ehhez nem asszisztálnak – összegzett.

A szocialista Gőgös Zoltán azt mondta, hogy a Fidesz „megint gyáva”, mert egy országgyűlési határozattal akar dönteni abban az ügyben, amiben az MSZP népszavazást kezdeményezett. A képviselő azt mondta, hogy ez egy „olcsó trükk”, amivel nem lehet kiváltani azt a színvallást, hogy a kormánypártok támogatják-e a népszavazást.

Kijelentette azt is, hogy a kormánypártok „hazudtak már nagyon sokszor államadósság csökkentést”, a legnagyobb hazugság a nyugdíjrendszer átalakítása volt, amikor „elraboltak” az emberektől háromezer milliárd forintot. Az ellenzéki pártok semmilyen módon nem asszisztálnak a javaslathoz és nem tudják elfogadni, hogy a kormány egy feles törvénnyel módosítson egy kétharmados jogszabályt – közölte.

MTI