Musk elzárta a Paks II-ellenes pénzcsapot is
Valamelyest nehezebb dolguk lesz a magukat függetlennek tartó, de a Paks II beruházást külföldi anyagi segítséggel támadó médiafelületeknek, miután elesnek az USA-ból érkező támogatástól. A fejlemény kapcsán lapunkba is rendszeresen publikáló Hárfás Zsolt atomenergetikai szakértővel nézte meg a Magyar Nemzet, hogy egyes kiadványoknál hogyan zajlott a politikai indíttatású hadjárat a hazai karbonmentes áramtermeléshez nélkülözhetetlen projekt ellen.Az Egyesült Államok új vezetésének egyik legnagyobb visszhangot kiváltó koncepciója a feleslegesnek ítélt kiadások visszavágása, amelyet az Elon Musk által vezetett kormányzati hatékonysági minisztérium (DOGE) végez. Az elgondolást igen egyszerű logika támasztja alá: ha éppen rossz bőrben van a gazdaság, nem árt először megnézni, hol folyik el a pénz, és nem költeni olyan úri huncutságokra, mint például magyarországi médiafelületek támogatása.
Dokumentumok tanúsítják ugyanis, hogy a Biden-adminisztráció apanázst juttatott több olyan sajtóterméknek, amelyeken újra és újra megjelentek a Paks II beruházást rossz fényben feltüntető írások.
Ezek a felületek, illetve a mögöttük álló szervezetek azt használták ki, hogy az átlagember nehezen jut hiteles információhoz az atomenergetika területén, ahol nem könnyű tisztán látni az érdekek és ellenérdekek szövevényében
– mondta el a lapnak Hárfás Zsolt atomenergetikai szakértő. Az Atombiztos.org oldal tulajdonosa szerint jól látható, hogy a szóban forgó felületek jellemzően függetlennek mondják magukat.
Demokráciaterjesztés a szuverenitással szemben
Már csak azért is, mert az USA budapesti nagykövetségének médiatámogatási pályázatán a független média kategóriában nyertek olyan ismert médiumok, mint a 444, a G7, a Klubrádió, a Magyar Hang, a Greenfo, vagy éppen az Átlátszó. Ezen felületek támogatásának visszavonásával (pontosabban, egyelőre a pályázaton elnyert összegek kiutalásának felfüggesztésével) most összesen 173 millió forintot takarít meg az új amerikai adminisztráció.
Az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) az amerikai adófizetők pénzét arra is használta, hogy politikai és gazdasági befolyást szerezzen szerte a világon. A támogatott szervezetek – egyebek közt – masszívan támadták a magyar kormány atomenergetikával és a Paks II projekttel kapcsolatos politikáját
– magyarázta Hárfás Zsolt, mielőtt sorolni kezdte a konkrét példákat.
Az energiamix meghatározásának joga szuverén nemzeti hatáskör, ennek jegyében épít Magyarország új atomerőművet. A beruházást azonban évek óta támadja az Átlátszó.hu, amelyhez a hivatalos pénzügyi beszámolója szerint az amerikai National Endowment for Democracy (Nemzeti Alapítvány a Demokráciáért) szervezettől áramlott a legtöbb támogatás 2023-ban és az azt megelőző években is. Emellett az USA budapesti nagykövetségétől is érkezett hozzájuk pénzügyi forrás – magyarázta a szakértő.
Fogoly Európa
Az elmúlt években folyamatosan jelentek meg a Szabad Európán a Paks II projekt szükségességét megkérdőjelező, illetve a technológiát szállító Roszatommal kapcsolatos valótlan információk, mégpedig az amerikai adófizetők pénzén.
A Szabad Európa is követte azt az amerikai narratívát, amely a jelenleg világelső orosz atomenergetikai ipar teljesítményét és megbízhatóságát vonja kétségbe, miközben az években, de inkább évtizedekben mérhető versenyhátrányba került amerikai atomenergetikai iparral rokonszenvez
– mutatott rá a szakértő, aki korábban már foglalkozott a híroldalon megjelent valótlanságokkal.
A teljes cikk IDE kattintva érhető el.