Nagy István: A közös uniós agrárpolitikának a gazdákra kell összpontosítania
Magyarország álláspontja szerint az Európai Unió közös agrárpolitikájának (KAP) a gazdákra kell összpontosítania – mondta az agrárminiszter kedden Budapesten, az EU-tagállamok agrár- és halászati minisztereinek informális találkozóját követő sajtótájékoztatón.Nagy István szerint az uniós agrárminiszterek kiemelt feladata, hogy közös álláspontot kialakítva meghatározzák a 2027 utáni agrárpolitika irányait. A magyar uniós elnökség időzítése ebből a szempontból különösen fontos, hiszen az új Európai Bizottság még nem állt föl, de ezt a testületet kell majd meggyőzniük a tagállamok tárcavezetőinek a követendő célokról – tette hozzá.
A mostani időszak lehetőség a javaslatok és elvárások kialakítására, Budapest pedig az első állomásnak tekinthető a közös álláspont megfogalmazásában – hangoztatta az agrárminiszter.
Nagy István közölte, hogy a budapesti tanácskozáson az uniós agrártárca-vezetők egyetértettek az erős, különálló KAP létjogosultságában, hiszen erre mind a mezőgazdaság fejlődése, mind az élelmiszerbiztonság érdekében szükség lesz a továbbiakban is. A módosítások azonban elkerülhetetlenek, hiszen a jelenlegi rendszer túl bonyolult, túl bürokratikus, minden változtatás nehézkes, miközben a társadalmi, gazdasági, környezeti változások viszont gyorsan követik egymást.
A KAP stratégiai terveknek „valóban stratégiainak kell lenniük”, tartalmukat egyszerűsíteni, a módosítás lehetőségét pedig könnyíteni kell – fogalmazott Nagy István, aki más agrárminiszterekkel egyetértésben sürgeti többek között a kifizetési rendszer egyszerűsítését.
A találkozón a többség a kockázatmegelőzési és kockázatkezelési eszközök kiterjesztésében, a mezőgazdasági biztosítások megerősítésében is egyetértett, mert ezekkel ellensúlyozni lehet a piaci válsághelyzeteket és a természeti károkat – mondta.
Nagy István megjegyezte, hogy nem a termelőket kell hibáztatni az éghajlatváltozás miatt, hiszen azt nem ők idézték elő, viszont a kedvezőtlen hatások őket is érintik. Az EU minden tagállama szembesül a túl sok vagy a túl kevés csapadék következményeivel, a termelők ugyanakkor segíthetnének az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, csupán érdekeltté kell tenni őket a zöld átállás sikerében, és meg kell találni az egyensúlyt a kötelezettségeik és a versenyképességi szempontjaik között.
Az agrárminiszter szerint a Budapesten tartott megbeszélés teljesítette a magyar EU-elnökség elvárásait, és lefektette a következő agrárpolitikai ciklusra vonatkozó közös javaslat alapjait. Az erről szóló tárgyalások folytatódnak a magyar EU-elnökség alatt – mondta Nagy István, aki bízik abban, hogy az Európai Bizottság figyelembe fogja venni az agrárminiszterek álláspontját.