Fotó: T. Szántó György/Demokrata (archív)
Hirdetés

Dömötör Csaba hangsúlyozta, hogy minden egészségügyi intézmény felkészült az esetleges fertőzöttek fogadására, a kormány pedig operatív törzset hozott létre a szükséges intézkedések koordinálására.

Tovább emelkedett és péntek estére elérte a hetet az új típusú koronavírussal bizonyítottan fertőzöttek száma Németországban.
Az esetek továbbra is Bajorország tartományra korlátozódnak, és összefüggésben állnak az első fertőzéssel, amely a Webasto nevű autóipari beszállító cég egy továbbképzésén történt január 21-én a társaság központjában, a München melletti Stockdorfban.
Hat fertőzött a Webasto munkatársa, a hetedik az egyik fertőzött dolgozó gyermeke. Állapotuk stabil.
A Webasto továbbképzésén egy kínai alkalmazottról terjedt át a vírus egy helyi munkatársa. A sanghaji nő a németországi útja előtt meglátogatta szüleit a járvány gócpontjában, Vuhan térségében. A továbbképzés idején tünetmentes volt. Szervezetében hazatérése után, január 26-án mutatták ki a vírust. Ez volt az első olyan eset, amikor a vírus Kínán kívül terjedt emberről emberre.
Ugyancsak pénteken elindult a német légierő (Lutfwaffe) egy személyszállító gépe a Vuhanból a járvány miatt hazatérni szándékozó több mint száz német állampolgárért. A gép a tervek szerint szombaton ér vissza velük, Frankfurtban landol. Az utasokat helyben megvizsgálják, majd két hétre – a koronavírus lehető leghosszabb lappangási idejére – karanténban helyezik el őket egy légi támaszponton Rajna-vidék-Pfalz tartományban. (MTI)

Az államtitkár, kitérve a keddi röszkei határáttörési kísérletre, felidézte: Soros György korábban úgy nyilatkozott, hogy szükségesnek tartaná egymillió migráns bevándorlását Európába és ebben a tervben a határok jelentik a legnagyobb akadályt.

Továbbá sok olyan szervezetet pénzel, amelyek a migrációt segítik és jelenleg is százezres nagyságrendű migráns mozog a Balkánon – tette hozzá.

Vagyis a migrációs nyomás nemhogy csökken, hanem nő, ebben a helyzetben pedig szükséges a jogi és a fizikai határzár további megerősítése. Ez utóbbihoz anyagi segítséget várnak az Európai Uniótól is, hiszen nem csupán Magyarország, hanem az unió határait is védi a határzár – mondta.

Arról is szólt, hogy megkezdték a jogalkotási munkát a „börtönbiznisz” megfékezése érdekében, mert tűrhetetlen, hogy aktivista és ügyvédi csoportok, nemzetközi bírói fórumok támogatásával visszaéljenek a joggal.

Mint elmondta, 12 ezer „börtönpert” indítottak, és ami „megdöbbentő”, hogy az összegek 60-70 százaléka ügyvédi letéti számlákra ment.

Most abban kell tisztán látni, hogy az ügyvédi számlákra érkező pénzekből mennyi ment az ügyvédeknek és mennyi az elítélteknek. Azt mondta: volt olyan ügyvédi iroda, amely 419 ilyen „börtönpert” vitt, és nagyjából fél milliárd forint érkezett a számlájára.

„Nincsen rendben”, hogy ezek az ügyvédi csoportok és az elítéltek osztozzanak az adófizetői pénzeken – emelte ki.

Végül hangsúlyozta, hogy a kormány az elmúlt években segítő kezet nyújtott a romáknak munkahelyteremtés, oktatás és képzés formájában. Ezt a folyamatot akasztják meg az olyan külföldről pénzelt aktivista csoportok, amelyek például Gyöngyöspata esetében a kártérítés behajtásával térdre kényszerítenek egy egész települést saját céljaik érdekében – mondta Dömötör Csaba.