Nógrádi György: Európa nem globális játékos
Európa nem globális játékos, a világ sorsát az Egyesült Államok, Kína és Oroszország dönti el – hangzott el a Globál Nógrádi Györggyel című podcast heti adásában. A Magyar Nemzet műsorában Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő kiemelte: Európának meg kellett volna tartania az egységes politikát, ami a britek kiválásával végleg elveszett.Európáról ma mindenki úgy beszél, hogy nem globális játékos, ezt mondta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, a Magyar Nemzet főmunkatársa a Globál című podcastben. A szakértő szerint a három igazán nagy játékos ma az Egyesült Államok, Kína és Oroszország.
Rendkívül érdekes lesz, ha május 9-én Moszkvában találkozik a három vezető, akik eldöntik a világ sorsát – fogalmazott Nógrádi György, aki szerint Európa még mindig úgy tesz, mint akkora súlya lenne, mint sok évtizeddel ezelőtt. Szerinte néhány Európai vezető – például Ursula von der Leyen vagy Kaja Kallas uniós főképviselő – úgy politizál és viselkedik, mintha meghatároznánk a világ sorsát. Kallast még fogadni sem fogadták Washingtonban – tette hozzá. Kiemelte, hogy Európának az egységes politikát kellett volna mindenképpen megtartania, ez a britek kiválásával végleg elveszett.
Az Egyesült Államok számára a fő európai partner évtizedeken keresztül Nagy-Britannia volt, majd lett Németország, de Németország oly mértékben meggyengült, hogy most a fő partner újra Nagy-Britannia lehet, amely már nem uniós tag. Az amerikaiak azt mondták, egyvalaki jöjjön el az amerikai—orosz–ukrán tárgyalásokra. De ki? A brit miniszterelnök, aki nem uniós tag országot vezet? A német kancellár, aki most bukott meg, vagy az, akit még nem választottak meg? A Francia Köztársaság elnöke, aki mögött nincs működő kormány?
– sorolta.
Annak kapcsán, hogy J. D. Vance amerikai alelnök és Donald Trump elnök is ingyenélőnek nevezte az Európai Uniót, Nógrádi György megjegyezte, hogy Vance egy fiatal, ambiciózus politikus, aki elnök szeretne lenni, így érthetőek a kemény nyilatkozatai.
Az orosz–amerikai tárgyalás nem csak az ukránokról szól
Nógrádi György kitért arra is, hogy Rijád volt a legkézenfekvőbb helyszíne az amerikai–orosz–ukrán tárgyalásoknak, hiszen a szaúdiak közvetítettek már a konfliktusban.
Az amerikaiak és az oroszok nyilvánvalóan nem csak az ukrán háborúról tárgyalnak.
Venezuelát, Iránt, a közel-keleti ügyeket, Gázát, Libanont, Szíriát, ahol óriási török térnyerés van. Meg tudják tárgyalni a Száhel-övet, amiről soha senki nem mondta ki, hogy ott követik el a terrorcselekmények ötven százalékát
– fogalmazott.
Zelenszkij lapok nélkül
Volodimir Zelenszkij a tárgyalások alatt igencsak hátrányos helyzetből indult, hiszen nincs mit fölkínálnia a megbeszélések során. A háborút követően pedig még nagyobb baj szakad rá a régióra:
Három éve folyik egy háború, elképesztő mennyiségű halottal, rengeteg lelki sérülttel, amiről nem szoktak beszélni. Aki hazamegy és semmije nincsen, csak a fegyvere, az azt fogja fölhasználni, és beáll a bűnbandába, terrorista lesz.
Nógrádi György leszögezte: ez azért nagy baj, mert Magyarországnak közös határa van Ukrajnával, így erre föl kell készülni.
Macron vezetné Európát
Emmanuel Macron francia elnök vezeti azt a csoportosulást, amely a hajlandók koalíciója nevet kapta, és amelynek célja Ukrajna támogatásával még tovább elnyújtani a háborút, amíg Ukrajna nem nyer.
Miután meggyengült a német hárompárti kormány, Európa vezetését átvette Macron, csakhogy nincs meg a bázisa ehhez – jegyezte meg Nógrádi György. Az egyetlen, amit tenni tudott , hogy összehozza a hajlandókat, és kiállnak Ukrajnáért.
Naponta nézem, hogy melyik európai vezető mit mond. Hát röhej. A lengyelek, a skandinávok, a baltiak szentül hiszik, hogy meg lehet verni Oroszországot. Kallas korábbi észt miniszterelnök jelentkezett NATO-főtitkárnak. Egyszer nézze meg valaki az érveit: nő vagyok, angolul tudok, tiszta szívből utálom az oroszokat, a Baltikumból jövök. Nem is választották meg főtitkárnak
– idézte fel a szakértő.
A teljes cikk IDE kattintva érhető el.