A művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár kitért rá, hogy Magyarország tölti be az év második felében az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, ebből az alkalomból indította a Kulturális és Innovációs Minisztérium országos programsorozatát, melynek keretében egy-egy településen a helyi értékekre, helyi rendezvényekre alapozva, ahhoz csatlakozva gazdagítják a programkínálatot.

Hirdetés

A vármegyenap eseményei tökéletesen megjelenítik mindazt, amiért ez a program útjára indult, ez a rendezvény jó példa arra, hogy csak erős, és szülőföldjére büszke közösség álmodhat reményteljes jövőt – jelentette ki Novák Irén.

Felidézte: 1705 őszén Szécsényben, Nógrád vármegye szívében országgyűlést tartottak, melyen a kuruc kor nagyjai egyértelműen hitet tettek a haza, a szabadság, a felekezetek békés együttélése és az egység mellett.

Erre a meghatározó eseményre is emlékezünk a mai napon – mondta.

Korábban írtuk

Az első nógrádi megyenapot 2007-ben rendezték, mert ki akartak jelölni egy napot az identitás erősítése érdekében – emlékeztetett a rendezvényen Becsó Zsolt, a kelet-nógrádi térség fideszes országgyűlési képviselője, aki akkori megyei önkormányzati elnökként útjára indította a programot.

A napot a szécsényi országgyűléshez kötötték, amelyen vezérlő fejedelemmé választották II. Rákóczi Ferencet – mondta Becsó Zsolt, hozzátéve: az idő igazolja, hogy a megyenap jó döntés volt, miként az is, hogy nemcsak a hat városban tartják, de eljutott már a rendezvény a vármegye számtalan településére.

Balla Mihály, a térség fideszes országgyűlési képviselője – aki szombaton kapta meg Nógrád Vármegye díszpolgári címét – fontosnak nevezte az olyan közösségi napot, amelyen meg lehet mutatni a palócok kultúráját, hagyományait.

„Ezek a rendezvények erős kapaszkodók a világban”

– fogalmazott.

A képviselő beszéde végén köszönetet mondott az árvíznél dolgozóknak és az önkéntes segítőknek.

Skuczi Nándor (Fidesz-KDNP), a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke arról beszélt, „büszkének kell lennünk palócságunkra, elődeinkre, Mikszáth Kálmánra, Madách Imrére, Szondi Györgyre, Balassi Bálintra, büszkének kell lennünk a természeti környezetünkre, végvárrendszerünkre, gasztronómiánkra, népviseletünkre”.

Az elnök célként fogalmazta meg, hogy aki Nógrádba született, ott is tudjon boldogulni.