– A műtétet komoly szakmai felkészülés előzte meg. Mikor kezdték?

– A transzplantációs program intézetünkben 2007 áprilisában indult. A sebészi felkészüléshez nagy segítséget nyújtott a Városmajori Szívsebészeti Klinika orvoscsoportja, dr. Hartyánszky István professzor vezetésével, aki a műtétet is végezte. Mi, gyermekkardiológusok külföldi intézményekben készültünk fel az utókezelésre, nevezetesen az immungátló kezelésének elsajátítására, a beteg kiválasztási folyamatára, az előkészítésre, valamint a műtét után jelentkező problémák kezelésére.

– Mikor került fel a kislány a várólistára?

– Tavaly április 1-jén vált számunkra nyitottá a nemzetközi várólista, amelyre bárki felkerülhetett, akinek olyan szívbetegsége van, hogy csak transzplantációval lehet gyógyítani. Így került fel a nyolc hónapos Zsófi is 2007 őszén.

– Mennyi ideig tartott a műtét?

– Maga a műtét tulajdonképpen három óráig tartott, ami azt jelenti, hogy a négytagú szívsebészi csapat és a segédszemélyzet gyorsan és szakszerűen végezte el az operációt. A műtét során létfontosságú tényező, hogy mennyi idő telhet el a szerv donorból való kivétele és a betegbe ültetése között. Szív esetében mintegy 4-5 órát számítunk. Ez azt jelenti, hogy miután a beültetendő beültetendő szív a donorban megszűnt dobogni, 4 órán belül újra dobognia kell az új testben. A műtét operatív részében tehát a lebénított szívnek van egy időszaka, amikor nem kap elég oxigént, s ennek az időszaknak a határát nem szabad túllépni, mert akkor a szív elveszti működőképességét. Zsófi esetében rendkívül ügyesen és gyorsan történt a beültetés. A háromórás műtét ezért is tekinthető rövidnek, sikeresnek és eredményesnek.

– Miért volt Zsófinak szüksége a szívtranszplantációra?

– Szívizombetegsége volt, amelyet műtéttel nem lehet gyógyítani. A gyermekkardiológia és a szívsebészet tapasztalatai azt mutatják, hogy ez olyan veleszületett szívizombetegség, amely esetében általában szívtranszplantációs beavatkozásra van szükség.

– Milyen korú szívet kapott Zsófi?

– Kétévesnél fiatalabb szívet kapott. A donor meghatározása rendkívül nehéz és érzékeny feladat ilyen piciknél. A döntő tényező a testméret és a szív minősége. Ilyen esetben viszont nem feltétel a vércsoport-azonosság, újszülött korban sokkal toleránsabb, befogadóbb a szervezet, mint később.

– Mi lesz a folytatás?

– Zsófi néhány hétig még nálunk marad a kórházban. Állapota teljesen stabil, jelenleg a gyógyszerszinteket állítjuk be a feltételeknek megfelelően. Az ő esetében a legnehezebb probléma a rehabilitáció időszakában az, hogy a szükséges gyógyszerek nincsenek meg az olyan típusú kiszerelésben, mint ami neki kell. Nekünk kell tehát porítani a gyógyszereket, nekünk kell elérni az a formát, ami az ő szervezete számára alkalmas. A csecsemőknél a gyógyszerszintek beállítása sem olyan egyszerű, mint a felnőtteknél, hiszen például gyorsabb az anyagcseréjük. Ezért a gyógyszerbeállítás folyamata még néhány hétig tart, addig kórházban kell maradnia. És meg kell várni az első szívizom-biopsziát is.

– Az mit jelent?

– Az új szívből mintát veszünk, majd a szövettani vizsgálatok alapján értékeljük, megállapítjuk, hogy látszanak-e abban kilökődési jelek. Ha minden rendben van, és nincsenek ilyen jelek, akkor ez azt jelenti, hogy megfelelő a gyógyszerszintek beállítása, és hazaengedhetjük Zsófit.

– Élhet a kislány a jövőben normális életet?

– Tudni kell, hogy a kilökődés gyógyszerek nélkül folyamatos. A kilökődésnek azonban vannak különböző stádiumai. A korai időszakon, a műtét utáni stádiumon már sikeresen túl vagyunk, itt nem történtek komplikációk. A következő két-három év az erőteljes kilökődések időszaka lehet, ezt gyógyszerekkel próbáljuk ellensúlyozni. Lassú kilökődési reakciók azonban folyamatosan jelen lesznek, de ez nem okoz különösebb problémát. Úgy gondolom, hogy Zsófi a jövőben normális életet élhet.

– Milyen jelentőséget tulajdonít annak, hogy éppen az önök kórházában végezték az első csecsemőszív-transzplantációt Magyarországon?

– Minden sikernek örülünk. Ez a siker annál is inkább jelentős, hiszen induló programról van szó, s máris két sikeres gyermekszív-átültetést hajtottunk végre fél éven belül: tavaly a nyolcéves Balázsnak, most pedig a nyolc hónapos Zsófinak adtunk új szívet, élhető életet. Egy induló programot hihetetlen mértékben megsegít az, ha sikeres. Két új élettel és egy sikeres orvosi programmal lettünk gazdagabbak.

– Ön rendszeresen jár szakmai továbbképzésre Nyugat-Európába és a tengerentúlra. Most is oda készül.

– Torontóba megyek, az ottani gyermekszív-transzplantációs központba, egy hónapos továbbképzésre. Torontóban évente 16-20 gyermekszív-transzplantációs műtétet végeznek, így ez a város vezeti a világlistát a gyermekszív-átültetések területén. S ők vezetik a csecsemőszív-átültetések világlistáját is.

Tarics Péter