Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a támogatott projektek 84 százaléka egyetemekkel és kutatóintézetekkel együttműködésben valósul meg.

Hirdetés

A támogatásban részesülő projektek keretében olyan innovatív megoldások születnek majd, mint robotsebészeti és lézersebészeti megoldások kombinálását biztosító technológia, az élelmiszeriparban az allergének 100 százalékos kiszűrését lehetővé tevő technológia, valamint az akkumulátorok gyártása során keletkező szennyvíz ártalmatlanítása és az abból fontos nyersanyag kinyerését és újrahasznosítását biztosító technológia – emelte ki a miniszter.

Hankó Balázs elmondta, hogy a támogatott projektek jól példázzák a Neumann János-programban rögzített stratégiai célokat, azt, hogy az innovációs befektetések egyszerre generáljanak gazdasági hatást, vagyis árbevételt, és emellett segítsenek megoldani a magyar emberek számára fontos kihívásokat, járuljanak hozzá a magyar emberek mindennapjainak megkönnyítéséhez.

A támogatott projektek közel fele a digitális átállás területén, közel egyharmada a zöld átállás területén, és csaknem 15 százaléka az egészséges élet területén hoz innovatív megoldásokat.

A miniszter kiemelte, hogy a szakértők véleménye szerint a tavalyi évhez képest jelentősen emelkedett a pályázatok minősége.

Korábban írtuk

A tárcavezető ismertetése szerint a pályázat időtartama 2-3 év, a legkisebb pályázati összeg 300, míg a legnagyobb 800 millió forint.

Hankó Balázs beszélt arról is, hogy az elmúlt években megváltozott világgazdasági környezet miatt új gazdaságpolitikára van szükség, ezért hirdette meg kormány az új gazdaságpolitikai akciótervet, emellett nemzeti konzultációt is indított, amelyben 11 kérdésre várják december 20-ig a magyar emberek véleményét a családtámogatás erősítéséről, a fiatalok támogatásáról, valamint a nyugdíjak védelméről.

Az új gazdaságpolitikai akcióterv célként tűzte ki egyebek mellett magyar mikro-, kis és középvállalkozások megerősítését, a kkv-k méretének megduplázását és a támogatási programok kifizetésének a felgyorsítását. A miniszter szavai szerint a versenyképes magyar kkv-szektor nem képzelhető el innováció nélkül. Cél, hogy 2030-ra elérjük, hogy minden második magyar kkv „innovál” a jelenlegi minden harmadik helyett. Ez hozzásegít minket ahhoz, hogy Magyarország bekerüljön Európa Top 10 innovátora közé az évtized végére – mutatott rá a miniszter.

Hankó Balázs szerint megéri innovatívnak lenni Magyarországon, az innovatív vállalkozások 31 százalékkal magasabb bért fizetnek a munkavállalóknak, 58 százalékkal hatékonyabban működnek és 2,5-ször több munkavállalót foglalkoztatnak, mint a nem innovatív vállalkozások.

A kulturális és innovációs miniszter elmondta, hogy az idei évben nem kevesebb mint 312 milliárd forintnyi pályázat áll rendelkezésre a magyar vállalati szektornak: ebből 292 milliárd forintnyi pályázat már indult, és a mostani pályázattal 50 milliárd forintnyi támogatás már célba is ért.

Magyarország innovációs teljesítményének javításához több szabadalomra, több innovátorra, több egyetemi együttműködésre van szükség – hangsúlyozta a miniszter.