Az ellenzék ott volt a tüntetésen, de ez nem az ő bulijuk volt
Online-ból offline-ba
Az ellenzék, pontosabban az ő munkájukat helyettük végző internetes szabad harcosok nagy győzelmet arattak: a múlt péntek este a Hősök terén összegyűlő ötvenezer fiatal elhitte és vallotta, hogy a magyar kormány semmit sem tesz a kiszolgáltatott gyermekek védelme érdekében. Sőt, tőlük kell megvédeni a gyerekeket.Kemény volt a hangulat, pedig a tüntetők zöme nem tűnt túlzottan politikus alkatnak. Sokan talán Azahriah-koncert vagy egy Pottyondy stand up reményében érkeztek a Hősök terére, sörözve és cigarettázva beszélgettek, az elkapott mondatfoszlányokból pedig nem úgy tűnt, mintha a közélet körül forognának a gondolataik. A kormánybuktatáshoz szükséges elszántság is hiányzott. A péntek esti mutatvány ugyanakkor jól mutatja, hogy az ellenzék taktikát váltott, a fiatalok körében is elutasított pártok átengedték a terepet a hivatásos médiában sehol sem szereplő, a maguk csinálta internetes nyilvánosságban azonban jól futó úgynevezett influenszereknek, akik ebből kifolyólag nincsenek úgy elkoptatva, mint a levitézlett baloldali politikusok.
Mindez nem új jelenség, csupáncsak az eddigi gyakorlat újragombolása. Potens ellenzéki pártok híján már jó ideje a baloldali média tölti be az ellenzék szerepét Magyarországon. Mostanra pedig felfejlődött melléjük egy az internet különféle divatos csatornáin tündöklő társaság, amelynek tagjai több százezres követőtáborral rendelkeznek, és elkötelezetten baloldaliak. Elég Pottyondy Edina momentumos múltjára vagy Osváth Zsoltnak a Gyurcsány házaspár iránt tanúsított készséges hozzáállására gondolni. Nota bene, a felszólalók egy része már vendégeskedett az Egyesült Államok Budapesten akkreditált nagykövetének, David Pressmannek a rezidenciáján is.
Ha nagy siker ígérkezik, akkor olyan jó szándékú embereket is könnyű táncba vinni a függetlenség látszatával, mint Caramel, aki ellenzéki portáloknak egyenesen arról beszélt, hogy szerinte a tüntetés szervezői a kormánypártok politikusait is szívesen látnák a megmozduláson. Ez persze naivitás. A kormány részéről nem is jelent meg senki a kormányellenes tüntetésen, az ellenzéki politikusok közül viszont feltűnt Fekete-Győr András, Karácsony Gergely, Márki-Zay Péter, Dobrev Klára és még sokan mások.
A kezdésnek meghirdetett délután hat óra után húsz perccel még foghíjas volt a tömeg, a demonstráció házigazdája, Gulyás Márton pedig jelezte a színpadról, hogy a kezdéssel megvárják azokat, akik akkor még a Hősök tere irányába gyalogoltak az Andrássy úton. Fél hétre a tér már annyira megtelt, mint a frusztrált 2000-es évek MIÉP-tüntetésein. Miközben a Demokrata munkatársai is az Andrássy úton bolyongtak a tömegben, a hátunk mögött cserélődő társaságok arról egyezkedtek, hogy megtették a tőlük telhetőt, ettől a ponttól a pesti éjszaka egy másik terepén vitézkednek tovább. A tömegben felismerni véltük Parti Nagy Lajost is. Elgondolkodtunk, milyen keserű tapasztalat lehet számára, hogy a jelenlévők túlnyomó része még a Google segítségével sem biztos hogy azonosítani tudná személyét.
Az est első fellépője VV Zsolti volt, aki volt állami gondozottként valóban szívszorító részletességgel beszélt arról, hogy milyen keserű sors az árváké, és milyen körülmények között nevelkednek, akik az állami intézmények gondoskodására vannak bízva. Együttérzésre képes ember nem is igen tudott vitába szállni szavaival. Ezután következett a Fókusz-csoportból ismert Szabó Márton, azaz Csoki, aki először megdicsérte a jelenlévőket, hogy nem hoztak pártzászlókat, majd beszéd helyett ellenzéki portálok cikkcímeit és bevezetőit kezdte felolvasni egy lapról. Egy borízű hang a tömegből számon is kérte Csokin, hogy nem azért érkezett a megmozdulásra, mert egyedül érezte magát, hanem mert kormányt szeretne buktatni. Most, ma este.
A Papp László Arénát háromszor megtöltő 21 éves Baukó Attila, alias Azahriah online bejelentkezése annak naivitása, esetlensége és fésületlensége ellenére is már-már rokonszenves volt. Egy jó szándékú fiatal képe rajzolódott ki, aki békésebb társadalomban szeretne élni. Nem vádolt senkit, csak elmondta a panaszait. Ugyanez már nem volt elmondható a megmozdulás másik fő szervezőjéről, Pottyondy Edináról, aki vulgaritással és apokaliptikus víziókkal tüzelte a jelenlévőket, illetve a vele ellentétben valóban vicces Nem akarok beleszólni YouTube-csatorna influenszer-édesanyáiról, akik láthatóan tényleg elhitték, hogy gyermekeiket épp a gyermekvédelmi törvényt tűzön-vízen át keresztülvivő magyar kormánytól kell félteniük.
Az offline tüntetés végül békében véget ért, a fiatalok elballagtak, hogy a belvárosban folytassák az estét. Pár száz erőszakos tiltakozó vonult csak a Fidesz székházához rendőrökkel dulakodni. Hozzáértők az MTK ultráit és a velük részleges átfedést mutató, a múlt heti Kitörés-emléktúra ellen tüntető „antifasiszták” kemény magját vélték felfedezni közöttük. Valószínűleg ők tették közzé a Redditen terjedő felhívást, amelyben azt kérték a tüntetésre érkezőktől, hogy kapucnis pulóverben, egészségügyi maszkkal érkezzenek, illetve hozzanak magukkal protektoros kesztyűt és tűzgyújtó eszközöket. A résztvevőknek szóló jó tanácsok között szerepelt az is, hogy a tüntetés előtt igyanak néhány sört, az üveget azonban tartsák maguknál. Összecsapásra végül nem került sor, a rendőrök csupán néhány agresszív személyt emeltek ki.
Nem túl nagy, de nem is kicsi sikerrel az internetes második vonal „online” szereplői a valódi pesti utcán, azaz „offline” is megmutatták azon képességüket, hogy több tízezres tömeget mozgósítsanak egy rendezvényre. Hogy lesz-e folytatás? Ha a Hősök terére kitóduló gyerekeket pajzsként maguk előtt toló ellenzéken múlik, minden bizonnyal igen.