Karanténkötelezettség nélkül lehet Romániába utazni
Csütörtöktől karanténkötelezettség nélkül lehet Magyarországról Romániába utazni – közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a csütörtöki online sajtótájékoztatón.Kiss Róbert alezredes elmondta: a romániai országos járványügyi operatív törzs az európai betegségmegelőzési és járványvédelmi központ hétfői adatai alapján frissítette a magas kockázati besorolású országok listáját. A román rendvédelmi szervek döntése alapján csütörtök hajnaltól Magyarország nem szerepel az emelt kockázatú országok között – tette hozzá.
Ismertette, hogy a rendőrök az elmúlt 24 órában 39 esetben intézkedtek azért, mert tömegközlekedési eszközön utazók nem vagy nem megfelelően viseltek maszkot. Az üzletekben, közintézményekben ugyanezért a szabályszegésért 37 esetben volt szükség intézkedésre.
Közölte: tömegközlekedési szabályszegések miatt szerdáig összesen 472 intézkedés történt – szerdán 35-ször figyelmeztetéssel, négyszer szabálysértési feljelentéssel éltek a rendőrök – a kereskedelmi üzletekben és egyéb helyeken pedig már 844 esetben kellett intézkedni a rendőröknek a jogszabály hatályba lépése óta. Utóbbi esetekben szerdán harmincszor figyelmeztetéssel, kétszer helyszíni bírsággal és ötször szabálysértési feljelentéssel éltek a rendőrök – mondta Kiss Róbert.
Az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese arról is tájékoztatott, hogy a szeptember 21. óta érvényben lévő járványügyi védelmi intézkedések megszegőivel szemben szerdáig összesen 1316 esetben intézkedtek a rendőrök, túlnyomó többségben – 1126 alkalommal – figyelmeztették az állampolgárokat.
A Magyarországon személyforgalomban átutazók ellen, a tranzitálási szabályok megsértése miatt szerdán 58 rendőri intézkedés történt, ebből 57 helyszíni bírság kiszabásával, egy pedig szabálysértési feljelentéssel zárult.
Kiss Róbert beszámolt arról is: szerdán 11 960 helyszíni ellenőrzést hajtottak végre hatósági házi karanténban lévőknél. Hozzátette: szerdán 3343 hatósági házi karantént rendeltek el az országban – ebből 513 azoknak a száma, akik külföldről tértek haza – így összesen jelenleg 24 710 karantén van érvényben. A regisztráltak között 1081-en vannak olyanok, akiket a mobiltelefonjukra letöltött applikáción keresztül elektronikusan ellenőriznek.
Az alezredes kiemelte: 474-re emelkedett a járványüggyel összefüggésben elrendelt büntetőeljárások száma, ezekben eddig 90 gyanúsítottat hallgattak ki.
Arról is beszámolt, hogy zökkenőmentes a forgalom az ország határain, a közlekedők a csanádpalotai, röszkei, tompai és beregsurányi határátkelőn számíthatnak 2-3 órás várakozásra.
Kérdésre válaszolva Kiss Róbert elmondta, hogy a beutazási szabályokról szóló kormányrendelet speciális szabályokat határoz meg az ingázókra. Egyrészt a szomszédos állam polgárai és az ott élő magyarok legfeljebb 24 órára az államhatártól számított 30 kilométeres sávon belül beutazhatnak Magyarország területére.
Másrészt a magyar határtól számított 30 kilométeres sávon belül élő magyarok a szomszédos államokból visszatéréskor mentesülnek a járványügyi korlátozások alól akkor, ha külföldi tartózkodásuk nem haladta meg a 24 órát, és a szomszédos államban a magyar határtól számított 30 kilométeres sávon belül tartózkodtak.
Megérkezett a háziorvosi praxisokba és az üzemorvosokhoz az influenza elleni védőoltás – közölte az országos tisztifőorvos a sajtótájékoztatón.
Müller Cecília arra kérte a koronavírus szempontjából magas kockázatú csoportokba tartozókat, hogy éljenek az idén mindenkinek ingyenesen biztosított védőoltás lehetőségével. Javasolta, telefonon keressék meg háziorvosukat, akitől olyan időpontot kapnak, amikor nem érintkeznek a betegforgalommal a váróteremben.
Elmondta: kétféle oltóanyag van, a 6-35 hónapos gyermekek két oltást kapnak, a felnőtteknek adható, három komponensű vakcina két A típusú és egy B típusú influenzatörzs ellen nyújt védelmet. Járványként jellemzően az A típusú influenza jelenik meg, a védőoltás tehát kellő védelmet biztosít járvány esetén.
A tisztifőorvos kitért arra: a koronavírus ellen az influenza elleni védőoltás nem ad védelmet, ugyanakkor mindkét vírus „célszerve az alsólégúti traktus”, ezért fontos legalább az egyik ellen védekezni. A védőoltás iránt alacsony volt az érdeklődés az elmúlt években, bízik abban, hogy ez idén sokkal magasabb lesz – jegyezte meg.
Hozzátette: nemcsak a krónikus betegségben szenvedőknek, hanem a munkájuk miatt magas kockázati csoportba tartozóknak is különösen fontos beoltatni magukat. Példaként említette az egészségügyben, a szociális intézményekben dolgozókat, a kormánytisztviselőket, a rendvédelemben és a közlekedésben dolgozókat, akik sok emberrel találkoznak munkájuk során.
Müller Cecília azzal a kéréssel fordult az emberekhez, hogy bár a koronavírus ellen számos praktikáról hallani, csak a „bizonyítottan hatékony, hatásos, tudományos alapon kifejlesztett” lehetőségekkel éljenek. Negatív példaként egy kísérleti stádiumban lévő orrsprayt említett. Ez egy allergia elleni spray, amelynek klinikailag még nem bizonyított a hatása, óva int mindenkit attól, hogy „túl sűrűn és egyáltalán használja” – mondta. Hozzátette: „ártani is tudunk vele”, mert ha gyakran használunk egy ilyen készítményt, kiszárad az orr nyálkahártyája, amely „kedvező alapot biztosít kórokozók megtelepedéséhez”.
Az országos tisztifőorvost megkérdezték: mennyire megbízhatók azok az internetes oldalak, amelyeken az elmúlt napokban a koronavírus kezeléséhez használt gyógyszereket kínáltak, és hozzá lehet-e jutni ilyen készítményekhez magányszemélyként? Ezek a gyógyszerek intézményi használatra szolgálnak, egy részüknek még törzskönyve sincs, nem tudja, magánszemélyek honnan juthatnak hozzá – válaszolt.
„Semmiképpen sem szabad ilyen gyógyszert vásárolni, ha ilyennel találkoznak, bejelentést kérünk, hiszen súlyos egészségkárosodással kell számolnia annak, aki bizonytalan eredetű, ismeretlen szereket vesz magához” – közölte.
Müller Cecília szólt arról is, hogy gyorstesztet se vásároljon senki az internetet, mert azok nem alkalmasak, nem is engedélyezettek egyéni használatra.
„Ma már egyre jobb, magának a vírus valamelyik alkotórészének kimutatásán alapuló gyorstesztek vannak, ezek megbízhatósága bizonyos keretek között egészen jó, de kizárólag egészségügyi szakszemélyzet tudja értékelni”.
Az országos tisztifőorvos kitért arra is, hogy első, második és harmadik körös ellátóhelyeket jelöltek ki a koronavírus-betegek kezelésére. Ha az első körös ellátóhelyek telítettsége eléri a 80 százalékot, „belépnek” a második körös intézmények. Budapesten a kijelölt három első körös kórház telítettsége jelenleg 50-70 azázalékos.
Müller Cecília hangsúlyozta, hogy az óvodák, iskolák, működése zavartalan. Köszönetet mondott a pedagógusoknak, a szülőknek, gyerekeknek és mindazoknak, akik ezt lehetővé teszik, akik biztosítják a nevelő- és oktatómunkához szükséges nyugalmat. Egyúttal jelezte, az operatív törzs 48 óvodában, 24 iskolában rendelt el rendkívüli szünetet, 188 osztályban és 9 iskolában digitális tanrendben folyik az oktatás. Ez a szám alacsony az összes intézményhez viszonyítva – mondta.
A járványügyi adatokról elmondta, hogy az elmúlt 24 órában 950 embernél mutatták ki a fertőzést, 29 idős, krónikus beteg meghalt. Egyikük 60 éves, a többiek 66 és 89 év közöttiek voltak. Velük együtt 1052-re emelkedett a járvány kezdete óta a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma.
Kórházban 1557-en, lélegeztetőgépen 167-en vannak – sorolta. Megjegyezte, a súlyos betegek kórházi ápolása során gyakran előfordul, hogy a betegség gyorsan halad előre, ezért adott esetben lélegeztetésre is szükség lehet.
Kiemelte, hogy 28 052 aktív fertőzöttet tartanak nyilván és eddig 861 620 laboratóriumi PCR-tesztet végeztek el. Rámutatott: nő a gyógyultak száma, már 12 628 ember gyógyult meg a betegségből, egyre nehezebb ugyanakkor definiálni a gyógyultság állapotát. Hangsúlyozta, a gyógyulás szempontjából a klinikai állapot a döntő: vannak, akik jó általános állapotban, gyógyultan távoznak az egészségügyi intézményből vagy az otthonukból, ugyanakkor még hetekig előfordul, hogy a tesztjük pozitív eredményt mutat.
„A vírus örökítőanyagának kimutatása PCR-vizsgálattal nem jelent automatikusan fertőzőképességet. Ha orvos gyógyulttá nyilvánítja őket, nyugodtan mehetnek közösségbe, nem fertőzők” – jelentette ki.
Kérdésre válaszolva elmondta, Nyíregyháza és Debrecen szennyvízében kis mértékben emelkedik az örökítőanyag, ami arra utal, hogy néhány napon belül e két városban nőhet a fertőzöttek száma.
„Ezért még inkább vigyázzunk, tartsuk be a higiéniás rendszabályokat” – hangoztatta.
Müller Cecília felhívta a figyelmet: a koronavírus elleni hatékony védekezés részeként „az egészségi állapotunkat a lehető legjobb szinten kell tartanunk, hogy a vírus ne okozzon súlyos szövődményeket, maradandó egészségkárosodást”.