Orbán Viktor: a rezsicsökkentést sikerült megvédeni
A rezsicsökkentést sikerült megvédeni, a Török Áramlat és a Barátság vezeték esetében Magyarország teljes szankciómentességet kap – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, miután pénteken Washingtonban tárgyalást folytatott Donald Trump amerikai elnökkel.„Tehát továbbra is Magyarországon lesz Európában a legalacsonyabb energiaár, ennek minden szükséges előföltételét megteremtettük, ami konkrétan azt jelenti, hogy a Török Áramlat esetében és a Barátság vezeték esetében teljes szankciómentességet kaptunk” – jelentette ki a kormányfő.
Nincs szankció, ami az onnan érkező ellátást Magyarországon korlátozná vagy drágábbá tenné. „Ez egy általános és időkorlát nélküli mentesség”
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
Paks2-ügyben a Biden-adminisztráció által bevezetett szankciót eltörlik
Orbán Viktor a találkozó után tartott sajtótájékoztatón közölte: a Westinghouse bekapcsolódik Magyarország nukleáris energiaiparába, ami egy új dolog, amerikaiak ebben még sosem vettek részt. Kifejtette: elsőként fűtőanyagot fognak vásárolni az amerikai cégtől.
Kitért arra is: abban is megállapodtak, hogy amerikai technológiát vezetnek be Magyarországon, és megnyitják az utat a nukleáris kiserőművek előtt.
A jövő héten ennek érdekében a parlamentnek néhány törvényt módosítania kell
– jelezte. Megkapja Magyarország azt az amerikai technológiát is, amely jobb és modernebb, mint amit használunk, és amelynek segítségével eltárolhatjuk, biztonságos körülmények között elraktározhatjuk az elhasznált fűtőanyagokat.
Paks2-ügyben is egyezségre jutottak: a Biden-adminisztráció által bevezetett szankciót eltörlik, Paks2 magyarországi megépítésével szemben semmilyen amerikai kifogás nem merül fel – ismertette Orbán Viktor.
Újabb amerikai beruházások érkeznek
A miniszterelnök washingtoni sajtótájékoztatóján azt is közölte: Magyarországra további amerikai befektetések érkeznek majd. Megemlítette: mintegy 1400 amerikai vállalat működik jelenleg Magyarországon, körülbelül 100 ezer embert alkalmazva.
Orbán Viktor az újabb beruházások jelentőségeként említette, hogy azok a munkahelyteremtés mellett tovább emelik a magyar gazdaság technikai színvonalát. A miniszterelnök jelezte: had- és űripari megállapodást kötöttek, az előbbi révén Magyarország a legkorszerűbb védelmi fegyverekhez férhet hozzá.
