Hirdetés

Brenner Koloman (Jobbik) úgy fogalmazott: 1956 forradalma győzött, november 4-én csak az orosz túlerő és a moszkovita árulók verték le a forradalmat követő szabadságharcot. Ezen a napon fontos, hogy megemlékezzenek 56 hőseiről, az ő vérükkel íródott a szabadság – fogalmazott.

Kitért ugyanakkor a miniszterelnök politikai igazgatójának „megadáspárti szavaira” és a Szuverenitásvédelmi Hivataltól Somkuti Bálint hétfői szavaira, miszerint „aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond”, majd mindezt szégyenteljesnek nevezte, azt kérte, a miniszterelnök határolódjon el.

Feltette a kérdést, levonja-e a konzekvenciát, hogy nem egyéni hibákról van szó. Úgy látta, hogy Magyarország külpolitikai egyensúlyvesztésbe került és a szövetségesei szerint túl közel került Oroszországhoz. Arra volt kíváncsi, mikor lesz korrekció a külpolitikában?

Orbán Viktor miniszterelnök úgy reagált, a képviselő nehéz helyzetbe hozza, szívesen mondana néhány hegyeset „KGBéláról”, illetve arról, hogy mégis a DK-val indultak együtt a legutóbbi választáson, „aki mintha kommunista gyökerekkel rendelkezne”. De nem mondja, mert a képviselő is óvatos volt és mégis nemzeti gyásznapról van szó. A sekélyes és olcsó pártpolitikai pofozkodás méltatlan ahhoz a nagyszerű történelmi pillanathoz, amit 1956. október 23-ának és az azután következő történelmi helytállásnak neveznek – mondta és csatlakozott az 56-osok méltatásához.

Kitért arra is, hogy „Somkuti nevű ember, ha jól tudja, nincsen állásban”.

Korábban írtuk

Kijelentette: náluk antikommunista ügyekben nincs pardon. „Óvatosan” felhívta a figyelmet arra, hogy ne akarja a képviselő levezetni a mostani külpolitika észszerűségét az 1956-os történelmi eseményekből. Abból nem lehet levezetni olyan politikát, amely egyszerre adózna a hősök emlékének és lenne ésszerű a XXI. század körülményei között – mondta.

Brenner Koloman szóvá tette, hogy amikor az orosz tankönyvekben fasiszta csőcseléknek nevezték 56 hőseit, nem kérették be az orosz nagykövetet. Akkor sem, amikor orosz hekkertámadás érte a külügyet – tette hozzá. Jelezte: ezt értette az egyensúlyvesztés alatt.

Orbán Viktor azt mondta, a képviselő összekeveri a mostani külpolitikát a történelmi megemlékezéssel. Gyalázatos dolgot csinál – fogalmazott, hozzátéve: a politikus pártjának az elnöke a Krímben volt választási megfigyelő orosz oldalon. Önök akarnak kioktatni minket orosz politikából? – tette fel a kérdést.

Megjegyezte: ha mindenkit behívatnának, aki tankönyvekben rosszat ír a magyarokról, a Kossuth térig érne a sor. Azt kérte, ne keverje össze a diplomácia jól megfontolt és átgondolt lépéseit a történelmi tapasztalatokból táplálkozó, helyes népi érzelmekkel, amelyek mind a mai napig élnek Magyarországon. A népi érzelmeinket tiszteletben kell tartani és közben olyan magas külpolitikát kell folytatni, amely Magyarország érdekeit szolgálja – rögzítette és sajnálatát fejezte ki, hogy ez a különbségtétel a képviselőnek ma nem sikerült.