Ötmilliárd forintos magyar-kirgiz fejlesztési alap
Ötmilliárd forintos magyar-kirgiz fejlesztési alapot hoznak létre azzal a céllal, hogy magyar cégek részt vehessenek Kirgizisztán infrastrukturális, pénzügyi, mezőgazdasági, egészségügyi modernizálásában – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Biskekben kirgiz hivatali partnerével közös sajtótájékoztatóján.A magyar miniszter elmondta, hogy ez az alap hitelt, tőkeági finanszírozást és más pénzügyi eszközöket tud majd biztosítani magyar vállalatok kirgizisztáni beruházásaihoz, és az általa megnyíló komoly külgazdasági lehetőségekkel hozzájárul Magyarország gazdasági dimenzióváltásához, újbóli növekedési pályára állításához.
Szijjártó Péter és kirgiz hivatali partnere, Ruszlan Kazakbajev bejelentették, hogy Magyarország bővíti tavaly megnyitott biskeki nagykövetségét, és szeptembertől Magyarországon kívül legalább négy másik európai uniós ország nevében is ki fog adni vízumot.
„A koronavírus-világjárvánnyal szembeni globális küzdelem megnövelte a nemzetközi együttműködés fontosságát, s ezt most már Európában is kezdi mindenki megérteni. Tavaly egész Európa keleten próbált maszkokat, védőruházatot, lélegeztetőberendezéseket vásárolni, és egyre többen beszélnek arról Európában, hogy a keleti vakcinákat is alkalmazni kellene a járványnak ebben a kritikus fázisában” – jelentette ki Szijjártó Péter.
„Egyre több érv merül fel az eurázsiai együttműködés erősítésére, és ennek egyik rendkívül fontos alappillére Magyarország és Kirgizisztán stratégiai partnersége. Hiszen Magyarország tagja az Európai Uniónak, Kirgizisztán pedig az Eurázsiai Gazdasági Uniónak” – mondta.
A két ország jövőre ünnepli a diplomáciai kapcsolatok felvételének 30. évfordulóját. Mindig a kölcsönös tiszteletre alapozták együttműködésüket, és erőfeszítéseik eredményét jól érzékelteti, hogy csak az idei év eleje óta két és félszeresére tudták növelni kereskedelmi forgalmukat – hívta fel a figyelmet a magyar miniszter.
Szijjártó Péter kiemelte a gyógyszeripari együttműködést. A Richter Gedeon 24 éve van jelen a kirgiz piacon, most a hetedik legnagyobb részesedéssel bír ott, tavaly másfél millió doboz gyógyszert adott el Kirgizisztánban.
Intenzív tárgyalások folynak a közvetlen légi összeköttetés megteremtéséről a két ország között. A Wizzair előkészíti a Biskek és Budapest, valamint a Biskek és Abu-Dzabi közötti járatainak létrehozását – mondta.
Kifejtette, azzal, hogy Magyarország megfigyelőként csatlakozott a Türk Tanácshoz, amelynek Budapesten van az európai központja, kibővítette külpolitikai mozgásterét, külgazdasági lehetőségeit. Budapest támogatja a türk befektetési alap és a türk fejlesztési bank létrehozását is, és készen áll a részvételre bennük a miniszter szavai szerint.
Két kirgiz egyetemmel is megállapodás született a magyar nyelv oktatásának megindításáról, valamint egy magyar kulturális központ létrehozásáról Biskekben.
„Ezenkívül örömünkre szolgál, hogy a magyar kormány által kirgiz diákoknak felajánlott 150 magyarországi felsőoktatási ösztöndíjas helyre az idén már 483 diák jelentkezett” – mondta Szijjártó Péter.
A sajtótájékoztatót megelőzően a magyar diplomácia vezetője a fejlesztési alapon kívül megállapodásokat írt alá kirgiz partnereivel a nemzetközi közúti szállításról és árufuvarozásról, a mérésügyi együttműködésről és a külügyminisztériumok közötti együttműködésről a 2022-23-as évekre vonatkozóan.