Fotó: MTI/EPA (archív)
Hirdetés

Azonban az ukrán szavazók nagy többséggel egy másik elnököt választottak – Volodimir Zelenszkij személyében -, és véget vetettek a Porosenko-korszaknak – jelezte a Pekingben tárgyaló Szijjártó Péter.

„Azt reméljük, hogy a kölcsönös tisztelet talaján állva és a megoldáskeresés szándékával tisztázni tudjuk majd az új, elsöprő többséggel megválasztott elnökkel a magyar nemzeti közösség jogait érintő jogszabályok nyomán előállt helyzetet” – fogalmazott a miniszter.

Hozzátette, az új ukrán elnök első megnyilatkozásai akár bizakodásra is okot adhatnak, ezért a hivatalba lépése után „minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy Ukrajna és Magyarország kapcsolatát helyreállítsuk”, és visszaálljon az a korábbi időszak, amikor kifejezetten pozitívan lehetett nyilatkozni a két ország viszonyáról.

„Nekünk az a célunk, hogy Magyarország és Ukrajna között újra barátság legyen, és ennek kialakítására a legutóbbi ukrajnai elnökválasztási eredmény ad némi reményt” – mondta Szijjártó Péter.

Az ukrán parlament csütörtökön nagy többséggel – 278 szavazattal – fogadta el a nyelvtörvényként emlegetett, az ukrán mint államnyelv működésének biztosításáról szóló törvényjavaslatot. A jogszabály ellen a közelmúltban hevesen tiltakoztak a kárpátaljai magyar szervezetek, mert szerintük felszámolja a kisebbségek valamennyi eddigi nyelvi jogát. A törvény a magánbeszélgetéseket és a vallási szertartásokat kivéve gyakorlatilag mindenhol kötelezővé teszi az ukrán nyelv használatát, az ukrán nyelv, illetve a szabályok megsértéséért pedig jogi felelősségre vonást helyez kilátásba.

Petro Porosenko leköszönő elnök előre jelezte, hogy elfogadása után aláírja a törvényt. Volodimir Zelenszkij megválasztott ukrán elnök ugyanakkor azt közölte, hogy hivatalba lépése után megvizsgálja a nyelvtörvényt arra vonatkozóan, tiszteletben tartja-e a jogszabály minden állampolgár jogait.


Az RMDSZ elítéli és jogfosztásnak tartja az ukrán parlament által elfogadott nyelvtörvényt

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elítéli és jogfosztásnak tartja az ukrán parlament által csütörtökön elfogadott nyelvtörvényt – tudatta a szövetség hírlevelében.

A dokumentum idézte Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt, aki szerint Ukrajna a nyelvtörvény elfogadásával fikarcnyival sem került közelebb az európai uniós csatlakozáshoz, sőt, távolodik tőle. Kelemen Hunor az ukrán parlament döntését kirekesztőnek és szélsőségesnek tartotta, és abbéli reményét hangoztatta, hogy sem az elnöki mandátuma utolsó napjait töltő Petro Porosenko, sem Volodimir Zelenszkij, a múlt hét végén megválasztott államfő nem hirdeti ki az új jogszabályt.

Az RMDSZ teljes szolidaritásáról biztosította Ukrajna kisebbségeit, köztük a kárpátaljai magyarokat és az Ukrajna területén élő románokat. „Kitartást kívánunk a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek, elnökének, Brenzovics Lászlónak és mindazoknak, akik bátran védik közösségük érdekeit!” – idézte a közlemény Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét, aki április elején tudta meg, hogy 2020. október 13-ig kitiltották Ukrajnából.