A program szerdai, budapesti megnyitóján Gáncs Kristóf, a segélyszervezet ügyvezető igazgatója azt mondta: az ukrajnai háború kitörését követően a magyar emberek jelesre vizsgáztak szolidaritásból, de a tapasztalatok szerint a támogatások mértéke az idő előrehaladtával gyengül, pedig továbbra is szükség van a segítségnyújtásra.

Hirdetés

Egy idő után már „nem elég a segélycsomag”, folyamatosan ott kell lenni a menekültek mellett – tette hozzá –, ezért is hozta létre a több mint 30 éves menekültügyi, humanitárius tapasztalattal rendelkező segélyszervezet a menekültek beilleszkedését segítő Ukrajnai Menekülteket Támogató Központját 2022 nyarán. Ott komplex támogatórendszert működtetnek, és az élelmiszer, a higiénés eszközök, ruházat vagy gyermekápolási eszközök mellett integrációt segítő szolgáltatásokat is nyújtanak. A központ ma már évi 800 családdal van kapcsolatban.

Gáncs Kristóf megjegyezte: a központban végzett munka folytatásához nagyon fontos a most elnyert támogatás és az abból megvalósuló programok.

A segélyszervezet a Belügyminisztérium által kiírt Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap Plusz Programban nyert 536,85 millió forint vissza nem térítendő támogatást, beilleszkedést segítő komplex szolgáltatásokra az Ukrajnai Menekülteket Támogató Központon keresztül.

Korábban írtuk

A 2026. december 31-ig tartó projektről Tobak László projektvezető elmondta: legalább 600 embernek kívánnak társadalmi beilleszkedésre, önálló életvitel kialakítására fókuszáló támogatást nyújtani, hogy megalapozhassák jövőjüket Magyarországon.

A megvalósításnál kiemelt figyelmet kapnak a lakhatási és megélhetési támogatások, emellett magyar nyelvi képzést és munkaerőpiaci programot indítanak. Segítik a menekültek munkaerőpiaci beilleszkedését, az állampolgári és interkulturális kompetenciák fejlesztését, pszichoszociális és mentálhigiénés segítségnyújtást is szerveznek. Emellett segítik a menekülteket tolmácsolással és gyermekfelügyelettel is – részletezte a projektvezető.