A gödörsíros kurgánok népe évezredekig uralta az eurázsiai sztyeppét
Puszták ősi emlékei
Négyezer évnél is idősebb kurgánt találtak a Hortobágyi Nemzeti Park területén, Bagimajor mellett. Az ősi halomsír a világ első lovas népét adó sztyeppei kultúra öröksége, amelynek folyamatossága e temetkezési mód tekintetében egészen az Árpád-korig fennállt a Kárpát-medencében.A Rákócziújfalutól kőhajításra lévő, fogyatkozó falucska határában lévő kurgánt a Hortobágyi Nemzeti Park Természetvédelmi Őrszolgálatának munkatársa fedezte fel.
– Óriási jelentőségű történelmi emlék ez, de a feltáráshoz szükséges a területet a nemzeti parktól bérlő gazdálkodó engedélye, valamint az illetékes örökségvédelmi hatóságnak és a természetvédelmi felügyeletnek is rá kell bólintania – sorolja a hivatalos eljárásrend állomásait Nagy Gábor. Mint mondja, ezzel együtt ennél a kurgánnál gyorsan, flottul ment minden. Valószínűleg azért, mert minden érdekelt szereplő érti a kurgán jelentőségét és azt is, hogy a sikeres feltárás egyre nehezebb lesz, ahogy az emberek elhordják a földhalmot. Errefelé ugyanis nagy értékű, tápanyagban gazdag csernozjom a talaj.
– Az intenzív ipari művelés, a csatornázás, az útépítés sok kurgánt eltüntetett már, ezt is kettévágta a dűlőút – mondja Nagy Gábor. Hozzáteszi, hogy a nemrég megtalált halomsír nem is szerepelt a nyilvántartásban. Becslése szerint több ezer kurgán lehet országszerte, csak az Alföldön a kétezret is meghaladja a számuk. A legközelebbi, az úgynevezett Bagi-domb látótávolságra van.
– A legtöbb kurgán 3 méternél nem magasabb, van, amelyik csak 20-30 centiméterre emelkedik ki a talajból. De régészetileg és természetvédelmileg annál jelentősebbek, hiszen sokukon több ezer éve alig változó, rendkívül nagy biológiai diverzitást jelentő növénytársulások élnek – magyarázza Nagy Gábor.
– A kutatás elején járunk, az úgynevezett hitelesítő ásatás már lezajlott. Egyelőre a halom metszetét tisztítottuk meg, ezen jól láthatók a kurgán építésekor egymásra hordott földrétegek – mondja a szolnoki Damjanich János Múzeum régésze. Nagy Fannitól azt is megtudjuk, hogy mivel most már hivatalosan is régészeti lelőhelynek minősül a bagimajori kurgán, további rongálása, elhordása immár büntethető.
– Eddig egy bronzkori edény töredékei kerültek elő, amelyek azonosított kora alapján a kurgán legalább 4300 éves. A mai ukrán, délorosz sztyeppvidék felől elterjedt Jamnaja-kultúra emléke – veszi át a szót kollégája. Dr. Mali Pétertől megtudjuk, hogy sok sírt kirabolt a későbbi korok embere. A közeljövőben reményeik szerint sor kerül a sírgödör feltárására, amit úgynevezett magnetométerrel fognak megkeresni debreceni kollégák segítségével. Ez az eszköz 20-30 centiméteres pontossággal képes azonosítani a halotti nyughelyet.
– A Jamnaja-kultúra népe tipikusan nomád életet élt, ezért nincsenek ismert településeik – mondja Mali Péter. Hozzáteszi, hogy e kultúra emberei magasak, erőteljesek voltak, a középső kőkori helyi és az újkőkori anatóliai jellegek mellett ők adták az európai népesség genetikai összetételének harmadik, egyben utolsó elkülöníthető fő részét. A legnagyobb hatást Észak- és Kelet-Európára gyakorolták, de hazánkban is nagyjából egyharmad arányban van jelen genetikai örökségük.
– Nekik köszönhető, hogy felnőtt korunkban is meg tudjuk emészteni a tejet – hívja fel a figyelmet egy kevéssé ismert érdekességre Mali Péter.
– Nemritkán későbbi korok népei is temetkeztek a már meglévő kurgánokba, esetenként felülről ástak beléjük újabb sírt. A kereszténység elterjedésével sok halomsírra templomot építettek, nem véletlenül körülöttük alakultak ki a temetők – mondja Nagy Fanni. A régésztől megtudjuk, hogy e temetkezési módot a szkíták, a kelták, a szarmaták is átvették, de az avar időszakban, a honfoglalók idején, sőt, az Árpád-korban is létesítettek rajtuk temetőket. Vagyis, vonhatjuk le a következtetést, a Kárpát-medencében egymást követő sztyeppei népek egyikétől sem volt idegen ez a rítus, így alappal beszélhetünk kulturális folyamatosságról.