Rétvári Bence: Fontos, hogy a rendőrség az élet minden területén ott legyen
A rendőrség felkészült a nyári időszakra, az esetleges bűncselekmények megelőzése érdekében intenzív rendőri jelenléttel őrzik a strandok és szabadvízi fürdőhelyek biztonságát – mondta el a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára a Palatinus strandon tartott szerdai sajtótájékoztatóján.Rétvári Bence rámutatott: a rendőrség munkatársai naponta többször is megfordulnak a strandokon, és a vakáció idején az iskolaőrök is jelen vannak a nyári táborokban.
Az államtitkár szavai szerint azért fontos, hogy a rendőrség az élet minden területén ott legyen, „mert így tudjuk elérni, hogy Magyarország legyen Európa egyik legbiztonságosabb országa”. Hozzátette: 2010 óta már több mint 60 százalékkal csökkent a bűncselekmények száma Magyarországon, köszönhetően annak, hogy a rendőrség a megelőzés és a felderítés terén is egyre hatékonyabb munkát végez.
Rétvári Bence felhívta a figyelmet az egyéni felelősségre is. Fontosnak nevezte, hogy a fürdőzők vegyék igénybe a strandokon, vízpartokon elhelyezett széfeket, és ne csak törölközővel takarják le az értékeiket. Hozzátette: otthon, a besurranó tolvajok elleni legjobb védekezés, ha az ajtókat és ablakokat mindig gondosan bezárjuk.
„Azt kérjük mindenkitől, figyeljen oda, hová teszi az értékeit, hogy a nyaralás tényleg az önfeledt időtöltésről szóljon”
– fogalmazott az államtitkár, megjegyezve: a rendőrség minden segítséget megad ehhez.
Kitért arra is, hogy a nyári szünetben egyedül otthon maradó gyermekekre veszélyek leselkedhetnek az online térben is, melyekre a szülőknek fokozottan oda kell figyelniük a gyerekek biztonsága érdekében.
Varga Balázs rendőr alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa rögzítette: kiemelt figyelmet fordít a rendőrség a nyári biztonságra. Hozzátette: a rendőrség „nem tud ott lenni minden gyermek mellett”, de támogatják, hogy a szülők szabályokat fektessenek le gyermekeik számára a védelmükben.
Az otthoni veszélyek kapcsán elmondta, vigyázni kell, hogy az online térben a gyermek ne adjon ki adatokat és ne küldjön fényképeket. A nagyobb gyerekekkel pedig mindig meg kell beszélni, hogy kivel, hová mennek el szórakozni, illetve miként oldhatják meg a szórakozóhelyről való biztonságos hazautazást – magyarázta.
Az alezredes megjegyezte: tapasztalataik szerint az emberek egyre tudatosabbak, és egyre kevésbé jellemző, hogy látható helyen hagyják az értékeiket.
Hangsúlyozta azt is: a balesetek elkerülése érdekében a tilos táblával jelölt vizekbe soha nem szabad bemenni, mert életveszélyes lehet még a jó úszók számára is. Tavaly 108 ember vesztette életét vízhez köthető fulladással, ebben az évben pedig 55 fő hunyt el ilyen szerencsétlenségben – fűzte hozzá.
Makra László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. jogi igazgatója közölte: a budapesti fürdőkben emelt létszámban vannak jelen a rendőrök a BRFK-val kötött megállapodásuk alapján, de a rendőrök munkáját külső őrző-védő társaság is kiegészíti.
Jelezte továbbá: a strandok és fürdők közösségi terein kamerarendszer működik, ugyanakkor a vendégek feladata is, hogy vigyázzanak az értékeikre.
A jogi igazgató arra kérte az embereket, hogy baleset vagy rosszullét esetén mindig kérjenek segítséget a strandok munkatársaitól.