Fotó: Vogt Gergely/Demokrata
Hirdetés

A szolidaritási hozzájárulás körüli vita Budapest jövő évi költségvetésének közgyűlési tárgyalása előtt élesedett ki. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója egy lapinterjúban azzal érvelt a beterjesztett büdzsé-tervezet mellett, hogy „olyan költségvetést nyújtunk be, ami nem ismeri el az önkormányzatok túladóztatásának jelenlegi kormányzati gyakorlatát”. Elismerte ugyanakkor azt, hogy a kötelező feladatok ellátására az államtól kapnak 37-38 milliárdot, hozzátette azonban azt is, hogy a „412 milliárdos bevétellel szemben egy 424 milliárdos kiadási oldal áll akkor, ha nem tervezünk semmilyen új beruházást, béremelést”. Kiss szerint egyetlen megoldás van: az Alkotmánybíróság határozatát figyelembe véve nem a kormány által számolt 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulással terveznek, hanem annyival, hogy a költségvetési egyenlet nullára jöjjön ki, vagyis 39 milliárd forinttal.

Amikor még Tarlós István volt Budapest első embere, a főváros rendre befizette a szolidaritási hozzájárulás teljes összegét.

Korábban írtuk

Hazánk valamivel több mint háromezer települése közül jelenleg a leggazdagabb 848 település segíti ezzel a támogatási formával a legszegényebb 1250 települést. A szolidaritási hozzájárulás az arra rászoruló önkormányzatok számláján jelenik meg.

Az ügyben korábban megszólalt az Alkotmánybíróság is. Kimondta:

nem alaptörvényellenes az a helyzet, hogy a Fővárosi Önkormányzat mint gazdag település, másoknál többet ad a közösbe.

Sára Botond, Budapest főispánja szerint Karácsony Gergely nem mond igazat és szándékosan félreértelmezi az Alkotmánybíróság döntését, ezzel pedig nem csak hogy félrevezeti a budapestieket, de a vidékieket is lenézi. Mint fogalmazott: a „szolidaritási hozzájárulás az a támogatás, amelyet a gazdagabb települések nyújtanak a szegényebb településeknek. A hozzájárulás mértéke nem „hasraütésszerű”, hanem törvényben rögzített. Egyedül Budapest, a leggazdagabb magyar település nem akarja befizetni”. Hozzátette: Karácsony Gergely a szegényebb településektől venné el a nekik járó pénzt.

A főispán szerint a főpolgármester arra hivatkozik, hogy Budapest csődközeli helyzetben van. Ezt a helyzetet azonban nem a kormány idézte elő, hanem Karácsony Gergely, a felelőtlen gazdálkodásával.

A további részletekről IDE KATTINTVA a Híradó honlapján olvashatnak.