Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Hirdetés

A Magyarországi Baptista Egyház (MBE) új, Benczúr utcai székháza, a Baptista Ház átadóünnepségén mondott köszöntőjében kiemelte, Magyarországon az állam és ez egyház elválasztása úgy valósul meg, hogy az egyház nem gyakorol közhatalmi funkciót, az állam pedig nem avatkozik szakrális, teológia kérdésekbe és az egyház belső életébe.

Hozzátette ugyanakkor: a szeparációt nem kell úgy túlfeszíteni, hogy hermetikusan elzárjuk őket egymástól, hanem azok „harmonikus együttműködésére kell törekedni”. E gondolat antropológiai alapjának nevezte, hogy „egyszerre vagyunk tagjai az egyházunknak és egyszerre vagyunk polgárai a hazánknak”.

Semjén Zsolt beszédében méltatta mindazt, amit a baptisták adtak az egyetemes kereszténységnek és a Kárpát-medencében a magyarságnak. Megemlékezett arról, hogy 1978-ban a magyar baptisták felvetésére egy zseniális prédikátor Billy Graham és az Egyesült Államok akkori elnöke, Jimmy Carter jóvoltából hazakerülhetett a magyar Szent Korona.

A magyar állam és kormány mindezzel tisztában van, ezért nem véletlen, hogy átfogó megállapodást kötött a Magyarországi Baptista Egyházzal, ami számos dolgot – köztük az ingatlanjuttatás lehetőségét, az intézményfenntartás támogatását – tesz lehetővé – hangsúlyozta. Emlékeztetett: a magyar állam pontosan ugyanúgy finanszírozza az egyházi, közfeladatot ellátó intézményeket, mint a hasonló feladatot ellátó állami és önkormányzati intézményeket.

Korábban írtuk

Szavai szerint a baptista egyház lelki természetű küldetéséből következik a közfeladatok ellátásának biztosítása. Amikor az egyházak közfeladatot vállalnak át, a teljes ember szolgálatát végzik – mondta a miniszterelnök-helyettes.

A baptista iskolák példáját felhozva arról beszélt, hogy az egyház szabadsága a többi között teológiai és egyházszervezeti értelemben feltétlen és megkérdőjelezhetetlen, mert az állam feladata a vallásszabadság biztosítása. Ugyanakkor – folytatta – az állampolgári jogegyenlőségből következik, hogy nem lehet különbséget tenni finanszírozás tekintetében állami és egyházi iskola között.

Semjén Zsolt kijelentette: büszke arra, hogy ez az egyházpolitikai modell működik. A társadalom nagyon bízik az egyházi intézményekben, megsokszorozódott az egyházi iskolákba járó gyerekek száma.

A miniszterelnök-helyettes biztosította hallgatóságát arról, hogy a magyar kormány értékeli azt a szolgálatot, amit a baptisták ellátnak.

Papp János, az MBE elnöke közölte: új székhelyüket az egyház szervezeti és lelki központjaként szeretnék működtetni, a következő hónapokban indul a beköltözés és a birtokba vétel, reményeik szerint az épület szeptembertől „nyitva áll mindenki előtt”; 2018-ban a kormánytól kapták az épületet, hogy missziós, oktatási és szociális célra hasznosítsák. Köszönetet mondott az épületért és a felújítási, fejlesztési támogatásért.

Szavai szerint a házra nagy szüksége volt az egyháznak, mivel közösségük, szolgálatuk egyre bővül. A baptisták több mint 300 helyen vannak jelen Magyarországon gyülekezeteikkel, köznevelési intézményeikkel több mint 15 ezer diáknak, szociális intézményeikkel naponta 26 ezer embernek „lehetnek segítőtársai”.

Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke az egyházak feladatátvállalásával kapcsolatban azt hangsúlyozta: „mi nem a hatalom közelségét keressük, hanem a szolgálat lehetőségét”.

Úgy vélte: ha az egyházak figyelnek Isten akaratára, akkor az intézményrendszer „sohasem lesz cél, hanem mindig eszköz lesz”.

Az épületre a világon több mint 51 millió bemerített hívőt képviselő Baptista Világszövetség főtitkára, Elijah Brown kért áldást.