A gazdaságpolitikai akcióterv egyik legnépszerűbb eleme lehet a munkáshitel
Sorban állnak a fiatalok a milliókért
Már az első két hét alapján is rendkívül nagy az érdeklődés a munkáshitel iránt, amely a kormány gazdaságpolitikai akciótervének egyik legnépszerűbb eleme lehet. A nullaszázalékos, szabad felhasználású, akár négymillió forintos kölcsön a fiatalok hazai munkavállalása mellett családpolitikai célokat is szolgál.Az új évvel új társadalmi réteget vont be a kedvezményes hitelezési körbe a kormány. A két évtizede működő és mára széles körű termékpalettát nyújtó, a fiatalok továbbtanulását segítő diákhitel, valamint a 2019-ben bevezetett, a családalapítást támogató babaváró mellett januártól az úgynevezett munkáshitel is igényelhető. Ezt a dolgozó, tanulmányaikat nem folytató – vagyis felsőoktatási jogviszonnyal, illetve felsőoktatásban szerzett diplomával vagy oklevéllel nem rendelkező – 17 és 26 év közötti fiatalok kérhetik, legfeljebb négymillió forint összegben.
Itthoni munka és családalapítás
A konstrukció a babaváró hitelnél már jól ismert metódus szerint kamatmentes, államilag garantált, szabad felhasználású banki kölcsönként vehető fel, akár tízéves futamidővel. Bár a gyerekvállalással itt is további jelentős kedvezményekhez lehet jutni, a munkáshitel elsődleges célja az, hogy a fiatalok bejelentve, legálisan Magyarországon dolgozzanak. Ehhez az igénylőnek igazolnia kell, hogy legalább három hónapja minimum félállásban, azaz húsz órában dolgozik vagy vállalkozóként tevékenykedik. Az egyik legfontosabb feltételként pedig vállalnia kell, hogy a hitel folyósításától számított legalább öt évig bejelentett magyarországi lakcíme lesz, életvitel-szerűen Magyarországon tartózkodik és dolgozik.
A női igénylők mindamellett a munkáshitelhez kapcsolt gyermekvállalási támogatásra is jogosultak. Ez mindenekelőtt azt jelenti, hogy az első és a második gyereknél is két-két év törlesztési szüneteltetést kapnak, de a második gyermek érkezésekor a fennálló hiteltartozás ötven százalékának megfelelő összegben elengedik a tartozásukat, harmadik gyerek esetében pedig a teljes összeget – ez az állami előtörlesztési módszer is jól ismert már a babaváró körülményeiből.
Komoly pénz
Nyitrai Zsolt miniszterelnöki főtanácsadó pár nappal ezelőtti videójában Bársony Attila taxisofőr is beszélt a munkáshitelről. Úgy látja, nagy segítséget fog adni neki az élethez a munkáshitel, hiszen négymillió forint már komoly pénz. A Világgazdaság műsorában megszólaló Kovács Ákos pedig befekteti az összeget – ami logikus lépés, ha azt nézzük, hogy a fiatalember pénzügyi, befektetési területen dolgozik.
Január első napjaiban mindenesetre hat bank is megkezdte az igények befogadását, január 10-e óta pedig hetedikként a Raiffeisen Banknál is választható a munkáshitel. A kormány több mint 300 ezer igénylővel számol. Az első napok alapján a bankok kiugró érdeklődésről számoltak be, ami már most sok ezer fiatalt jelent. Számosan közülük már meg is kapták a munkáshitelt, jellemzően a maximális négymillió forintot. Várható egyébként, hogy amint a szintén rendkívül népszerű babaváró hitelnél, úgy a munkáshitelnél is különböző akciókkal próbálják majd a bankok magukhoz csábítani a fiatal ügyfeleket. A várható jóváírások és egyéb kedvezmények mellett persze önmagában rendkívül vonzó, hogy a munkáshitel kamatmentes az igénylő fiatalok számára. A jelenlegi kamatkörnyezetben ugyanis lakáshitelhez is legalább 6-7 százalékos kamattal lehet csak hozzájutni, nem beszélve a hasonló, szabad felhasználású személyi kölcsönökhöz – ezek kamata ugyanis jócskán tíz százalék fölött alakul. A Demokrata rövid online kutakodása alapján ma négymillió forint személyi kölcsönt eleve legfeljebb nyolcéves futamidővel kínálnak (a munkáshitelnél ez tíz is lehet), a magas teljeshiteldíj-mutatók pedig azt jelentik, hogy minimum havi 65-70 ezer forintos törlesztőrészlettel kell számolnia a hitelfelvevőnek. Ez összességében oda vezet, hogy az eredetileg felvett hitelösszeg jóval több mint másfélszeresét fizeti vissza az illető a futamidő végére. Négymilliós példánk esetében ez akár 6,5-7 millió forint is lehet.
A munkáshitelt igénylőknek ugyanakkor oda kell figyelniük a részletekre, mert az egyes pénzintézeteknél kisebb eltérésekkel találkozhatnak a főszabálytól, ami a hitelbírálatukat befolyásolhatja. Jóllehet a jogszabály 17 éves korhatárt húzott meg, a Gránit Bank kivételével a pénzintézetek – egyelőre – a betöltött 18. életévhez kötötték a hiteligénylést. A fiatalok jövedelmi viszonya sem mindegy. Az MBH Bank például már nettó 150 ezer forintos igazolt keresetet is elfogad a munkáshitelhez, az Erste Bank viszont jóval szigorúbb, ott havi 260 ezer forint nettóhoz kötötték az igénylést. Vállalkozók esetében eleve szerepel a munkáshitel jogszabályi előírásaiban, hogy a jövedelemnek el kell érnie a húszórás alkalmazotti átlagbért, amely 210638 forintot tesz ki. Több bank azonban ennél szigorúbb elvárásokat támaszt a vállalkozó fiatalokkal szemben is. A havi törlesztőrészlet egyébként a maximális tízéves futamidővel és négymillió forinttal számolva havi 35 ezer forint kiadást jelent egy fiatalnak, ami a mai viszonyokat ismerve nagyon kedvező összeg.
Kombinálható támogatások
Az új gazdaságpolitikai akcióterv keretében a kormány 21 intézkedést hozott. A gazdasági fordulat érdekében az akcióterv összesen 4000 milliárd forintot juttat a családoknak és a vállalkozásoknak. Többek között ebből a keretből kétszerezik meg a családi adókedvezményt, és ez a fedezete a munkáshitelnek, valamint a szintén az év elejétől futó vidéki otthonfelújítási programnak is. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) felmérése szerint a munkáshitel a 21 pontos akcióterv elemei közül a legismertebbek közé tartozik, bevezetéséről a válaszadók 76 százaléka hallott már.
A munkáshitel mindemellett jól illeszkedik a kormány családokat és fiatalokat támogató intézkedéseinek sorába. Ahogy a már régebben bevezetett támogatások is párhuzamosan igénybe vehetők és felhasználhatók, úgy a munkáshitel is szabadon kombinálható a többi juttatással és kedvezménnyel. Az érintett 25 év alatti fiataloknak a jövedelmükből már 2022 óta nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, ami a nettó keresetüket növeli. De fiatal házasként jogosultak az akár 11 millió forintos babaváró hitelre és a többi családtámogatási elemre is: az első házasok kedvezményére vagy a családi adókedvezményre, illetve az otthonteremtést segítő számos intézkedésre.