Sorsdöntő lesz az EP-választás
Döntő hatású lehet az Európai Unió jövőjére az európai parlamenti választás magyarországi eredménye.Döntő hatású lehet az Európai Unió jövőjére az európai parlamenti választás magyarországi eredménye – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden az Európa jövőjéről rendezett fórumon, Budapesten.
Fotó: MTI/Mónus Márton
Gulyás Gergely úgy vélekedett, hogy a jövő évi voksoláson arról kell dönteni, hogy Európa milyen álláspontot foglaljon el a migráció kérdésében. A választás magyarországi eredménye pedig azért kulcsfontosságú, mert hazánk vállalt úttörő szerepet az Európai Unió legfontosabb kérdésében, a migrációs válság lehetséges megoldásában – tette hozzá. Ezt pedig az is alátámasztja, hogy a Emmanuel Macron francia elnök Orbán Viktor ellenpólusaként határozza meg magát ebben a témában.
A magyar kormányzat véleménye szerint a migráció kérdésében a tagállami szuverenitás semmilyen mértékben nem korlátozható. Ebben a tekintetben a magyar választóknak világos választ kell adniuk Brüsszelnek – tette hozzá a politikus.
Gulyás Gergely úgy vélekedett, hogy Európa ma sokkal megosztottabb, mint az 1989-90-es időszakot megelőzően.
Mára a kelet-nyugati megosztottság ideológiai megosztottsággá vált. A két élesen elkülönülő elképzelés egyike szerint a kontinens jövője az Európai Egyesült Államok, míg viszont a másik a szuverén tagállamok közösségét tartja fontosnak – mondta.
Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány álláspontja szerint az Európai Egyesült Államok azért nem vezethet eredményre, mert az a nemzeti identitás feladását feltételezi.
Ám sokan éppen ennek érdekében még több migráns betelepítését tartják szükségesnek Európába – figyelmeztetett a miniszter.
Gulyás Gergely közlése szerint Brüsszel nem Európa, az Európai Parlament intézménye pedig önnön karikatúrájává vált, és a testület önkontroll nélkül tapos rá az országokra. Ugyanez a helyzet az Európai Bizottsággal is, amelynek a szerződések őrének kellene lennie, nem egy komisszár testületnek, mint amilyenné Jean-Claude Juncker tette.
Ezzel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy 1979 óta a tagállami belpolitikai kérdések határozzák meg az Európai Parlament összetételét, ám mára összeurópai üggyé vált a migráció ügye.
Ez abból is látszik, hogy az elmúlt időszakban megtartott tagállami választásokat is a migráció ügye dominálta. Ebben az európai vitában pedig a magyar választók is részt vehetnek – mondta a miniszter.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Sargentini-jelentés nyomán Magyarországgal szemben megindult eljárásnak nincs különösebb jelentősége.
Ugyanis biztosak lehetünk abban, hogy néhányan vétót emelnek, ha korlátozni kívánják Magyarország szavazati jogát – közölte.
Nem vagyunk egyedül, a visegrádi együttműködés országai erős szövetségesei Magyarországnak – mondta Gulyás Gergely.
Arról is szólt: az elmúlt európai parlamenti ciklus legnagyobb kudarca, hogy az egyik legerősebb tagállam, az Egyesült Királyság polgárai demokratikus úton úgy döntöttek, elhagyják a közös Európát.
A Brexit-szavazás másnapján David Cameron brit miniszterelnök vállalta a politikai felelősséget és lemondott, s ugyanezt kellett volna tennie az Európai Bizottság és az Európai Parlament részéről Jean-Claude Juncker bizottsági elnöknek és Martin Schulz EP-elnöknek, akiknek azonban ez eszükbe sem jutott – közölte a miniszter.