Sorsdöntő választás
Az európai titkosszolgálatok már nemcsak kapni szeretnék, hanem adják is az információkat, ezért is sikerült Budapesten lekapcsolni az Iszlám Állam terroristáját, mondta lapunknak Nógrádi György. Hozzátette, az európai országoknak egyelőre nincs hatékony módszerük az iszlamista katonák hazatérésének megakadályozására. A biztonságpolitikai szakértőt az európai parlamenti választásokról is kérdeztük, szerinte még megjósolhatatlan az eredmény, de májusban eldől, milyen lesz Európa arculata a jövőben.– A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a TEK elfogta az Iszlám Állam egyik harcosát. Csakhogy a letartóztatott F. Hasszán előtte évekig szabadon mozgott a kontinensen, hiszen tartózkodási engedélyt kapott, sőt migránskártyát is, amire a támogatást utalták neki. Mi változott, hogy most mégis sikerült lekapcsolni?
– Annyi történt, hogy az európai igazságügyi és belügyi szervek, és ezen belül természetesen a titkosszolgálatok, végre eljutottak oda, hogy már nemcsak kapni szeretnek információkat, hanem adni is. Ennek köszönhető a mostani magyar siker, és nyilvánvaló, hogy a jövőben sokkal hatékonyabb lesz a terroristákkal szembeni fellépés Európában.
– Túl azon, hogy örülünk az előrelepésnek, azért továbbra sem lehet majd minden terroristát nyomon követni, főleg úgy, hogy – éppen a mostani eset mutatott rá – korábban igen könnyen kijátszhatták a hatóságokat a migránsok. Mekkora a baj?
– Hans-Georg Maaßen, a német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) nyugalmazott vezetője két hete beszélt arról, hogy a németországi terroristák hetven-hetvenöt százalékáról semmit sem tudunk. Azt is hozzátette, hogy jelenleg nagyjából kétezer-ötszáz terroristagyanús személy, mintegy tizenkétezer szalafista és huszonkétezer szélsőséges iszlamista tartózkodik Németországban. Az a tény pedig, hogy F. Hasszán 2016 óta szabadon mozgott a kontinensen, azt mutatja, hogy itt, Európában fogalmunk sincs arról, ki milyen pozíciót töltött be az Iszlám Államban. Becslések szerint a terrorállam katonáinak fele esett el harc közben, a többiek viszont továbbra is fenyegetést jelentenek. Akik Európából érkeztek, azok most vissza is akarnak térni – ne feledjük, olyan emberekről beszélünk, akiknek egy része továbbra is potenciális terrorista. Bonyolítja a helyzetet, hogy egyetlen európai ország sem tud mit kezdeni az ott élő asszonyaikkal, ahogy ezt mostanában láthattuk is. Ők részben szintén terroristák. A gyerekek ötéves koruk óta a Koránt olvassák, és jelentős részük megtanulta a fegyverek használatát. Mindez egyértelműen növeli Európa terrorfenyegetettségét.
– Lehet törvényes eszközt találni a kívül tartásukra?
– Van, de az nem demokratikus – mondta a már említett Hans-Georg Maaßen. Arra hívta fel a figyelmet, hogy Szingapúr pontosan meghatározza, hányan léphetnek az országba, ahogy azt is, kiket enged be. Így jár el például Japán is. Beszélhetünk persze más módszerekről is, de csak ez a szigor vezet eredményre.
– Pedig bőven lenne ok a szigorításra Európában is, elég csak a szenegáli származású, de olasz állampolgárságú buszsofőrre gondolni, aki nemrég felgyújtott egy gyerekeket szállító iskolabuszt, hogy tiltakozzon az olasz kormány bevándorláspolitikája ellen. Úgy tűnik, nem szűnnek a migránsok által elkövetett erőszakos cselekmények….
– Nincs jelenleg olyan fejlemény, ami arra engedne következtetni, hogy a közeljövőben csökkenne a migránsok által elkövetett erőszakos cselekmények száma. Mindaz, amit Olaszországban láthatunk, teljesen új helyzetet teremt. A Salvini-kormány elkezdte vizsgálni azt, hogy a náluk felhalmozódott migránstömeg vajon mekkora részben áll gazdasági bevándorlókból, és arra jutottak, hogy jelentős többségük az. Csakhogy számukra már korántsem kell mindazokat a kedvezményeket biztosítani, mint a háborús vagy a politikai menedékkérőknek.
– Mi következik most? Elkezdődik a kitoloncolás?
– Ez nagyon nehéz kérdés. Németországban jelenleg kétszázezer embernek van a kezében kitoloncolási végzés, ám ezek döntő része soha nem lesz hajlandó elhagyni Németországot; mivel felszívódnak, a hatóságok nem tudják őket előállítani.
– Szintén friss hír, hogy egy török tulajdonban álló hajó kapitánya kimentett mintegy száz migránst a Földközi-tengerből, akiket annak rendje és módja szerint vissza akart szállítani Líbiába. Csakhogy a migránsok erőszakkal elfoglalták a hajót, ezzel kimerítve a kalózkodás fogalmát, majd Málta felé vették az irányt. Ez lesz a jövő? A menekültek egyre erőszakosabban ostromolják majd a határokat?
– Valóban azért foglalták el a hajót, mert be akartak jutni Európába, a török hajóskapitány pedig vissza akarta vinni őket Líbiába. A kapitány eleve hibát követett el azzal, hogy felvette őket a hajóra. Mára egyébként az EU is beszüntette a földközi-tengeri mentést, mivel nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Csakhogy azt sem árt szem előtt tartani, hogy sokak számára Európában még munkanélkülinek lenni is messze kifizetődőbb, mint otthon bármilyen munkát végezni. Nemrég jöttem haza Egyiptomból – jegyezzük meg, hogy ez Afrika egyik legfejlettebb állama. A Nílus közvetlen környezete valóban gyönyörű, de ezen a pár kilométeres sávon túl olyan eszméletlen a nyomor – miközben az ország lakossága nyolchavonta nő egymillióval –, hogy az ember ráébred, ezt a migránsáradatot megállítani nagyon nehéz lesz. Valamilyen formában mindenképp szükség lenne összeurópai együttműködésre, és hamarosan, a májusi választások után az is eldől, milyen lesz Európa arculata a jövőben.
– Már négy évvel ezelőtt megjósolta, hogy Európa ki fogja tenni a megtelt táblát. Egyes lépések arra utalnak, hogy már Nyugat-Európában is felfogták, a migrációval kezdeni kellene valamit. Csakhogy a markánsan fellépő Olaszországot leszámítva jószerével tessék-lássék megoldásokat láthatunk, mintha szándékosan hagynák nyitva a kiskapukat a migránsok előtt…
– Emögött az áll, hogy számos nyugat-európai kormány úgy gondolja – persze a lakosság már jóval kevésbé –, hogy migránsokkal lehet pótolni a hiányzó munkaerőt, és ezzel megoldhatók a nyugdíjrendszer várható problémái. A német kormány folyamatosan azt kommunikálja, ahhoz, hogy Németország működőképes maradjon, ötven éven keresztül 500-700 ezer embert kell évente betelepíteni. Ez persze azt is jelenti, hogy az ország arculata teljes mértékben megváltozik. Ma már minden negyedik családban legalább az egyik szülő nem német származású. A korábbi vendégmunkásprogram nem hozta meg a várt eredményt, de a migránsoknak is csak az ötven százaléka lesz hajlandó dolgozni, ők legkorábban öt év múlva állhatnának munkába. Ez azt jelenti, hogy pillanatnyilag egyáltalán nem, és a jövőben is csak részben fogják segíteni a német költségvetést, miközben egyre súlyosabb terhet jelentenek. A bejövő migránsok döntő többségéről nem tudjuk, hogy kicsoda, a papírjaikat eldobják, nincs szakmájuk, diplomájuk.
– Eközben a migráció hasznos voltát sulykolja az ENSZ migrációs paktuma is. Nem látnak a szemüktől, vagy valami más áll a háttérben?
– Az ENSZ migrációs paktuma azt tükrözi, hogy a szervezet tagállamainak a zöme kibocsátó ország. Ma már egyre több harmadik világbeli vezető véli úgy, hogy nagyon jó üzlet az, ha a lakosság egy része elvándorol. Ezekben az országokban eleve magas a születésszám, így a távozók utánpótlása meg van oldva, ráadásul a migráció egy szelep, amely csökkenti a belső feszültségeket. Így ezeknek a vezetőknek – még ha némi támogatásért cserébe papíron fel is lépnek a migráció ellen – az érdekük inkább az, hogy fenntartsák a folyamatot.
– Európában viszont, legalábbis, ami a lakosság jó részét illeti, már régen lecsengett a Willkommenskultur. Ön szerint hogyan fognak szerepelni a közelgő EP-választáson a Brüsszellel szemben kritikus, migrációellenes erők?
– Az már teljesen világos, hogy teret fognak nyerni, azt azonban nem lehet megbecsülni, hogy milyen mértékben. Jelenleg nagy a bizonytalanság, elég csak arra gondolni, hogy még azt sem tudjuk biztosan, vajon kilépnek-e addigra a britek, márpedig ez is befolyásolná az erőviszonyokat, méghozzá úgy, hogy a magyar pozíciókat is javítaná. Valószínű, hogy a migrációt támogató baloldali pártok visszaszorulnak, majd jönnek a koalíciós tárgyalások, amelyeknek szintén bizonytalan a kimenetelük.
– Milyen mozgástere lesz hazánknak? Orbán Viktor nemrég arról beszélt, Magyarország számára kulcskérdés, hogy legyen egy nagy ország amelyik azt mondja, amit mi, mert az energiáink végesek. A miniszterelnök Olaszországot hozta példának. Számíthatunk majd rájuk?
– A magyar és az olasz álláspont a migrációt érintő kérdésekben azonos, és ugyanez várható a májusi választások után is. Közösen eleve hatékonyabban tudja képviselni ezt a két ország, ráadásul nem is lesznek egyedül. A V4 ebben a kérdésben együtt mozog, de ide sorolhatjuk még Ausztriát, illetve egyre inkább a skandináv országok egy részét is, így összefogva egyre keményebb fellépésre lesznek képesek.