Stabilitás, biztonság, kiszámíthatóság
Miskolc lendületben van: a város gazdaságilag erős és sikeres.Miskolc lendületben van: a város gazdaságilag erős és sikeres, újabb és újabb cégek települnek ide, évről évre csökken a munkanélküliség, felívelőben van a turizmus, folyamatosak a fejlesztések. A tavalyi év eredményeiről, az elvégzett munkáról a múlt heti évértékelő ünnepségen adott számot Kriza Ákos polgármester.
Az előző négy évhez hasonlóan idén is megtartotta évértékelő ünnepségét Miskolc polgármestere. A Művészetek Házában rendezett eseményen elsőként Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára szólalt fel, aki nem csupán a kormány legfontosabb eredményeit és céljait összegezte, de méltatta a Miskolcon 2010 óta elvégzett munkát is.
– Egy alvó, elbátortalanodott megyei jogú városból egy dinamikusan fejlődő közösséget csináltak – fogalmazott Tállai András, és gratulált a miskolciaknak.
Stabilitás, biztonság, kiszámíthatóság – ezt a három szót választotta idei évértékelő beszédének mottójául Kriza Ákos polgármester. A városvezető azt mondta: amikor 2010-ben munkához láttak, Miskolc egy zuhanófélben lévő repülőhöz hasonlított.
– Hétévnyi munka után könnyen elfelejtjük, hogy honnan is indultunk. 2010-re 35 milliárdos adósságot halmozott fel a szocialista önkormányzat, miközben 12 százalékra nőtt a munkanélküliség. Romokban volt a város gazdasága, nyomornegyedek jöttek létre, a bűnözés elképesztő mértéket öltött, Fészekrakók dúlták a lakótelepeket – emlékeztetett Kriza Ákos. – Ma a gazdasági erőt tekintve a megyei jogú városok listáján Miskolc a negyedik, szemben a korábbi 17. hellyel. Hét évvel ezelőtt tizenkétezer állástalan volt a városban. Mintha egy Sárospatak méretű településen senki nem dolgozna. Most tudják, mennyi? Tavaly december végén négyezer-nyolcszáz volt az álláskeresők száma, miközben a munkaképes korú lakosság száma alig változott.
A közbiztonság terén is rengeteget léptek előre: 2006-ban közel tizenháromezer regisztrált bűncselekmény történt Miskolcon, ez a szám tíz év alatt négyezer-nyolcszázra, vagyis nagyjából a harmadára csökkent. A korábbi, kedvezőtlen folyamatokban nagy szerepe volt annak, hogy 2010 előtt „gombamód szaporodtak a nyomortelepek” a városban, ezeket pedig ellepték a bűnözők.
– Nemcsak a régi, lepusztulóban lévő városrészekben indultak meg ezek a folyamatok, hanem a legsűrűbben lakott negyedekben is. Igen, róluk van szó, a Fészekrakókról és az Avasról. Az utóbbi években sokat hallottuk a betelepítés kifejezést. Mi, miskolciak a migránshullámról nem 2015-ben hallottunk először, hanem a balliberális városvezetés jóvoltából az avasiak és a Diósgyőrben élők korábban megtapasztalhatták, hogy mi is az a betelepítés – mondta Kriza Ákos.
A bűncselekmények számának jelentős csökkenésében fontos szerepe volt annak, hogy elindult a nyomortelepek felszámolása, valamint annak is, hogy mint a rendészeti bizottság szintén felszólaló elnöke, Hubay György elmondta, a város éves szinten egymilliárd forintot fordít közbiztonságra. Hubay György lesz egyébként a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 2-es választókerületben a kormánypártok képviselőjelöltje az április nyolcadikai választáson.
Visszatérve a biztonságra: Kriza Ákos polgármester ehhez a területhez sorolta a létbiztonság kérdését is. Ennek kapcsán elmondta, tavaly az országos átlagot meghaladó béremelést hajtottak végre a városi alkalmazottak körében, amivel hatezer miskolci család életét könnyítették meg. Örömteli az is, hogy miközben az elmúlt években nagyjából harmadára csökkent a munkanélküliek száma, a kedvező trend folytatódik: csak a nagyvállalati szektorban 2015 óta évente több mint ezer fővel nő a foglalkoztattak száma.
A városban élő nyugdíjasokra is nagy figyelmet fordítanak – ki kell emelni a Salkaházi-programot, aminek 35 ezren a részesei, ennek keretében nem csupán színes programokat szerveznek a szépkorúaknak, de 2014 óta minden évben tízezer forinttal támogatják is őket.
A harmadik kulcsszó, a kiszámíthatóság kapcsán Kriza Ákos elmondta: mára kiszámíthatóan, évről évre mintegy egymilliárd forinttal emelkedik a város teljes adóbevétele – így az összes adónemet tekintve a bevétel meghaladja a 14,4 milliárdot –, az iparűzési adón keresztül csak a miskolci vállalkozások 9,8 milliárd forinttal járultak hozzá a városi költségvetéshez 2017-ben.
A városi szolgáltatásokat is igyekeznek folyamatosan fejleszteni: 2010 óta több mint egymilliárd forintot fordítottak az orvosi szolgáltatások fejlesztésére, folyamatosan újítják fel az önkormányzati tulajdonú orvosi rendelőket, 2020-ig így valamennyi megújul. Ami a közlekedési infrastruktúra korszerűsítését illeti, tavaly kormányzati forrásból egymilliárd, saját erőből 250 millió forintot fordítottak az úthálózat megújítására.
Mindezeken túl folytatódik a diósgyőri vár rekonstrukciója, harminc kilométernyi kerékpárút épül, bővítik a tapolcai strandot, megújul a főtér, a belváros, a történelmi Avas, emellett Diósgyőrben és az avasi lakótelepen is több milliárd forint értékű fejlesztések valósulnak meg. Kriza Ákos hangsúlyozta: Miskolcon most egyszerre 136 különböző projekt fut. Itt kell megemlíteni a stadion építését is, amely hamarosan befejeződik.
– Elmondhatjuk: a miskolci gazdaság 2017-ben kiemelkedően jó évet zárt, a növekedés elérte a hét százalékot, ami magyar GDP-növekedésnek nagyjából kétszerese. Előzetes kalkulációink szerint ez a növekedési dinamika 2018-ban is fennmarad – mondta a polgármester. – Köszönhető ez annak is, hogy az elmúlt néhány hónapban három új befektető települt városunkba, amelyek 2019-től már teljes fordulatszámmal dolgozhatnak. Ez a siker abból fakad, hogy tudatosan azokat a cégeket próbáljuk meg Miskolcra csábítani, amelyek nagy termelékenységgel dolgoznak, és magas hozzáadott értéket állítanak elő. A Ten Pao, a Spinto és GS Yuasa cégek együttesen nyolcszáz munkahely létesítését jelentették be közel húszmilliárd forint értékben.
Felívelőben van a turizmus is, ami mára húzóágazattá vált, ezt bizonyítja a vendégéjszakák számának alakulása, illetve az idegenforgalmi adóból származó bevétel növekedése is.
– A turizmusba fektetett pénz megtérül. Amikor fesztiváljaink, színházunk, kulturális intézményeink fejlődését támogatjuk, a gazdasági, ipari vagy akár a sportélet sikerei mellett ez helyezi a „kirakatba” városunkat – hangsúlyozta a polgármester.
Kriza Ákos utolsóként azt a mutatót említette, amit úgy aposztrofált, mint a kedvencét: 27 év után először tavaly fordult elő, hogy nem volt elvándorlási vesztesége a városnak.
– Az évértékelők alkalmával mindig kerültem a direkt pártpolitikai csatározásokat. Ha bíráltam is, sosem tettem személyeskedően, még csak bántóan sem – fogalmazott beszéde zárásaként Kriza Ákos. – A jelenlegi városvezetésnek partnerek kellenek, akik segítik a munkánkat az Országgyűlésben a fenntartható fejlődésünk, meglévő biztonságunk és kiszámítható jövőnk, stabilitásunk érdekében. Kérem, támogassák a várost ebben a munkában azzal, hogy április 8-án a Fidesz–KDNP jelöltjeit támogatják a választásokon. Mert nekünk Magyarország és Miskolc, de azt is mondhatnám Miskolc és Magyarország az első!
Bándy Péter