Elkezdődött a Gellért-hegy rossz emlékű erődítményének megújítása. Két év múlva a többszörös idegen elnyomás jelképe a magyar nemzet méltóságát, szabadságát, függetlenségét hirdeti majd ország-világ előtt.
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/szabadsagunk-tisztelete-391656/
Hirdetés
Újabb fontos állomásához érkezett Budapestnek a nemzeti kormány által elindított megújítása: sok évtizednyi méltatlanság és jogi huzavona után végre átalakul a székesfőváros egyik jelképének számító Gellért-hegyi Citadella. A munkálatok már zajlanak, ezekre mintegy 14,9 milliárd forint hazai forrást biztosított az állam, a teljes átadás 2023-ra várható.
Az erődítményt 1854-ben építtette a forradalmat vérbe fojtó Haynau táborszernagy a budai és pesti polgárság elrettentésére. Átalakítására, polgári hasznosítására már a XIX. század második fele óta számos terv született, ám ami végül megvalósult, az méltatlan és megalázó volt – lásd keretes írásainkat.
A kiemelt kormányzati jelentőségű beruházássá nyilvánított felújítás a régészeti előkészítés után tavasszal kezdődött meg a Várnegyeddel és a visegrádi műemlékekkel kapcsolatos munkálatokért is felelős Fodor Gergely kormánybiztos irányításával és a vagyonkezelő Várkapitányság Integrált Területfejlesztési Központ Nonprofit Zrt. felügyeletével.
Kívül-belül megszépül az erőd, belsejében több mint 6000 négyzetméternyi közpark születik tóval, kávézóval, 35 méter magasan lobogó magyar zászlóval. A zöldfelület másfélszeresére nő, húszezer négyzetmétert tesz majd ki.
Az egykori zord hadászati építmény barátságosabb lesz, falaiba több helyen átjárókat vágnak, így a látogatók nagyobb kerülő nélkül sétálhatnak át a Citadella egyik oldaláról a másikra. Az ellentmondásos megítélésű, úgynevezett Szabadság-szobor (lásd keretes írásunkat) körül impozáns lépcsősor épül, így abból az irányból is egyszerűbbé válik az egykori erőd megközelítése. Az utánozhatatlan panoráma élvezetét új kilátóteraszok teljesítik ki mind a négy égtáj irányába. További újdonság, hogy a Citadella akadálymentesen megközelíthető lesz, a fejlesztés során lift is épül.
Az egykori ágyútoronyban látványos állandó kiállítás nyílik, amely 1700 négyzetmétert meghaladó területen a magyarság szabadságküzdelmeinek állít emléket. Ez lesz a Szabadság Bástyája, amely 2023-ban nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt. Így a nemzet visszaveszi, ami az övé, az elnyomatás szimbólumából pedig a függetlenség, a megannyi áldozattal visszavívott szabadság jelképe lesz, bizonyítva, hogy a magyarság – Mindszenty József bíboros, hercegprímás jelmondatát idézve – végül, idővel legyőzetve győzött.