Hirdetés

Szabó Timea, a Párbeszéd frakcióvezetője azt sürgette: a kormányzat fenyegetőzés, a tiltakozó pedagógusok elbocsátása helyett lásson neki a hazai oktatásügy rendbetételének.

Arról beszélt: az elmúlt tíz évben – a nemzetközi felendülés eredményeként – folyamatosan bővült a magyar gazdaság, de a kormány összesen most csak a GDP 2,5 százalékát költi a közoktatásra, ami az unió harmadik legrosszabb rátája. Eközben, tette hozzá, a kabinet nem tartotta be béremelési ígéreteit.

Ez nem hiba, ez történelmi bűn, ez nemzetárulás; az a kormány, amelyik kizárólag a hatalom megtartása érdekében lepusztítja a közoktatást, az történelmi bűnt követ el – fogalmazott. Hozzátette, a KSH bértáblája szerint egy kezdő pedagógusnak nettó 220, 20 év után 280 ezer forint a fizetése, Orbán Viktor ötmilliót forintot keres.

Az ellenzéki politikus kifogásolta, hogy pártja 286 milliárdos pedagógusbér-emelési javaslatát lesöpörte az asztalról a kormányoldal. Eközben, jegyezte meg, a nemzetközi kompetenciamérésen Magyarország a legrosszabbul teljesítők között van.

Korábban írtuk

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszában arról beszélt: az Eurostat adatai szerint Magyarország GDP-je 4,7 százalékát fordítja oktatásra; az euróövezetben ez a mutató 4,9, az Európai Unióban 5 százalék; ezzel egy szinten vagyunk a német rátával, meghaladjuk a spanyol, a szlovák, az olasz és az ír arányt.

Az államtitkár szerint a felszólaló „éles szavakkal, érzelmi töltettel adott elő egy jelenetet”, holott kifogásaival saját politikai szövetségeseihez kellene fordulnia, akik kormányon elvettek egyhavi bért az ágazatban dolgozóktól, bezártak 381 iskolát, egyik tanévről a másikra elbocsátottak 15 ezer pedagógust, fizetőssé tették a pedagógusképzést, privatizálták a Nemzeti Tankönyvkiadót. 

A következetesség és ön, nyilván nem kéz a kézben járnak – jegyezte meg Rétvári Bence, hangsúlyozva, a kormány egyetért a béremelések folytatásával, a jövő évi költségvetésében szerepel is ennek a fedezete.