"Kidolgoznánk egy mutatószámot, amely a tagországok szuverenitásindexét mutatná"
Szájer József a visszatérésről: a szilencium véget ért
Magyarországot érte a legtöbb sérelem és igazságtalanság a különböző intézmények, akár az Európai Bizottság vagy a bíróság részéről, ezért mi vagyunk a legalkalmasabbak arra, hogy rámutassunk az európai intézmények problémáira – mondta a Demokratának Szájer József, az újonnan létrehozott Szabad Európa Intézet vezetője.– Ha megengedi, akkor a beszélgetésünk elején szeretném tisztázni a legfontosabb kérdéseket, hogy eloszlassuk az esetleges félreértéseket. Egyetért az Isten, haza, család gondolatával, illetve hogy egy nemzet vagyunk, Bodzafordulótól Lajtaszentmiklósig?
– A kérdést értem, az indokát is. Ugyanakkor mégis úgy gondolom, hogy egy picit méltánytalan. Harminc éven keresztül képviseltem egy politikát, amivel személyesen is egyetértettem. Ennek a politikának világos jelszavai, preferenciái, értékei vannak. Azt gondolom, hogy nincsen semmilyen kétség afelől, hogy az én tevékenységem is ezeknek a szolgálatában állt és nem volt soha okom, hogy változtassak ezen. Amiért mégis megértem a kérdést, az az, hogy valóban nem szólaltam meg négy éven keresztül, tehát lehettek olyanok, akik elbizonytalanodtak, mivel az ellenfeleink azt állították, hogy minden, amit csináltam, az színlelés volt, a valóságban nem képviselem az értékeinket. Tanúbizonyságom, hogy én voltam az, aki javasoltam, hogy az új magyar alkotmány Isten említésével kezdődjék. Nemzeti ügyek tekintetében pedig az első perctől azt képviseltem az Európai Parlamentben, hogy a Felvidékről vagy Erdélyből bejutott EP-képviselők és a magyarországiak egy csoportot alkossanak, és minden héten hívjuk meg a határon túli testvéreinket a tanácskozásainkra. Azért is sokat tettem, hogy a kárpátaljai és a vajdasági nemzetrész képviselői kerüljenek fel a Fidesz EP-listájára, ami hozzájárult Trianon meghaladásához. Végül pedig van egy fantasztikus lányom és egy kisunokám, akiket szívem legmélyéig szeretek.
– Nemrég három cikket jelentetett meg különböző felületeken, illetve a XXI. Század Intézet honlapján megjelent nyilatkozatában közölte, hogy elvállalta a Szabad Európa Intézet vezetését. Ez azt jelenti, hogy Szájer József visszatért?
– A magyar nyelv ebben a tekintetben is meglehetősen egyértelmű. A visszatérés azt jelenti, hogy valaki oda megy, ahol korábban volt. Az én esetemben erről szó sincs. Egyetlen dolog történt. Mégpedig, hogy véget vetek annak a szilenciumnak, amit önszántamból vállaltam az elmúlt négy esztendőben. Vannak olyan gondolataim, amelyekről úgy hiszem, alkalmasak arra, hogy meggyőzze az embereket, illetőleg vitát kezdeményezzek, egyáltalán megjelenjek velük a nyilvánosság előtt. Tehát semmilyen értelemben nem visszatérésről van szó, a hivatásos politikusi pályát nem kívánom folytatni. Bornemissza Péter, a XVI. századi kiváló református prédikátor szavait idézem azonban, aki azt írta egyszer, hogy el kell mondania bizonyos dolgokat, mert, ha nem mondaná, akkor az oldalán kifakadna.
„Egyfelől féltem, másfelől égett a szívem, és talán az oldalamon is kifakadt volna, ha az számat fel nem tátottam volna.”
Én is így érzek. Tehát szívesen elmondom a véleményemet, ha meghallgatnak. De politikusként már nem képviselek senkit, magánember vagyok, aki artikulálja a véleményét.
– Pazarlásnak tűnik a végleges visszalépése. Még az ellenfelei is úgy tartják számon, mint rátermett, becsületes politikust.
– Ezt döntsék el mások, az én szándékaim azonban teljesen egyértelműek ebben a tekintetben. A politika bizalmi műfaj, és én azt elfogadtam, hogy azt a bizalmat, ami egy politikusi működéshez szükséges, nem bírom többé. Ennek megfelelően akkor szolgálom hasznát az ügynek, amelyet korábban képviseltem, ha visszavonulok. Én azt gondolom, hogy szellemi úton is tudok úgy hatást gyakorolni, hogy meggyőzzek embereket. Ennél többre nem vágyom. Azt tudni kell azonban, hogy a négy évvel ezelőtti történések előtt már megfogalmazódott bennem ez a gondolat. A 2019-es európai parlamenti ciklust úgy kezdtem el, hogy gondoskodtam a megfelelő minőségű utódlásról. Biztosítottam, hogy legyenek olyan képviselők, akik tovább tudják vinni a fáklyát és legyen lehetőségem félidőben kiszállni.
– Amikor a brüsszeli csatározásokat nézte, akkor sem vágyott időnként vissza a csatatérre?
– Egyáltalán nem. Ebben a tekintetben egyetlen kivétel volt, amikor néhány héttel ezelőtt láttam, amint Orbán Viktor Magyarország és a magyar érdekek védelmében harcol az Európai Parlamentben. Egy lényeges változás lelkesített fel…
A teljes interjút a december 4-i Demokratában olvashatják el!