A biztos az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszer alkalmazására vonatkozó iránymutatások létrehozásával kapcsolatos parlamenti vita keretében hangsúlyozta: az a bizottság feladata, hogy megállapítsa a költségvetést érő kárt vagy a kárkockázatot, ezt a célt több olyan uniós intézmény is szolgálja, mint például az Európai Csalás Elleni Hivatal, vagy az Európai Ügyészség. A jogállamisági mechanizmust pedig kiegészítő eszközként lehet használni – tette hozzá.

Hirdetés

Elmondta továbbá, az Európai Bizottság a tagállami jogállamisággal összefüggő helyzetértékeléséhez, egyebek mellett az uniós bíróság, az uniós számvevőszék jelentéseire, illetve a testület éves jogállamisági jelentésében foglaltakra támaszkodik, amit még e hónapban tesznek közzé.

Deutsch Tamás, a Fidesz uniós parlamenti képviselője felszólalásában hangsúlyozta: az EP immár sokadik jelentése a jogállamisággal kapcsolatban újabb merénylet a közösségi jog, az európai értékek és az európai együttműködés ellen. A politikus szerint szégyenletes, ahogy a baloldal „rögtönítélő ideológiai törvényszékké” alakítja az európai parlamentet, és ismételten támadja azokat a tagállamokat, amelyek „nem engedelmeskednek Brüsszel parancsának.”

A képviselő hangsúlyozta: „az uniós parlament baloldali többségének az a politikai szándéka, hogy Magyarország és Lengyelország szuverenitását durván korlátozza és a brüsszeli érdekeket kiszolgáló bábkormányokat segítse a hatalomra.”

Korábban írtuk

„Magyarországon jól működik a demokrácia, a jogállamiság, az országban garantálják az alapvető jogokat és az emberek is biztonságosabban élnek, mint a kontinens nyugati felén. Magyarországot nem lehet se térdre kényszeríteni, se kiéheztetni” – hangoztatta a politikus.