Szél Bernadett ismét egy Soros-listással találkozott
Magyarország és az Európai Unió közeledésének útjairól is tárgyalt Szél Bernadett és Philippe Lamberts, az Európai Zöldek frakcióvezetője.Az európai szociális pillérről, valamint Magyarország és az Európai Unió közeledésének útjairól is tárgyalt hétfőn Budapesten Szél Bernadett, az LMP miniszterelnök-jelöltje és Philippe Lamberts, az Európai Zöldek frakcióvezetője.
Szél Bernadett a tanácskozást követő sajtótájékoztatón elmondta: az LMP maximálisan támogatja a szociális pillér kezdeményezését, amelynek tartalmát azonban Orbán Viktor miniszterelnök szerinte szándékosan torzítja.
A társelnök hangsúlyozta: a szociális kérdéseket európai szinten kell kezelni. A tisztességes foglalkoztatás vagy a méltányos bérezés, a szociális védelem uniós értékek, amelyeket minden polgár fontosnak tart.
A tőke Európáját fel kell váltania az emberek Európájának – jelentette ki -, ahogy Magyarországnak is olyan miniszterelnökre van szüksége, amely az emberek érdekeit tartja szem előtt, és nem a tőkéét. Orbán Viktor azonban a tőke embere – mondta Szél Bernadett.
Az egész Európában szükséges változások között említette a munkabérek közelítését, azt, hogy a minimálbér az átlagbér 60 százaléka legyen. Fel kell lépni a spekulatív tőkemozgások és az offshore cégek ellen, ahogy az általa károsnak nevezett adóversennyel szemben – jelentette ki. Emellett európai szintű munka törvénykönyvét tartott szükségesnek.
Szél Bernadett szerint Orbán Viktor csupán kényszeredetten vett részt a szociális csúcstalálkozón, és a miniszterelnök csak a magyar modell sikerességét emlegette, holott az az LMP politikusa szerint szegénységben tartja az embereket és a multiknak adja azt az adókedvezményt, amelyre a kisvállalkozóknak lenne szükségük.
Philippe Lamberts aggodalmának adott okot a többi közt a magyar miniszterelnök populista hangvételéve kapcsolatban. Nehézkesnek nevezte Orbán Viktor és az Európai Unió kapcsolatát, ezért úgy ítélte meg: Magyarországon politikai változásra van szükség.
Ugyancsak aggályosnak ítélte az ország vezetésének közeledését Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz, ahogy az atomenergia térnyerését is. Az atomenergiának nincs jövője – jelentette ki az Európai Zöldek frakcióvezetője.
A frakcióvezető egyetértett azzal, hogy a tagállamokat egyenlően kell kezelni, de azzal is, hogy ez nem mindig érvényesült a közép- és kelet-európai tagállamokkal szemben.
A közép-európai országok és Kína budapesti csúcstalálkozójára utalva megjegyezte: Európának figyelembe kellene vennie, hogy ennek a térségnek több befektetőre van szüksége.
MTI