Barátiak a magyar-holland kapcsolatok, és erre lehet építeni az EU jövőjét érintő vitákban is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten, miután Bert Koenders holland külügyminiszterrel egyeztetett.

Fotó: mti, marjai jános
Fotó: MTI, Marjai János

Szijjártó Péter kiemelte: az uniót érő kihívások tekintetésben Magyarország és Hollandia sok mindenben egyetért, de álláspontjuk között vannak különbségek is. Abban mindenképpen egyetértenek, hogy az EU legfontosabb erénye az egység, ezért kerülni kell minden olyan eshetőséget, amely ennek megromlásához vezethet – jelentette ki.
    
Közölte: éppen ezért hasonló az álláspontjuk a britek távozását illetően, mindketten sajnálják, mert jobb lett volna az EU-nak, ha a maradás mellett döntenek. Gazdasági és politikai szempontból komoly károkat okoz a távozás, de tiszteletben tartják a britek döntését – mondta.
    
A külügyminiszter hangsúlyozta: az EU jövőjéről folytatott vita ténye jó hír, hiszen irreális elvárás lenne, hogy 28 szuverén tagállam mindig mindenben értsen egyet. Az viszont nem jó hír, hogy a viták jelentős részét nem a józan ész talaján, hanem érzelmek alapján vívják meg, a vitáknak a józan észen és a nemzetközi jogon kell alapulniuk – magyarázta.
    
Arról is beszélt, hogy bár vannak különbségek a magyar és a holland álláspont között a bevándorlási válságot illetően, a holland kormány mindig higgadtan érvelt, és részükről nem érték inzultusok Magyarországot. 
    
Abban egyetértenek, hogy fontos a külső határok védelme, fontos a terrorellenes küzdelem, az ellenőrizetlen és korlátozatlan migráció pedig bajt hoz Európára – mondta.
    
Szijjártó Péter kiemelte: Magyarország a bevándorlásra biztonsági és szuverenitási kérdésként tekint, nem adjuk fel szuverenitásunk egyetlen elemét sem, és csak mi, magyarok dönthetünk az ország jövőjéről, arról, hogy kit engedünk be az országba és kit nem.
    
Kitért arra is, hogy Hollandia Magyarország kilencedik legfontosabb kereskedelmi partnere, a magyar-holland gazdasági és kereskedelmi együttműködés jelentős hatással van a magyar gazdaság teljesítményére, hiszen 800 itt tevékenykedő holland vállalat 22 ezer magyarnak ad munkát, és a magyarországi holland befektetések értéke kétmilliárd euró.
    
Bert Koenders hangsúlyozta: ahhoz, hogy az EU tagállamai együtt maradhassanak, meg kell vitatniuk a nézetkülönbségeiket is. Mint minden családban, az EU-ban is vannak dolgok, amelyek egyeseknek nem tetszenek, más dolgok viszont igen – mondta. Hozzáfűzte: fontosabb, miben értenek egyet, mint az, hogy miben nem. Úgy látja, hidakat kell építeni Európában, hogy ebben a veszélyes világban összetartsunk és előrelépjünk.
    
Egy, a Brexittel kapcsolatos kérdésre a holland miniszter kifejtette: Nagy-Britannia fontos szövetséges volt, veszteség a távozása, de remélhetőleg jó megállapodásokat sikerül majd kötni az országgal.
    
A magyar külügyminiszter kérdésre válaszolva a letelepedési kötvényekkel kapcsolatban közölte: ilyen vagy hasonló konstrukció több helyen, több EU-tagállamban is létezik, és ha valakinek konkrét jogi baja van a kötvényekkel, akkor a megfelelő hatóságnál kell megtennie a megfelelő lépéseket, „addig minden politikai vita”.  

Szijjártó Péter a sajtótájékoztatón kérdésre kifejtette: bármennyire is csábító leegyszerűsített módon kezelni a népszavazást, azt nem lehet megtenni, ugyanis nem lehet függetleníteni magunkat attól, hogy soha egy politikai irányzatra nem szavaztak még annyian, mint most, soha egy politikai család nem kapott még akkora támogatást, mint „az az egyértelmű akaratkifejezés”, hogy Magyarország utasítsa el a kötelező betelepítési kvótákat.
    
Hozzátette, bár valóban nem volt meg az 50 százalékos részvétel, a legutóbbi európai parlamenti választáson kevesebben vettek részt, és nem lehet figyelmen kívül hagyni az eredményt. Azt sosem fogjuk megtudni, hogy akik nem mentek el, miért nem tették, és lehet azt mondani, hogy azokra bízták a döntést, akik elmentek – mondta.
    
A külügyminiszter arra a kérdésre, hogy lesznek-e személyi következményei a történteknek, visszakérdezett: „miért kellene, hogy legyen?” Külügyi szempontból nem, ő nem alkalmaz személyi retorziót senkivel szemben, és nem tud arról, hogy bárki, aki személyi döntéseket hozhat, ilyesmit fontolgatna – közölte.
    
Az eseményen szintén részt vevő Bert Koenders holland külügyminiszter ugyancsak kérdésre elmondta: Magyarországon sokan aggódnak amiatt, hogy mit jelent valójában a migráció, és mit jelent az integráció szempontjából. Ugyanakkor van egy európai döntéshozatali rendszer, amelyet nem lehet megváltoztatni egy nemzeti népszavazással – közölte. Hozzátette: mindazonáltal azt nem tudja megítélni, milyen következményei lesznek az EU-ban a referendumnak.
    
A holland tárcavezető megjegyezte: figyelembe kell venni azt is, hogy az 50 százalékot nem érte el a részvételi arány, tehát érvénytelen lett a népszavazás. Úgy látja, mindenhol vannak integrációs problémák a migráció miatt, és kiemelte az uniós értékközösség, a szolidaritás és a jogállamiság tiszteletben tartásának fontosságát.

(MTI)