A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Közgyűlésének fenntartható energiával foglalkozó ülésén először is arról számolt be, hogy többek közt a közlekedés elektromos átállása, a hűtési-fűtési rendszerek fokozott használata, illetve az egyre gyorsuló digitalizáció miatt radikálisan nő a világ áramigénye.

Hirdetés

Felszólalásában ennek kiszolgálását nevezte napjaink egyik legfontosabb globális kihívásának, s arra is figyelmeztetett, hogy ha nem sikerül biztosítani a szükséges ellátást, akkor jelentős gazdasági károkkal lehet számolni, ezt a környezet is megszenvedné, mindez pedig humanitárius katasztrófákat okozhat.

Szavai szerint a nemzetközi közösségnek ezért garantálnia kell, hogy a megnövekedett energiaigényt a klímavédelmi szempontok szem előtt tartásával, olcsón, stabilan lehessen ellátni, és ennek az egyetlen módja jelenleg a nukleáris kapacitások bővítése.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az atomenergia békés felhasználása jó platformot biztosít a Kelet és Nyugat közötti együttműködésre is, amire jó példa a paksi bővítés is, amelyben számos ország vállalatai részt vesznek.

Korábban írtuk

Aláhúzta, hogy Magyarország elutasítja az atomenergia negatív diszkriminációját, aminek nincs semmi tudományos alapja, pusztán ideológiai és politikai támadásokról van szó az ezt ellenzők részéről.

„Magyarország a nukleáris kapacitások bővítésébe fektet be, hogy garantálja a biztonságos ellátást és az alacsony energiaárakat, hogy óvja a környezetet, és hogy védve legyünk a nemzetközi energiapiacok ingadozásaitól”

– jelentette ki.

„És itt jön a lényeg: Magyarország elutasítja és teljesen elfogadhatatlannak tartja, ha bármelyik ország egyoldalúan beavatkozik egy másik ország nemzeti energiamixének összetételébe, (…) illetve veszélybe sodorja egy másik ország biztonságos ellátását”

– folytatta.

„Minden államnak tartózkodnia kell az ilyen lépésektől. A biztonságos energiaellátás nemzetbiztonsági és egyben nemzeti szuverenitási kérdés is”

– tette hozzá.

A miniszter közölte, hogy a nemzeti szuverenitás elleni támadással érnek fel azok az egyoldalú lépések, amelyek kockázatoknak teszik ki egy másik ország biztonságos energiaellátását.

„Ezért nagyon fontosnak tartom, hogy a nemzetközi közösség biztosítsa, hogy egyetlen állam se tegyen olyan egyoldalú intézkedéseket, amelyek veszélyeztetik egy másik ország biztonságos energiaellátását”

– összegzett.