Szijjártó Péter: Ez a legjobb hír, ami csak létezhet
Donald Trump hivatalba lépése véget vet a liberális véleményterrornak, és elhozza a reményt az orosz–ukrán háború lezárására – mondta a Magyar Nemzetnek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető szerint a magyar uniós elnökség példátlanul sikeres volt, az EU számára pedig jelzésértékű, hogy a Patrióták a semmiből a harmadik legnagyobb pártcsoporttá váltak.– Donald Trump hivatalba lépésével új korszak köszöntött be a világpolitikában. Mit hozhat ez a változás a világnak?
– Először is azt, hogy lett egy olyan vezetője a nyugati világnak, aki leszámol a nemzetközi liberális mainstream globális diktatúrájával. Van egy vezető, aki nyíltan és őszintén beszél a keresztény értékek és közösségek fontosságáról, aki nyíltan és őszintén beszél arról, hogy a béke sokkal jobb, mint a háború. Ezek mind olyan témák, amelyeket korábban a woke-megközelítés és a nemzetközi liberális mainstream abszolút leuralt, és véleménydiktatúra uralkodott ezeken a területeken a világban. Ha valaki békéről beszélt a háborúval szemben, ha valaki a keresztény közösségek fontosságáról, a család fontosságáról beszélt a genderideológiával szemben, ha valaki a migráció ellen foglalt állást, azt azonnal próbálták hitelteleníteni, stigmatizálni és kizárni a nemzetközi politikai diskurzusból. Tehát egy nagy, nemzetközi liberális véleményterror uralkodott a világban, amelyet Donald Trump megtört és ez nekünk, akik ezen véleménydiktatúrának az elszenvedői voltunk, azt hiszem, a legjobb hír, ami csak létezhet.
– Mit hozhat konkrétan a magyar–amerikai kapcsolatok szempontjából a kormányváltás Amerikában?
– Az aranykort. Az elmúlt négy esztendőben a magyar–amerikai kapcsolatrendszer abszolút mélypontra került. Nem is tudom, hogy az elmúlt évtizedekben, mondjuk 1990 óta voltak-e ilyen mélyen a magyar–amerikai kapcsolatok. Először is, a demokrata adminisztráció folyamatosan beavatkozott Magyarország belügyeibe, ennek ugye első számú képviselője maga a nagykövet volt, aki ellenzéki aktivistaként gyakorlatilag napi részese volt a belpolitikai történéseknek Magyarországon. A demokrata kormány nem csinált titkot abból, hogy mindenképpen destabilizálni akarta a helyzetet Magyarországon, nem csinált titkot abból, hogy más kormányt akart látni, hogy politikánk megváltoztatását akarta, és bele akart nyomni minket egy háború-, migráció- és genderpárti politikába. Mivel ennek mi ellenálltunk, ezt nem igazán tudták megemészteni és mire vélni, ezért a kapcsolatrendszer mélypontra került. Most, miután olyan elnöke van az Egyesült Államoknak, aki a világpolitika legfontosabb kérdéseit ugyanúgy vagy nagyon hasonlóan látja, mint mi, ez a politikai nyomás lekerült rólunk. Azzal, hogy egy velünk baráti kapcsolatban lévő elnök került hivatalba az Egyesült Államokban, az elmúlt időszak kártéteményeit most ki lehet javítani. A kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást újra lehet kötni, Magyarország vissza tud kerülni az ESTA rendszerben az őt megillető helyre, elzáródnak azok a csatornák, amelyek a magyarországi politikai folyamatokba történő beavatkozásokra vonatkoztak, és a Biden-adminisztráció bosszújából fakadó intézkedések is revízió alá kerülnek. Úgyhogy én azt gondolom, hogy ezen a területen csak és kizárólag jó hírekkel szembesülünk.
– Az egyik fontos kérdés, amiben egyetértés van Trump és a magyar kormány között, az a béke kérdése az orosz–ukrán háborúban. Mennyire nehezíthetik meg Trump béketeremtő törekvéseit azok az intézkedések, amiket elődje, Joe Biden amerikai elnök hozott a hivatali ideje utolsó időszakában, például az amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú fegyverek oroszországi célpontok ellen történő bevetéséről?
– Szerintem Donald Trump béketörekvéseit alapvetően két dolog nehezíti meg nagyon. Az egyik az, hogy az előző amerikai adminisztráció szakítva a szokásjoggal és a politikai kulturáltság alapjaival, olyan intézkedéseket hozott, amelyek teljesen ellentétesek az új elnök és az őt megválasztó többség akaratával. Ez komoly bizonyítványt állít ki arról, hogy a demokraták hogyan gondolkodnak magáról a demokráciáról. A másik dolog, ami nehezíti a béketörekvések sikerét, az az európai viselkedés, hiszen az európai liberális politikusok továbbra is hajszolják bele Ukrajnát a háborúba, az újabb emberveszteségbe, az újabb rombolások elszenvedésébe. Ugyanakkor én azt gondolom, hogy Donald Trump az egyetlen olyan politikus ma a világon, aki kellő hitelességgel és erővel rendelkezik ahhoz, hogy a háborúzó feleket rávegye a háború befejezésére, ezért mi nagy várakozásokkal vagyunk a következő hetek és hónapok előtt, hogy Donald Trump tiszteletre méltó erőfeszítései mikor és milyen hatással járnak majd.