A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető közölte, hogy Magyarország és Kirgizisztán a megerősített stratégiai partnerség szintjére emelte az együttműködését, az erről szóló megállapodás a nap folyamán aláírásra került. Tájékoztatása szerint emellett légiközlekedési, filmügyi, vámhatósági és igazságügyi, illetve ösztöndíj-megállapodást is aláírtak a felek.

Hirdetés

„Mindez mutatja, hogy a magyar-kirgiz együttműködés kifejezetten széles területen mozog”

– szögezte le.

Mindazonáltal kifejtette, hogy a legfontosabb mégiscsak a gazdasági együttműködés, és ennek kapcsán üdvözölte, hogy tavaly rekordot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom, idénre pedig ezt is sikerült megduplázni.

„Ez világosan mutatja, hogy mind a magyar, mind a kirgiz gazdasági szereplők rendkívül komoly hasznot húznak ebből az együttműködésből”

– hangsúlyozta.

Korábban írtuk

Majd tudatta, hogy a két ország dolgozik a mezőgazdasági, élelmiszeripari együttműködés fejlesztésén, és jó esély van arra, hogy a Kirgizisztánból származó méz és bárányhús magyar kereskedőkön keresztül juthasson majd el az Európai Unió piacára, miután az együttműködés sikeres volt a kukorica vetőmagok területén is.

„Megkezdtük egy magyar vetőmagüzem létrehozását itt, ahogyan egy vízi erőmű építésére is a magyar-kirgiz vállalati együttműködés keretében kerül sor”

– jegyezte meg.

Szijjártó Péter arról számolt be, hogy hazánk kifejezetten népszerű a kirgiz egyetemi hallgatók körében, akik közül évente kétszázan tanulhatnak magyar felsőoktatási intézményekben. Ezekre a helyekre több mint hatszázan jelentkeztek, leginkább az orvosi és műszaki karok iránt van érdeklődés.

„A két ország közötti együttműködést a következő időszakban is fejleszteni fogjuk, különösképp azokon a területeken, amelyek a környezetvédelemhez, a zöld gazdasági növekedéshez kapcsolódnak”

– húzta alá.

„Egyetértünk abban, hogy minden országnak felelősségteljesen kell a növekedési pályára állítani a saját gazdaságát, vagyis a versenyképességnek és a környezetvédelemnek kéz a kézben kell járnia”

– emelte ki.

Ezt követően méltatta Kirgizisztán határozott fellépését a terrorszervezetekkel szemben, s arra is kitért, hogy minél sikeresebb a terrorellenes küzdelem Közép-Ázsiában, annál kevésbé kell innen is migrációs hullámokra számítani Európában.

„Ennek megfelelően támogatjuk azt is, hogy európai uniós oldalról is minél előbb ratifikációra kerüljön a Kirgizisztán és Európai Unió közötti együttműködési megállapodás”

– erősítette meg.

A miniszter végül hangsúlyozta, hogy Közép-Ázsia jelenleg a világ egyik leggyorsabban fejlődő térsége. „Emlékszem rá, amikor tíz-egynéhány évvel ezelőtt elkezdtünk stratégiai együttműködést építeni ezzel a térséggel, akkor Európából sokan vagy kinevettek minket, vagy hangosan bíráltak minket” – mondta.

„Eközben ma már ezen országok vezetői is egymásnak adják itt a kilincset, ugyanis a térség jelentősége felértékelődött, részben a kereskedelmi útvonalak, részben az energiaforrások, valamint a gazdasági növekedés miatt”

– tette hozzá.