Szijjártó Péter: Tartalmilag megkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások Albániával
Nagy sikere a magyar európai uniós elnökségnek, hogy jövő kedden megkezdődhetnek tartalmilag is a csatlakozási tárgyalások Albániával – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy Albánia a többi nyugat-balkáni országgal együtt már hosszú ideje, mintegy tizenöt éve vár az EU-tagságra.
Aláhúzta, hogy az integrációs folyamatban vannak fontos mérföldkövek, s talán a legfontosabb, amikor egy országgal megindulnak a valós tartalmi csatlakozási tárgyalások, amelyek során harmincöt témát vesznek végig.
„Albániával az első tárgyalási fejezetcsoport megnyitására kedden kerül sor, amikor is az első Európai Unió-Albánia kormányközi konferencia megrendezésére kerül sor”
– jelentette be. Majd nagy sikernek nevezte, hogy ez a soros magyar EU-elnökség történik meg. „Az alapelvek nevű fejezetcsoportot nyitjuk meg, amely öt fejezetből áll, köztük az igazságszolgáltatás, a biztonság, a közbeszerzések, a statisztikai módszertanok és a pénzügyi ellenőrzés kérdése” – emelte ki.
Szijjártó Péter leszögezte, hogy Magyarország nem csak az idei EU-elnöksége során, hanem utána is segítséget fog nyújtani Albániának abban, hogy a nagyon bonyolult tárgyalási folyamatot végig tudják vinni.
„A mai napon Albánia közigazgatásáért felelős miniszterével abban állapodtunk meg, hogy a külügyminisztériumhoz tartozó Magyar Diplomáciai Akadémián ötven, az albániai közigazgatásban dolgozó és a csatlakozási tárgyalásokban szerepet vállaló munkatárs kiképzése fog megtörténni”
– közölte. „Hasonlóan, mint Moldova esetében tehát, itt is képzéssel is támogatást nyújtunk az ország csatlakozási tárgyalásainak sikerre viteléhez” – tette hozzá.
A miniszter úgy vélekedett, hogy Albánia több fejezetcsoport megnyitására is alkalmas és felkészült, és hangsúlyozta, hogy a magyar kormány azon lesz, hogy az elnökségi félévből hátralévő hónapokban további témák megnyitása is közelebb kerüljön.
„Az uniós elnökségünk talán legfontosabb célkitűzésének azt tettük, hogy a nyugat-balkáni országok csatlakozási tárgyalásait gyorsítsuk fel. Itt most ennek egy igencsak kézzelfogható jele van”
– tudatta.