Hirdetés

A verbális adok-kapok a fenti videón nagyjából 15 perc 30 másodperctől kezdődik.

A portugál újságírónő egy hosszú monológgal vezette fel kérdését, ebben rettentő megrökönyödéséről számolt be az Index – amelyet a „legfőbb független magyarországi sajtóorgánumnak” nevezett – főszerkesztőjének menesztésével kapcsolatban, idézte a Soros-féle Riporterek Határok Nélkül nevű álfüggetlen, álcivil szervezet elmarasztalását a magyarországi szabadságjogok kapcsán, és azt állította, hazánkban „újságírói körökben egyre nagyobb az aggodalom”, hogy a magyar kormány a szabad sajtót támadja.

„A kérdésem tehát az” – tért végül rá a kérdésre, – „hogyan reagál ezekre az aggodalmakra, és miniszter úr úgy gondolja-e, hogy bármely ország szabadnak tekinthető, ha nincsen sajtószabadság?”

„Nem biztos, hogy jól értettem a kérdését” – kezdte válaszát Szijjártó Péter, akinek az arca sok mindent elárult arról, amit ezekben a percekben érzett. – „Magyarországon egy magántulajdonban lévő médium főszerkesztőjét a tulajdonos leváltotta. És Ön engem, mint az állam képviselőjét megkérdez arról, mit gondolok erről. Tehát Ön azt gondolja, hogy az államnak be kellene avatkozni abba, hogy egy magántulajdonos leváltja a főszerkesztőt egy, a tulajdonában lévő médium esetében? Én ezt visszautasítom”.

A sajtószabadság magyarországi helyzetével kapcsolatban elmondta: „állandóan hallgatja ezeket a hazug vádakat”, és amikor a konkrétumokra kérdez rá, senki nem tud felelni.

Korábban írtuk

„Mikor nem írhatta le az újságíró Magyarországon azt, amit gondol?” – kérdezett vissza. – „Mely törvény akadályozza meg Magyarországon azt, hogy a sajtó szabad legyen? Nincs ilyen és senki nem is tud erre a kérdésre választ adni. Kedves Hölgyem, Magyarországon Ön nem tud megnevezni egyetlen egy olyan szegmenst sem a médiában, ahol ne kormányellenes lenne a vezető médium (…) Van-e esetleg még más kérdés evvel kapcsolatban?”

„Egy országot, egy nemzetet alaptalanul, bizonyítékok nélkül, percepciók alapján, folyamatosan megkérdőjelezni a demokratikus természetében, elfogadhatatlan” – zárta válaszát a tárcavezető.

A kölcsönös tisztelet határozza meg Portugália és Magyarország viszonyát, elfogadva azt, hogy bizonyos kérdésekről mást gondolunk – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Lisszabonban portugál hivatali partnerével, Augusto Ernesto dos Santos Silvával közös sajtótájékoztatóján.

Mint mondta, mindenki tisztában van a magyar kormány migrációellenes álláspontjával, miközben a portugál kormánynak más politikája van. Ugyanakkor van egy közös pont, ahol nagyon hatékonyan és erőteljesen együtt fogunk dolgozni az elkövetkező időszakban, ez pedig az a törekvés, hogy az Európai Uniónak legyen hatékony Afrika-stratégiája – tette hozzá.

A magyar külügyminiszter szerint olyan fejlesztéseket szeretnének megvalósítani, amelyek javítanák az Afrikában élő emberek életkörülményeit, lehetővé téve az afrikai embereknek, hogy Afrikában találják meg jövőjüket.

Szijjártó Péter beszélt arról is, hogy Magyarország kötött segélyhitel- és fejlesztési programokkal segíti az afrikai országokat, és több mint ezer ösztöndíjat biztosít afrikai hallgatóknak.

A külgazdasági és külügyminiszter kiemelte a gazdasági együttműködés jelentőségét. Elmondta, hogy egy 7 milliárd forintos magyar-portugál pénzügyi együttműködési alapot hoztak létre, amelyből a digitalizáció és digitális fejlesztések területén tevékenykedő magyar és portugál közepes vállalkozásokat támogatnak.

A tárcavezető beszámolt arról is, hogy a nap folyamán aláírták az űripari együttműködési megállapodást, amelynek nyomán Portugália és Magyarország együtt fognak működni a modern műhold technológiák kifejlesztésében, a műholdas adatok cseréjében, valamint a robottechnológiai és a távközlési fejlesztésekben.

Az együttműködés további területeként az oktatást említette Szijjártó Péter, kiemelve, hogy Magyarországon négy egyetemen és nyolc középiskolában oktatnak portugál nyelvet. Elmondta, hogy szeretnék, ha több magyar fiatalnak lenne lehetősége a portugál nyelv megismerésére és megtanulására. Hangsúlyozta, hogy Magyarország ezért csatlakozott megfigyelőként a Portugál Nyelvű Országok Közösségéhez és biztosít ösztöndíjakat az onnan érkező hallgatók számára, akiknek a magyar zeneoktatás metodológiáját oktatják. Hozzátette, hogy Magyarország emellett fontos vízgazdálkodási programokat hajt végre.

Szijjártó Péter beszélt arról is, hogy Magyarország zöld kategóriába sorolta Portugáliát, szabadabbá téve ezzel a ki- és beutazást. Emlékeztetett, hogy a WizzAir légitársaság heti három alkalommal közlekedtet járatokat Budapest és Lisszabon között. (MTI)