Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Orbán Viktor miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tárgyal Kijevben 2024. július 2-án
Hirdetés

Orbán Viktor kedden Kijevbe utazott, hogy Volodimir Zelenszkijjel tárgyaljon a béke megteremtésének lehetőségeiről és a magyar–ukrán kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseiről. A szigorúan bizalmas találkozón a magyar miniszterelnök a tűzszünet megfontolását kérte Zelenszkijtől, hogy Ukrajna megkezdhesse a béketárgyalásokat Oroszországgal.

A megbeszélés után Zelenszkij elmondta, hogy a két ország alapvető kérdéseit vitatták meg, amelyek egy államközi megállapodás alapját képezhetik. Tárgyaltak továbbá a kárpátaljai magyar kisebbség helyzetéről és egy magyarországi ukrán iskola megnyitásáról is.

Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő a Mandinernek elmondta, hogy a találkozón Orbán Viktor két szerepben jelent meg: egyfelől, mint Magyarország miniszterelnöke, másrészt, mint az Európai Unió Tanácsának soros elnöke.

„Magyar kormányfőként sem meglepő a látogatás, hiszen az ukrán fél meghívása régóta érvényes és a volt köztársasági elnök már élt is vele. Az Orbán Viktorral való konzultáció már régóta előkészítés alatt volt. Magyar szempontból a legfontosabb kérdés a Kárpátalján élő honfitársaink sorsa, amely kapcsán Budapest 11 pontban foglalta össze elvárásait. Amíg ebben nem volt előrelépés, addig nem volt aktuális a kijevi út megszervezése a szakértő szerint”

– hangsúlyozta az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője. „De ez nemrégiben változott, mivel történt előrelépés a kétoldalú kapcsolatok javítása érdekében, a 11 pontból ötben már sikerült megállapodni. Így a bilaterális találkozó megszervezése aktuálissá vált” – tette hozzá.

Korábban írtuk

„Másik, nagyon fontos szempont, hogy hétfőtől hazánk tölti be az EU Tanácsának soros elnökségét. Ez kötelezettségekkel is jár. Napjainkban az unió egyik legfontosabb témája Ukrajna helyzete. Magyarország most nem csak saját magát, hanem az egész uniót képviseli”

– hangsúlyozta Demkó Attila, majd hozzátette, szimbolikus, hogy a miniszterelnök a soros elnöksége kezdetének a másnapján már Kijevbe utazott.

„A sajtótájékoztatón elhangzó megállapodások közül az egyik legfontosabb, hogy ukrán iskola vagy iskolák fognak létesülni Magyarországon, ahol a magyar állam vállalja majd a finanszírozást”

– mondta a szakértő, aki sikeresnek nevezte a kijevi találkozót.

A teljes cikket a Mandiner oldalán olvashatják.