Több mint 36 ezer hiteles aláírás
Az NVB elfogadta az Anya, apa, gyerekek elnevezésű polgári kezdeményezés aláírásainak ellenőrzéséről szóló jelentést.A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elfogadta az Anya, apa, gyerekek elnevezésű, házasság- és családvédő európai polgári kezdeményezés aláírásainak ellenőrzéséről szóló jelentést, és igazolást állít ki arról, hogy több mint 36 ezer hiteles aláírás gyűlt össze.
Fotó: ShutterStock.com, illusztráció
Az európai polgári kezdeményezés szervezői azt akarják elérni, hogy az EU a közös döntésekben „a tagállamok közös nevezőjére épülő házasság- és családfogalmakat használja”, azaz azt, hogy a házasság egy férfi és egy nő között köttetik, és a család házasságra és/vagy szülő-gyermek kapcsolatra épül.
A kezdeményezés képviselőinek meghatalmazottjai június 7-én adták le a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) az összegyűjtött aláírásgyűjtő íveket és elektronikusan gyűjtött aláírásokat. A szervezők nyilatkozata szerint mintegy 16 ezer az elektronikusan és mintegy 39 ezer a papír alapon gyűjtött támogató nyilatkozat. Az NVB június 22-én úgy döntött, elrendeli a papíron, valamint a CD-n benyújtott aláírások érvényességének ellenőrzését.
Az aláírásokat az NVI ellenőrizte és megállapította, hogy az egy éven belül gyűjtött aláírások közül 36 834 érvényes.
Az NVB igazolást állít ki a hiteles aláírások számáról, ezt megküldi a magyarországi kezdeményezőknek, akik továbbítják az Európai Bizottsághoz.
Az európai polgári kezdeményezést a Lisszaboni Szerződés hozta létre, s mint jogintézménynek az a célja, hogy az Európai Unió polgárai is kezdeményezhessenek uniós jogalkotást az Európai Bizottságon keresztül. Ennek sikeréhez a brüsszeli testületnek el kell fogadnia, hogy a kezdeményezés uniós kompetenciába tartozik, ezt követően egy év áll rendelkezésre, hogy legalább hét uniós tagállamban összesen legalább egymillió aláírás gyűljön össze.
Egy-egy tagállamban az adott ország európai parlamenti képviselői mandátumszáma 750-szeresének megfelelő aláírás kell, hogy összegyűljön a kezdeményezés érvényességéhez, ez Magyarország esetében 15 750 szignót jelent.
(MTI)