Történelmi győzelem lehet
– A ferencvárosi választás első fordulójában Bácskai János fölényes győzelmet aratott, ám a 26 százalékos részvétel sokaknak csalódást jelentett. Ön hogyan értékeli a szavazást?
– Természetesen jó lett volna, ha többen mennek el, ám figyelembe kell venni, hogy sok olyan körülmény volt, ami hozzájárult ehhez a részvételi arányhoz. Közel mínusz tíz fok volt, a főpolgármester véletlenül aznap rendelt el szmogriadót, és arra kérte az embereket, hogy aki teheti, maradjon otthon. Ráadásul a politikai hangulatra amúgy is jellemző az apátia, amit csak fokozott a sok botrány a kampányban. Ami a szavazók aktivitását illeti, mi lényegesen elégedettebbek lehetünk riválisainknál. Ha ugyanis megnézzük a 2006-os és a mostani szavazatszámokat, akkor azt látjuk, hogy a szocialisták két évvel ezelőtti támogatóiknak csak a tizenöt százalékát voltak képesek elvinni. Ebben nagy szerepe volt az MSZP nem túl szerencsés jelöltválasztási stratégiájának, hiszen korrupciós gyanúba keveredett a helyi kórház eladását is támogató Bánsághi, illetve annak is, hogy láthatóan a szocialista szavazók döntő többsége elfordult a kormánytól.
– Érdekes volt megfigyelni, hogy az MSZP lényegében nem kampányolt, a Jobbik ugyanakkor nem csupán közvetlen riválisait, a MIÉP-et és Tomcatet lőtte ki, de a Fidesszel is sokat foglalkozott. A szocialista jelölttel viszont lényegében nem törődtek…
– A Jobbik kapcsán azt gondolom, hogy most célszerű lenne önvizsgálatot tartaniuk, és megnézniük, hány kopogtatót adtak le és ehhez képest mennyi szavazatot szereztek. Másrészt valóban tény, hogy miközben volt néhány baloldali botrány ebben a kerületben, amit fel lehetett volna emlegetni, mégis minket támadtak és nem az MSZP-t. Ez sajnos országos tendencia. Több helyről hallom, hogy az egyébként sikeres fideszes vezetésű önkormányzatokat nem elsősorban az MSZP és az SZDSZ bírálja, hanem e tekintetben a Jobbik a leghangosabb. Ez nem a Fidesz szempontjából a legnagyobb baj, hanem Magyarország szempontjából. Azt gondolom, a kormányváltás nem csupán a Szövetség érdeke, hanem hazánké, és így a Jobbiké is. Mindenesetre érdekes, hogy egy magát ellenzékiként definiáló párt Magyarország jelenlegi állapota miatt elsősorban a Fidesszel foglalkozik. Engem személy szerint az is bosszant, hogy Ferencvárosban a helyi Választási Bizottságban együtt szavaztak a szocialistákkal.
– A Jobbik viszont azt mondja: sikeres a taktikájuk, hiszen nyolc és fél százalékot értek el.
– Ebben döntő szerepe van az alacsony részvételnek, hiszen ha kevesen mennek el, akkor a kis pártok mindig jobban teljesítenek. Az SZDSZ-t is egykét százalékon mérik országosan a közvélemény-kutatók, John Emese mégis 5,2 százalékot ért el Ferencvárosban. Ezzel kapcsolatban csak zárójelben jegyezném meg, hogy Gegesy Ferenc 2006-ban közel tizenegyezer szavazatot gyűjtött. Felhívnám a figyelmet arra is, hogy 1998-ban, amikor a MIÉP átlépte az ötszázalékos parlamenti küszöböt, ugyanebben a választókerületben ezerhétszáz szavazatot kapott a jelöltje. Most a jobbikos induló 681 voksot szerzett, pedig a két részvételi arány között közel sem volt ilyen különbség. Úgyhogy ha ezt nézzük, én nem lennék a helyükben túlzottan elégedett az eredménnyel.
– Az MSZP még kevésbé lehet büszke. Számított arra, hogy Bácskai János 35 százalékot ver szocialista ellenfelére?
– Már a népszavazás során is azzal próbálkozott az MSZP, hogy lényegében véve nem kampányol, és a demokrácia alapértékeivel ellentétes módon arra játszik, hogy az emberek ne vegyenek részt a választáson. Akkor sem jött be, és most is súlyos vereséghez vezetett ez a taktika. Másrészt jelöltjük, Bánsághi Tamás, ellentétben a Fidesz jelöltjével, Bácskai Jánossal, nem olyan személy, aki közmegbecsülésnek örvendene választókerületében.
– A második fordulóban a Fidesznek hatékonyan kell mozgósítania, hiszen az alacsony részvétel miatti eredménytelenség nem csupán a riválisoknak lenne kudarc, hanem a Szövetségnek is. Hogyan készülnek?
– Mi eddig is a személyes megkeresés erejében hittünk, és ez nem változik most sem: az utolsó napokban több száz önkéntesünk segíti a munkánkat a kerületben, akik felkeresik a helyieket, hogy kikérjék a véleményüket a mostani helyzetről és elbeszélgessenek velük a választás fontosságáról. Emellett több olyan kérdés is van, amivel kapcsolatban nyíltan színvallásra akarjuk bírni a szocialisták jelöltjét, hiszen az itt élőknek joguk van megismerni Bánsághi Tamás programját, amiről eddig nagyon keveset hallottunk.
– Mindez elég lesz?
– Meggyőződésem, hogy a második fordulóban nagyobb lesz a részvétel, mint január 11-én volt, és azt várom, hogy Bácskai János ismételten nagy különbséggel nyer majd. Ritka, hogy egy időközi választás már az első körben eldől, a január huszonötödikei második körnek azonban már komoly tétje van. Most lehet és most is kell megmutatnunk erőnket, összetartozásunkat, közös akaratunkat. Hiszem, hogy ezt a ferencvárosiak átérzik, és még többen elmennek szavazni. Történelmi győzelmet arathatunk, hiszen Budapesten régóta nem sikerült országgyűlési mandátumot elhódítani a baloldaltól.
(bándy)